Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy chcą kupić koksownię w Wałbrzychu

Artur Szałkowski
Fot. Dariusz Gdesz
Proces prywatyzacji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A. wszedł w decydującą fazę. Jeszcze w tym roku powinniśmy poznać nowego właściciela zakładu.

15 proc. akcji spółki ma przysługiwać jej uprawnionym pracownikom. Chęć zakupu 85 proc. kapitału Victorii wyrazili: Jastrzębska Spółka Węglowa, czesko-słowacki fundusz inwestycyjny Penta, do niedawna właściciel między innymi sieci sklepów Żabka, oraz koncern ThyssenKrupp z Niemiec, światowy potentat w produkcji stali szlachetnej.

Właśnie ta ostatnia oferta została uznana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za najbardziej konkretną. Dlatego zezwoliło ono przedstawicielom koncernu ThyssenKrupp na rozpoczęcie negocjacji z załogą Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A. Negocjacje mają potrwać cztery tygodnie.

- Delegacja ThyssenKruppa spotka się między innymi ze związkowcami, którzy reprezentują interesy załogi - mówi Fryderyk Krukowski, prezes WZK Victoria S.A. - Wynegocjowane zostaną sprawy związane z płacami, pakietem socjalnym i zatrudnieniem.

Koncern ThyssenKrupp nie jest dla pracowników wałbrzyskiej koksowni anonimowy. Na początku 2008 roku weszła w życie umowa o współpracy pomiędzy koncernem i Victorią, która obowiązuje do 2020 roku.

Niemcy kupują od wałbrzyszan prawie 50 proc. z około 0,5 mln ton koksu produkowanego przez zakład w ciągu roku. Wobec Victorii mają również poważne plany inwestycyjne. Do 2015 roku chcieliby wybudować dwie baterie koksownicze i zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu o 40 proc.
Dzięki temu wzrosłoby również zatrudnienie - o około 200 osób. Obecnie Victoria zatrudnia 470 osób, kolejnych 160 pracowników zatrudnia spółka córka wałbrzyskiego zakładu.

- Do propozycji kupna naszej koksowni przez ThyssenKrupp podchodzimy pozytywnie - wyjaśnia Rajmund Balcerek, przewodniczący OPZZ w Victorii. - Inwestycje, które planuje zrealizować, są gwarancją tego, że obecni 30-40-latkowie będą mogli tu pracować do emerytury.
ThyssenKrupp miał zaoferować za Victorię 400 mln zł. Na tyle została wyceniona.

Czy prywatyzacja Victorii będzie miała wpływ nie tylko na rozwój koksowni, ale również Wałbrzycha? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto