Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni Wałentynki. Wiecie, że niedaleko Wałbrzycha - w Krzeszowie znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych?

Paweł Gołębiowski
W bazylice w Krzeszowie znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych
W bazylice w Krzeszowie znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych Fundacja „Europejska Perła Baroku"
Za kilka dni święto zakochanych - Walentynki. Kto planuje odwiedzić dawne opactwo cystersów w Krzeszowie, może zrobić to właśnie teraz. W tamtejszej bazylice w od setek lat znajdują się bowiem relikwie św. Walentego, biskupa męczennika, który zanim zasłynął jako patron zakochanych, opiekował się chorymi psychicznie i na padaczkę.

W opactwie w Krzeszowie, tradycyjnie już w dniach 9 - 14 lutego relikwie św. Walentego wystawiane są w w kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP – w nawie poprzecznej przy ołtarzu bocznym pw. 14 Wspomożycieli.

Święty Walenty w imię miłości stracił życie

Można zatem wybrać się do niewielkiej miejscowości w pobliżu Kamiennej Góry, odwiedzić pocysterskie opactwo i zadumać się w towarzystwie samego Walentego, świętego który miał urodzić się w mieście Terni w okolicach Rzymu około 175 roku. Był biskupem. Miał wbrew zakazowi cesarza (ten zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat) udzielać ślubów młodym legionistom. Legenda mówi, że wtrącony do więzienia zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Cesarz Klaudiusz II Gocki kazał stracić Walentego, a ten na dzień przed egzekucją napisał list do ukochanej, podpisany „Od Twojego Walentego”.
Święty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.

– Relikwią świętego jest prawdopodobnie palec. Tak twierdzili świadkowie, którzy jakiś czas temu byli obecni przy otwieraniu relikwiarza - mówią w opactwie.

Szczątki świętego Walentego są w kilku miejscach w Polsce

Na co dzień relikwie znajdują się w Mauzoleum Piastów Śląskich, w jednej z największych tego typu nekropolii w Europie. Wewnątrz w otoczeniu kolorowych stiuków spoczywają m.in. Bolko I Surowy, czy Bolko II Mały.
Mauzoleum jest jednym ze wspaniałych zabytkowych obiektów opactwa. Jest to bowiem cały monumentalny kompleks zabytków najwyższej światowej klasy.

– Został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Corocznie odwiedzany jest przez blisko 120 tysięcy turystów i pielgrzymów, zachwycając pięknem i emanując natchnieniem. To Duchowa Stolica Dolnego Śląska, Europejska Perła Baroku, to miejsce o wielkiej wartości duchowej, turystycznej i kulturalnej. Wokół kompleksu rozpościera się Wielka Kalwaria Krzeszowska, druga co do wielkości na Śląsku. Całość w otoczeniu wspaniałej przyrody zachęca do długich spacerów, zwłaszcza w Walentynki - tłumaczą w Krzeszowie.

Szczątki świętego Walentego znajdują się też m.in. w bazylice św. Floriana w Krakowie, w kościołach farnych w Chełmnie i w Poznaniu, także w kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła i w kościele na Czwartku w Lublinie.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się pocysterskie opactwo w Krzeszowie:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto