Podróż Kanałem Elbląskim i wizyta w skansenie. Zbójnicy na krzyżackim szlaku [ZDJĘCIA CZ. 3, FILM]

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Jedną z atrakcji drugiego dnia pobytu Zbójników z Międzyborza na Warmii i Mazurach 22 sierpnia był turniej o tytuł Wielkiego Znawcy Krzyżackiej Krainy. Zwyciężczynią została sycowianka Bogusława herbu Skrętkowicz.

Drugie miejsce w tym konkursie zajęli: Ryszard Sieradzki i Adam Niwa, a trzecie - Marek Cierpka, Dawid Kołton, Ewa Zielezińska, Andrzej Ligenza i Beata Hadas.

Pytania konkursowe o tytuł Wielkiego Znawcy Krzyżackiej Krainy nawiązywały oczywiście do dziejów regionu, ciekawostek dotyczących Warmii i Mazur oraz dziejów Stowarzyszenia Zbójnik. Oto one, wraz z odpowiedziami:

 • Po raz kolejny MST-K Zbójnik organizuje imprezę. Odbyło się ich do tej pory już sporo. Czy ktoś z państwa jest w stanie podać ich liczbę? (49)
 • Przebywamy od wczoraj na Ziemi Warmińskiej. Ale to nie pierwszy rejon Polski, który odwiedziliśmy ze Zbójnikiem. Proszę powiedzieć, do ilu województw trafiliśmy podczas wspólnych wypraw? (10)
 • Ile wypraw wielodniowych zorganizowanych przez MST-K Zbójnik odbyło się do tej pory? (9)
 • W którym miesiącu urodziło się najwięcej członków Zbójnika, a w którym najmniej? (maj i grudzień – 7, czerwiec – 16)
 • Do tej pory podczas wieczorów tematycznych zawsze organizowane były konkursy wyłaniające zwycięską parę. Proszę powiedzieć, czy zdarzyło się do tej pory, aby podczas 9 takich zabaw zwyciężył ktoś więcej niż jeden raz? Jeżeli tak, proszę podać nazwisko tej osoby. (Nikt nie wygrał więcej niż raz)
 • Proszę podać dokładną datę bitwy pod Grunwaldem. (15 lipica 1410 r.)
 • W którym wieku zaczęto budować murowany zamek w Gołubiu-Dobrzyniu? (XIV)
 • Którą rocznicę bitwy pod Grunwaldem obchodziliśmy w tym roku? (610)
 • Kto dowodził połączonymi siłami polsko – litewskimi w bitwie pod Grunwaldem? (Król Polski Władysław II Jagiełło i Wielki Książę Litewski – Witold)
 • Ilu ludzi ogólnie zginęło w bitwie pod Grunwaldem? (około 11 tysięcy)
 • Proszę podać nazwę hotelu w którym mieszkamy podczas odbywającej się wyprawy? (hotel Sajmino)
 • Nad jakim jeziorem leży Ostróda? (Jezioro Drwęckie)
 • W Olsztynku zwiedziliśmy skansen wsi mazursko – warmińskiej. Czy potrafisz przypomnieć, ile zabytkowych obiektów zgromadzono na jego terenie? (ponad 50)
 • Wymień chociaż czterech bohaterów powieści (filmu) „Krzyżacy". (Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa, Danusia Jurandówna, Jagienka, Wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen, Rotgier, Sanderus, król Jagiełło, Hlawa, Zawisza Czarny)
 • Dzisiaj płynęliśmy Kanałem Elbląskim. Kiedy oficjalnie oddano kanał do eksploatacji? (1862 r.)
 • Ile pochylni jest na Kanale Elbląskim? (5)
 • A ile pochylni zobaczyliśmy podczas naszego rejsu? (2)
 • Z czego znane są Raczki Elbląskie? (znajduje się tam największa polska depresja naturalna – 1,80 m p p. m.)
 • W planach mamy do zwiedzenia trzy warownie krzyżackie. Które? Proszę wymienić ich nazwy (Malbork, Kwidzyn i Sztum)
 • W którym wieku powstał zamek w Malborku? (XIII)
 • Które miasto jest stolicą województwa warmińsko – mazurskiego? (Olsztyn).
 • Jaki jest tytuł hymnu międzyborskich Zbójników? („Bom Zbójnikiem się urodził")

Rejs Kanałem Elbląskim
Zanim jednak spotkaliśmy się na kolacji grillowej, podczas której odbył się konkurs, wieczór panieński oraz tańce, po śniadaniu udaliśmy na rejs po Kanale Elbląskim - szlakiem dwóch pochylni. Podczas rejsu poznaliśmy interesującą historię tego miejsca. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Długość kanału wynosi 84,2 km, a wraz z odgałęzieniami wynosi 151,7 km, posiada on klasę żeglowną. Łączy jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Przy budowie inspirowano się rozwiązaniami zastosowanymi na Kanale Morrisa w USA oraz na innym, podobnym do Kanału Elbląskiego szlaku wodnym w kanadyjskiej Nowej Szkocji. Ciekawostką jest fakt, że budowa kanału była droższa o około 10 procent od kosztu budowy Wieży Eiffla w Paryżu. Wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych odpowiadała wartości 2,4 ton złota. Pierwszy statek przepłynął kanał 31 sierpnia 1860 roku. Budowniczym kanału był Georg Jacob Steenke. W latach 2011-2015 przeprowadzono rewitalizację tego szlaku wodnego, urządzeń i budynków za pozyskane z Unii Europejskiej pieniądze. Koszt tej inwestycji wyniósł 115 mln zł.

Obejrzyj zdjęcia z drugiego dnia wyprawy Zbójników

Spacer po skansenie wsi mazurskiej
Kolejnym punktem programu 22 sierpnia było zwiedzenie Parku Etnograficznego w Olsztynku wraz z zagrodami zwierząt, ogrodami i dawnymi obiektami. Zobaczyliśmy m.in. dawne chałupy, kościół ewangelicki, szkołę, dom pastora, zajazd, obiekty gospodarcze, wiatraki, remizę strażacką - obiekty pochodzące z XVIII i XIX wieku. Na koniec tej interesującej wędrówki, podczas której dzieje każdego z obiektów opowiadał nam przewodnik, dopadła nas ulewa z burzą, ale na szczęście mogliśmy przycupnąć na chwilę w Pijalni Ziół i tam skosztować pysznej lemoniady z płatkami róży oraz zakupić maści i zioła na rozmaite dolegliwości. Potem wybraliśmy się na posiłek do Karczmy, gdzie niektórym udało się skosztować słynnej zupy z Warmii. Był to doskonały czas na wspólne miłe spędzenie czasu i chwilę pogawędki.

Warto dodać, że w Park Etnograficzny otwarty jest dla zwiedzających od maja i w czasie trwającej pandemii liczba osób obsługujących teren zmniejszyła się z 20 do 5.

Przeczytaj o pierwszym dniu wyprawy Zbójników po szlaku krzyżackim

OBEJRZYJ FILMY Z REJSU ZBÓJNIKÓW STATKIEM PO KANALE ELBLĄSKIM:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie