Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietoperz rudawka - wielbiciel owoców między lianami

Radosław Ratajszczak
Rudawka jest największym nietoperzem, jaki występuje na świecie
Rudawka jest największym nietoperzem, jaki występuje na świecie Paweł Relikowski
W odróżnieniu od pozostałych nietoperzy, nasz dzisiejszy bohater żywi się głównie owocami. Nietoperz rudawka należy do grupy megachiropterów. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi nawet do 1,5 metra, a waga do 1 kg, podczas gdy u microchiropterów, w których menu królują owady, rozpiętość waha się od 20 do 30 centymetrów.

Rudawki mają świetny węch, wzrok i słuch. Ale w przeciwieństwie do microchiropterów nie mają zdolności echolokacji, czyli możliwości wykrywania przeszkód lub pożywienia przy użyciu echa akustycznego. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie muszą polować na pożywienie.

Rudawka prowadzi inny tryb życia niż reszta nietoperzy. Jest aktywna w dzień i nie zamieszkuje ani jaskiń, ani strychów. W dużych grupach, składających się nawet z setek tysięcy osobników, czas spędza na gałęziach drzew i krzewów. Oczywiście wisząc głową w dół - to jest charakterystyczne dla wszystkich grup tych zwierząt.

W naturalnym środowisku nietoperze występują na bardzo dużym obszarze - począwszy od Europy i Azji, przez Australię, aż do Ameryki. Nasi lokatorzy pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Okazuje się, że ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza. Powód? Są zabijane w celach spożywczych. Poza tym nie są popularne wśród właścicieli np. sadów, którzy chętnie się ich pozbywają. Kiedy taka kolonia rudawek obsiądzie drzewa, niewiele z nich potem zostaje.

Ciąża nietoperza trwa 7-8 miesięcy. Najczęściej rodzi się jeden młody, który przez kilka tygodni spędza czas "przyklejony" do ciała matki, żywiąc się mlekiem.

Nasze rudawki przebywają w pawilonie małych ssaków. Doskonale czują się w przygotowanym dla nich miejscu - plątaninie lian, która znajduje się w narożniku pomieszczenia. Nie są oddzielone od zwiedzających, ale proszę się nie bać. To tylko mity, że nietoperze wkręcają się we włosy. Te legendy być może wzięły się stąd, że o zwierzętach tych wiemy zwykle tyle, iż prowadzą nocny tryb życia, zamieszkują zakamarki i są szaro-bure. Tymczasem nazwa naszego megachiroptera pochodzi od ubarwienia - jest rudy, a błony mają kolor czarny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto