Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potoczek - Wielka Sowa - Góry Sowie

Małgorzata Moczulska, d.ł
Najwyżej położony ośrodek w Sudetach ma ściągnąć więcej turystów, którzy teraz jeżdżą głównie do Zieleńca.
Najwyżej położony ośrodek w Sudetach ma ściągnąć więcej turystów, którzy teraz jeżdżą głównie do Zieleńca. Fot. Dariusz Gdesz
By poszusować na nartach, mieszkańcy Świdnicy, Dzierżoniowa czy Ząbkowic Śląskich nie muszą jechać do Zieleńca, Andrzejówki albo Rzeczki. Na stok Wielkiej Sowy od trzech sezonów zaprasza nowa baza.

- Ze Świdnicy jedzie się tu 20 minut. To niecałe 15 kilometrów. Do Zieleńca jest trzy razy dalej - wyjaśnia Karolina Jarosz, studentka ze Świdnicy. - Pieniądze zaoszczędzone na dojeździe można więc wydać choćby na obiad w schronisku i cały dzień spędzić na stoku. Zwłaszcza że jest on naprawdę przyzwoicie przygotowany i nie ma na nim tłoku - dodaje.

Jest to najwyżej położony ośrodek w Sudetach. Są tam dwa wyciągi i dwukilometrowa trasa zjazdowa, oświetlona, naśnieżana i bardzo dobrze przygotowana do białego szaleństwa. Wiele osób już skorzystało z tej propozycji i podkreśla zgodnie, że spośród wielu zalet najważniejsza jest jedna - niewielka odległość od ich domów.

Ceny nie są wygórowane. Jeden przejazd kosztuje od 2 do 3 złotych.

U podnóża stoku jest schronisko Bacówka. Na miejscu można więc zjeść coś ciepłego i odpocząć. Wyciągi znajdują się we wsi Potoczek, między Pieszycami a Walimiem. Czynne są od godz. 9 do 21. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Z nowej atrakcji w Górach Sowich, które są najstarszym masywem w Europie, cieszą się mieszkańcy okolicznych miejscowości. W tym regionie kwitnie ostatnio agroturystyka i choć latem mieszkańcy nie narzekali na brak turystów, a wyremontowana wieża na Wielkiej Sowie zachęcała do odwiedzania coraz więcej osób, to zimą był tu martwy sezon. Wszyscy mają nadzieję, że nowy ośrodek narciarski to zmieni.

- Promujemy tę trasę, bo to dla naszej gminy szansa na jeszcze większy rozwój turystyki - wyjaśnia Paweł Brzozowski z Urzędu Miejskiego w Pieszycach. Samorząd wyremontował również nieczynną przez kilka lat zabytkową wieżę widokową.

Warunki na stoku można na bieżąco sprawdzać na stronie www.wielkasowa.com.pl. Dzięki kamerom można również kontrolować, czy panuje tutaj tłok. Na stronie dostępne są informacje na temat dojazdu, wypożyczania sprzętu i zakwaterowania.

Cennik (orczyk - tylko etap dolny)

karnet w godz. 9.00-16.00 - 50 PLN (ulgowy - 40 PLN)
karnet w godz. 9.00-13.00 - 30 PLN (20 PLN)
karnet w godz. 12.00-16.00 - 30 PLN (20 PLN)
karnet na 1 godzinę (w godz. 9.00-16.00) - 15 PLN
karnet na 2 godziny (w godz. 17.30-21.00) - 30 PLN
karnet na jazdę nocną (17.30-21.00) - 40 PLN (30 PLN)
karnet punktowy (w godz. 9.00-21.00) - 3 pkt. za przejazd (1 pkt = 1 PLN)
kaucja za kartę magnetyczną - 10 PLN.

Kontakt: 74 832 50 91.

Narty w okolicy:Walim, Rzeczka i Sokolec, Jugów, Łomnica, Bielawa.

Wyciągi

NazwaTypDługośćRóżnica wzniesieńPrzepustowość [os./h]
etap dolnyorczyk670 m142 m920
etap górnyorczyk795 m172 m780
mały wyciągtalerzyk200 m642 m295
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto