Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzenia o wielkiej sztuce - Studia aktorskie we Wrocławiu

Katarzyna Kowalska (MAP)
– Przede wszystkim uczymy się, jak okazywać emocje – mówi Michał Bałaga, student PWST, który wytrwale, trzy razy, zdawał do wymarzonej szkoły, a teraz piszę pracę magisterską.
– Przede wszystkim uczymy się, jak okazywać emocje – mówi Michał Bałaga, student PWST, który wytrwale, trzy razy, zdawał do wymarzonej szkoły, a teraz piszę pracę magisterską. Paweł Relikowski
Aktor to zawód, o którym marzy wiele osób. Występy na scenie, film, sława i popularność – do tego można dojść m.in. kończąc studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, która ma swój wydział we Wrocławiu.

Egzaminy na wydział aktorski nie należą do najłatwiejszych. Trzeba być sprawnym fizycznie, dobrym w mowie, mimice, mieć dobrą pamięć i prezencję. Pomysłowość będzie dodatkowym atutem, bo jak bez tego udawać np. mleko?

Konkurencja jest duża, w zeszłym roku o 20 miejsc rywalizowało 572 kandydatów. Ale warto być wytrwałym – Michał Bałaga zdawał na studia trzy razy, a teraz pisze już pracę magisterską.

Na sam początek
Jeszcze przed egzaminem trzeba przygotować trzy wiersze klasyczne /sylabiczne lub sylabotoniczne (Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego), trzy wiersze współczesne, trzy fragmenty prozy klasycznej, trzy fragmenty prozy współczesnej, fragment prozy staropolskiej oraz dwie piosenki, w tym jedną ludową.
Następna część pierwszego etapu to ćwiczenia aktorskie, które polegają na odtworzeniu sytuacji pewnych czynności oraz reakcji uczuciowych na zdarzenie. Tematy i okoliczności tych zadań zostaną podane przez komisję egzaminacyjną. W trakcie egzaminu sprawdzana jest także ogólna sprawność ruchowa, poczucie rytmu oraz wyrazistość ciała.

Dalszy etap rekrutacji
Sam egzamin składa się z trzech etapów. Pierwsza eliminacja prowadzona jest przez trzy komisje: Wymowy i Głosu, Ruchu i Warunków Zewnętrznych i Interpretacji Aktorskiej. Tutaj bada się ogólne predyspozycje kandydata, a etap ten ma charakter selekcyjny. Następny jest już punktowany. W tej części egzaminu dokonana zostanie indywidualna ocena, pod uwagę brana jest m.in. poprawność wymowy, interpretacje wierszy i prozy czy wykonanie piosenki oraz sprawność ruchowa. Kandydat może uzyskać maksimum 100 punktów.

Ostatni etap składa się z egzaminu pisemnego i ustnego, sprawdza wiedzę kandydatów z zakresu historii: dramatu i teatru, literatury polskiej i powszechnej oraz najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem historii kultury. Kto zdawał maturę z historii sztuki, jest z tego etapu zwolniony. Kandydatów jest tak dużo, że komisja ma z czego wybierać, warto więc się dobrze przygotować – podsumowuje Michał.

Już w szkole
Jak tylko uda się przebrnąć przez egzaminy, aktorskie studia są prawdziwą przyjemnością. – Przede wszystkim uczymy się, jak okazywać emocje, a także nabywamy świadomości teatralnej – mówi Michał. Na uczelni panuje rodzinna atmosfera, a przedmioty w ogóle się nie nudzą. – Ale o czasie wolnym można zapomnieć, szczególnie przez pierwsze trzy lata, jest szczególnie dużo pracy – dodaje Michał. Z pracą po ukończeniu studiów także nie ma większego problemu. – Większość teatrów nie zatrudnia aktorów na etacie, zawierane są umowy na pojedyncze role – mówi Michał.

Informacje o studiach na wrocławskiej PWST są na stronie http://www.pwst.krakow.pl/wroclaw/wa.jsp oraz odpowiedzi na dodatkowe pytania można uzyskać w siedzibie uczelni: ul. Jastrzębia 18/20, tel. 071-361-49-14, 071-361-01-32.
Chętni mogą składać dokumenty do końca maja.

Dla plastyków
Akademia Sztuk Pięknych oferuje możliwość studiowania na jednym z kierunków: malarstwo, rzeźba, grafika, architektura wnętrz, wzornictwo (specjalności: wzornictwo, projektowanie ceramiki, projektowanie szkła, restauracja i rekonstrukcja ceramiki i szkła.

Egzaminy wstępne składają się z trzech etapów
* Pierwszy, to ocena prac plastycznych kandydata (min. 10 prac malarskich i 10 rysunków; na kierunki: architektura wnętrz i wzornictwo – po 8. Dodatkowo trzeba przedstawić inne prace, np. fotografie, modele, projekty, zdjęcia swoich rzeźb).

* Podczas drugiego etapu sprawdzane są zdolności plastyczne kandydatów – odbywa się egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa lub rzeźby, ponadto kandydaci wykonują dodatkowe zadania specjalistyczne.

* Ostatni etap, to omówienie przez kandydatów działań zrealizowanych podczas zadań specjalistycznych (nie dotyczy on kierunków: malarstwo i rzeźba).

* Kandydaci składają podania na specjalnym formularzu (dostępnym na stronie http://www.asp.wroc.pl/formularze/podanie.doc)w terminie – 21.05.2007 – 01.06.2007 r.

Informacje: tel. 0-71-343-80-31, 32, 33, 34, e-mail: [email protected], siedziba: plac Polski 3/4, 50-156 Wrocław, ul. Traugutta 19/21, 50-416 Wrocław

Dla muzyków
Na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w najbliższym roku akademickim można będzie studiować na 7 kierunkach: kompozycja i teoria muzyki (specjalności: kompozycja, teoria muzyki, muzykoterapia), dyrygentura, instrumentalistyka (specjalność: gra na instrumencie), wokalistyka (specjalności: wokalno-aktorska, pieśniarsko-oratoryjna), edukacja muzyczna (specjalności: edukacja muzyczna, prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych, muzyka kościelna).

Egzaminy na wszystkie kierunki mają charakter konkursowy. Indeks otrzymają te osoby, które zdobyły największą liczbę punktów. Limit przyjęć nie jest ustalony.

Egzaminy wstępne składają się z 3 części
* Egzamin z przedmiotów kierunkowych,
* Egzamin z przedmiotów uzupełniających,
* Egzamin z przedmiotów ogólnych.

Termin zgłoszeń na studia stacjonarne I stopnia mija dla tegorocznych absolwentów szkół średnich 31.05.2007 r. Uwaga! Rekrutacja dla absolwentów
z lat ubiegłych trwała do 15.05.2007 r.
Informacje: tel. 071-355-28-49,
e-mail: [email protected], siedziba:
pl. Jana Pawła II 2, 50-043 Wrocław

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto