18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura nadchodzi wielkimi krokami

Aleksandra Szumska
W piątek maturzyści skończą szkołę. Od tego momentu dzielą ich już tylko dni od najważniejszego egzaminu w życiu
W piątek maturzyści skończą szkołę. Od tego momentu dzielą ich już tylko dni od najważniejszego egzaminu w życiu Piotr Krzyżanowski
Z maturą zmagać będą się absolwenci: liceów ogólnokształcących, profilowanych, uzupełniających oraz techników. Tak jak w poprzednich latach egzamin składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej. Jeżeli komuś powinie się noga, bądź nie przystąpi do pierwszego etapu, nie musi składać broni. Ma prawo wziąć udział w części pisemnej.

W szczególnych przypadkach zdrowotnych bądź losowych dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyznaczy dodatkowe terminy. Większość abiturientów zdaje przedmioty, które umożliwią im dostanie się na uczelnię.

Wymagane minimum, do którego musi przystąpić każdy, to: sprawdzian z języka polskiego, języka nowożytnego (m.in.: angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, rosyjski) oraz wybranego przedmiotu. Oprócz tradycyjnych, jakie obowiązywały podczas starej matury (matematyka, fizyka, biologia, chemia, geografia, historia, biologia, wiedz o społeczeństwie), tegoroczni maturzyście mieli do wyboru jeszcze m.in.: informatykę, historię sztuki, muzyki czy wiedzę o tańcu. W roku poprzednim największym powodzeniem wśród przedmiotów dodatkowych cieszyła się geografia (37% zdających). Każdy, kto chce dostać się na studia na obleganych kierunkach, będzie musiał podejść do egzaminów na poziomie rozszerzonym.

- Bardzo chciałabym dostać się na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Dlatego postanowiłam zdawać wszystkie przedmioty na poziomie rozszerzonym - mówi Anna Jakubiak, tegoroczna maturzystka. - Co prawda, uczelnia nie wymaga tego od kandydatów, ale jednocześnie przyznaje za to więcej punktów. Myślę, że daje mi to większe szanse. Sumiennie się przygotowywałam przez ostatni rok, dlatego mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze - dodaje.

Inaczej do sprawy podchodzą pasjonaci sportu.

- Mam przeciętne oceny, ale trenuję lekką atletykę, mam pierwszą klasę sportową, należę także do AZS, a za to przysługuje mi sporo dodatkowych punktów przy rekrutacji do uczelni sportowych. Wystaczy mi więc matura podstawowa - tłumaczy Marcin Chadrzyński, wrocławski licealista. Podobnie jak w latach poprzednich język polski i wybrany nowożytny uczniowie zdawać będą w formie ustnej i pisemnej. Przedmiot dodatkowy można tylko pisemnie.

Przykładowe arkusze egzaminacyjne (jednolite dla całego kraju) zamieszczone są na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl). Tam też znajdziemy informatory z poszczególnych przedmiotów. Warto przypomnieć, że laureaci oraz finaliści olimpiad są zwolnieni ze zdawania danego przedmiotu. To, co odróżnia obecną maturę od starej, to fakt, że absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mają prawo przystąpić do egzaminu następnych sesjach, nawet jeżeli za pierwszym razem osiągnęli pozytywny wynik. Umożliwia to poprawienie poprzedniego rezultatu oraz zaliczenie dodatkowych przedmiotów. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, otrzymają aneks do świadectwa dojrzałości.

Wyniki matury wyrażone będą w skali procentowej. Zaliczą ją ci, którzy przekroczą próg 30 procent z każdego z egzaminów. Warto pamiętać, że uczeń, któremu powinęła się noga z jednego przedmiotu, nie dostanie już, tak jak było to przed rokiem, zaliczenia przez amnestię. W zamian za to będzie mógł przystąpić w sierpniu lub wrześniu do poprawki.

To nie wszystkie zmiany, jakie zostały wprowadzone. Ograniczono liczbę języków i przedmiotów dodatkowych. Nie można już zdawać: słowackiego, szwedzkiego, portugalskiego, greckiego i kultury antycznej.

Zmieniona została także podstawa programowa z matematyki oraz języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej opublikowała listę zagadnień, które nie będą obowiązywały w tym roku.

Ważne daty dla maturzysty

25 kwietnia
koniec roku szkolnego dla klas maturalnych,

5 maja
rozpoczęcie egzaminów maturalnych,

30 czerwca
rozdanie świadectw dojrzałości,

do 7 lipca
składanie wniosków o egzamin poprawkowy,

25-29 sierpnia
egzaminy poprawkowe.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto