Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnicka Biblioteka Publiczna dostanie 32 tysiące złotych

Piotr Kanikowski
Bibliotekarka Monika Adamczewska układa nowości na półkach
Bibliotekarka Monika Adamczewska układa nowości na półkach Piotr Krzyżanowski
Dyrektorka Legnickiej Biblioteki Publicznej wychodziła w Warszawie 32 tysiące złotych na nowe książki. Z roku na rok coraz trudniej odłożyć na zakupy trochę grosza w budżecie placówki

Biblioteka Narodowa przyznała Legnickiej Bibliotece Publicznej 32 tysiące złotych na uzupełnienie księgozbioru. Właśnie trwa przetarg na dostawę książek. Pod koniec września lub w październiku pierwsza partia oczekiwanych przez czytelników nowości wydawniczych trafi na półki. Pieniędzy powinno wystarczyć na zakup 477 tytułów (niektóre w kilku egzemplarzach, więc w sumie zamówiono 1241 książek). Dużo?

Annie Gątowskiej, dyrektorce placówki, dobrze zorientowanej w ofercie polskich wydawnictw, wydaje się, że to bardzo mało. Kropla w morzu. Ona najlepiej wie, ile tytułów będzie niedostępnych z powodu ograniczonych funduszyLBP.

- Niestety, na powiększanie księgozbioru mamy w tym roku znacznie mniej pieniędzy niż w poprzednich latach - mówi Anna Gątowska. W ubiegłym roku biblioteka zakupiła ok. 6 tys. egzemplarzy, co w zestawieniu z ogromem oferty polskiego rynku wydawniczego nie wydaje się imponujące. Mimo hojniejszej niż zwykle dotacji z Biblioteki Narodowej, tegoroczne zakupy będą skromniejsze.

- Nieraz musimy sobie odmówić jakiejś atrakcyjnej pozycji, bo nas po prostu na nią nie stać - przyznaje dyrektorka LBP.
- Zupełnie zrezygnowaliśmy na przykład z wydawnictw albumowych, choć osobiście bardzo je lubię. Są drogie, a nie cieszyły się dostatecznie wielkim zainteresowaniem. Skoro pieniędzy jest mało, sztuka zakupów opiera się o przemyślany dobór książek, które można za to mieć. Lista tytułów załączona do ogłoszenia o przetargu powstała w oparciu o zbierane na bieżąco informacje od czytelników, legnickich uczelni i instytucji.

- Czytamy czasopisma o nowościach książkowych, śledzimy rynek wydawniczy, próbujemy się zorientować, czego będą potrzebowali na studiach studenci - mówi Anna Gątowska.

Wśród zamówionych obecnie książek dużą część stanowią opracowania z zakresu nauk ścisłych czy humanistyki. Legniczanie pytają o nie. Wraz z rozwojem akademickich ambicji miasta wzrasta popyt na takie lektury. Na liście dominuje jednak beletrystyka. Thrillery, kryminały, romanse, powieści obyczajowe i sensacyjne.

Przy rocznych zamówieniach przekraczających 14 tysięcy euro biblioteki są zobowiązane stosować formę przetargów. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre, bo umożliwiają zaoszczędzenie pieniędzy, których w sferze kultury nigdy nie jest za dużo. Złe, bo procedury są długotrwałe. Ze względu na możliwość składania odwołań przez odrzuconych oferentów, czasem mijają miesiące, zanim obecna w księgarniach książka dotrze do biblioteki. Zatem cierpliwość klienta wypożyczalni, który nasłuchał się o bestsellerze i chciałby go natychmiast wziąć do ręki, bywa wystawiana na ciężką próbę.

Nowości systematycznie wypierają z półek starsze lub mniej rozchwytywane tytuły. Biblioteczny księgozbiór jest co roku wnikliwie przeglądany pod kątem aktualności dzieła i liczby wypożyczeń. Inaczej szybko zabrakłoby miejsca na nowości, a o nie najczęściej pytają czytelnicy. Jak w całym kraju, obowiązuje przy tym zasada, że książka, po którą w okresie 5 lat nikt nie sięgnął, musi ustąpić innym. Przy niedostatku pieniędzy szansą na powiększenie bibliotecznego księgozbioru bywa dobroczynny gest.

Zdarza się, że mieszkańcy za darmo oferują Legnickiej Bibliotece Publicznej swoje zbiory.
- Z wdzięcznością przyjmujemy takie darowizny - mówi Anna Gątowska.

Sprawdziliśmy, jakie nowości zamówiła LBP dla swoich czytelników
Spośród opracowań naukowych i popularnonaukowych wybrano 134 tytuły, m.in. "Męskie pół świata" W. Eichelbergera, "Pornografię" pod red. R. Moz-gawy, "Historię Bliskiego Wschodu w XX wieku" J. Zdanowskiego. Na biblioteczne półki trafią też nowe kryminały Heninga Mankella ("Niespokojny człowiek" i "Powrót nauczyciela tańca"), Mariusza Czubaja ("Kołysanka dla mordercy"), Harlana Cobena ("Na gorącym uczynku"), Tess Gerritsen ("Ciało" i "Bez skrupułów") oraz Joanny Chmielewskiej ("Gwałt"). Poszukiwacze romantycznych wzruszeń też mają powody do radości, bo LBP kupi m.in. "Miłosne przysięgi" Nory Roberts i sagę "Oliwkowy szlak" Carol Drinkwater. Poza tym książki Coelho, Manna, Pilipiuka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto