Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie godne zaufania

Małgorzata Pałach-Rydzy
W tym roku certyfikaty otrzymały wszystkie szkoły zgłoszone do konkursu. Ostateczna decyzja o wyborze szkoły zawsze należy do maturzystów. Jednak podpowiedzią może być dla nich informacja, które z uczelni są szczególnie godne zaufania.

Certyfikaty Wiarygodna Szkoła mają wskazać, dla których placówek studenci są zawsze na pierwszym miejscu. Akcja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i rośnie jej znaczenie nie tylko dla szkół.

Spełniać wymagania
W tym roku po raz pierwszy w historii akcji certyfikat „Wiarygodna Szkoła” przyznano wszystkim zgłoszonym do projektu szkołom, a było 69. Na Dolnym Śląsku otrzymały go trzy dolnośląskie uczelnie.

W ubiegłych latach zdarzało się, że niektórym uczelniom nie przyznawano certyfikatów. – Czasem przyczyną dyskwalifikacji były źle wypełnione wnioski – mówi Agnieszka Szczepanek-Moskal, dyrektor działu marketingu Akademickiego Centrum Informacyjnego w Poznaniu, organizatora projektu. – Zawsze zachęcamy, by szkoły po 2-3 latach ponawiały swój udział. Wiemy, że szkoły się rozwijają i nic nie stoi na przeszkodzie, by naprawiać pewne błędy. Jeśli np. uczelnia nie posiadała biura karier, mogła je stworzyć, jeśli miała zbyt małą ofertę lektoratów, mogła ją poszerzyć, ktoś mógł się zainteresować np. językiem migowym. Jeśli zbyt mało uwagi poświęcano problemowi niepełnosprawności, można było przystosować infrastrukturę czy stworzyć dział, który będzie odpowiedzialny za pomoc niepełnosprawnym studentom.

– Nasze wymogi co roku są nieco inne – podkreśla Agnieszka Szczepanek-Moskal. A wynika to głównie z faktu, że z roku na rok zmieniają się też uczelnie. Na ocenę całkowitą składały się w tym roku cztery elementy: ankieta, ocena materiałów promocyjnych, witryny internetowej oraz wizytacja na uczelni. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Wiarygodna Szkoła – Szkoła bez barier”. Brak wykształcenia, oprócz niestabilnych przepisów, jest jednym z najważniejszych powodów, dla których nie mogą znaleźć pracy osoby niepełnosprawne. Dlatego w tym roku szczególnie zwracano uwagę na to, czy stwarza im się możliwość studiowania.

Przeprowadzona w tym roku ocena szkół wykazała, że władze uczelni mają bardzo dużą świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Zdarzają się takie szkoły, których założyciele mają pełną świadomość wagi problemu, lecz np. szkoła mieści się w starej kamienicy i konserwator zabytków nie wyraża zgody na zmiany architektoniczne – tłumaczy Agnieszka Szczepanek-Moskal. W nowoczesnych budynkach ten problem już nie istnieje.

Certyfikat „Wiarygodna Szkoła” na rok akademicki 2007/2008 otrzymały trzy uczelnie z naszego województwa:

* Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu – Wrocław
* Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu – Wrocław
* Wyższa Szkoła Bankowa – Wrocław

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto