Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krowa dla ubogich, przodek naszych kóz

Radosław Ratajszczak
Kozy bezoarowe - wytrzymałe, wszystkożerne, z pięknymi porożami
Kozy bezoarowe - wytrzymałe, wszystkożerne, z pięknymi porożami fot. tomasz hołod
Kozy bezoarowe, czyli przodek wszystkich kóz domowych, to ssak z rodziny krętorogich, który swoją nazwę zawdzięcza... zawartości swojego żołądka.

Strawione resztki pokarmu, połączone z sierścią i włóknami niestrawionych roślin, wyglądają jak czarne lub brązowe kulki (bezoary), którym w dawnych czasach przypisywano właściwości magiczne i lecznicze.

Kozy te żyją na terenie Azji, od Kaukazu aż po góry Mongolii, oraz na Bliskim Wschodzie. Jest również jedna populacja żyjąca na Krecie, ale zdaniem badaczy to osobny podgatunek - znacznie mniejszy. Zwierzęta prawdopodobnie trafiły tam jeszcze w czasach antycznych. Inną ciekawostką jest fakt, że kozy bezoarowe żyjące na wolności możemy spotkać również u naszych sąsiadów. Do Czech trafiły jeszcze przed II wojną światową.

Kozy bezoarowe zamieszkują zwykle tereny górskie. Zwierzęta te są bardzo odporne na złe warunki pogodowe, a żyją nawet na wysokości około 5000 metrów nad poziomem morza. Znakomicie radzą sobie na skałach, a w razie potrzeby potrafią również chodzić po drzewach - wszędobylskie i ciągle głodne, wchodzą na gałęzie, chcąc zapewnić sobie pokarm.

Kozy te żywią się suchą trawą, korą drzew, liśćmi, mchami i porostami. I to właśnie ze względu na ich ubogie menu zostały docenione przez ludzi. Zwane są "krowami dla ubogich", dostarczają bowiem mleko w warunkach, w których krowa nie dałaby sobie rady. Z czasem ludzie zaczęli krzyżować kozę bezoarową z kozą domową.

Umaszczenie tego gatunku jest rudo-brunatne lub szaro-brunatne. W okresie zimowym w sierści zwierząt występuje dużo puchu.

Kozy bezoarowe są zwierzętami stadnymi. W stadach większość stanowią samice. Kozły prowadzą raczej samotniczy tryb życia. Zajmują się poszukiwaniem jak największej liczby partnerek w okresie godowym. Ciąża u kóz trwa około 170 dni. Koźlęta zaraz po urodzeniu zyskują częściową samodzielność i towarzyszą matce. Po dwóch godzinach od narodzin poruszają się już po skałach.
Kozy bezoarowe zamieszkują rozległe, puste tereny, są więc łatwym łupem dla innych zwierząt. Od ich zwinności zależy, czy uda im się uciec przed takimi drapieżnikami, jak pantery, tygrysy czy duże orły.

Samce mają piękne i pokaźne rogi, które osiągają długość nawet 150 cm. Wyglądają jak szable i są zakrzywione ku tyłowi. Samice rogi mają krótkie, ale ze względu na piękno koziego poroża ludzie chętnie polują na bezoary. Dlatego też w większości krajów jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym możemy podziwiać jednego samca i dwie samice.
Notowała: MGE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto