Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kameleon emocje wyraża ubarwieniem

Radosław Ratajszczak
W naszym zoo możemy oglądać trzy z ponad stu gatunków kameleonów
W naszym zoo możemy oglądać trzy z ponad stu gatunków kameleonów Fot. Paweł Relikowski
Kamelon jest dobrze znanym zwierzęciem. Zwłaszcza z umiejętności szybkiej zmiany barw, ale ma także kilka innych ciekawych cech.

Należy do gadów łuskonośnych i jest spokrewniony z jaszczurkami, choć niewiele ma z nimi wspólnego. W przeciwieństwie do nich żyje głównie na drzewach i rzadko schodzi na ziemię.

Do chodzenia po drzewach przydają mu się zrośnięte palce. Dwa pierwsze i trzy następne są zrośnięte błoną, dzięki czemu zwierzę potrafi się świetnie poruszać w konarach drzew, choć robi to bardzo wolno.

Jest ponad sto rodzajów tych zwierząt. Najmniejsze mają niecały centymetr długości i wyglądają jak suche liście. Największe osiągają nawet 60 cm i ważą około 1 kg. Te ciekawe zwierzęta można spotkać na Madagaskarze, choć występują także w Azji, południowej części Europy i w Azji.

Kameleony słyną ze swojej umiejętności zmiany barw. Przez to, że żyją wśród drzew, zwykle można je zobaczyć w zielonym ubarwieniu. Jednak mogą zmienić je w ciągu kilku sekund. Jak to w przyrodzie bywa, większą paletę kolorów mają samce. Potrafią zmieniać ubarwienie w zależności od nastroju. Swoim kolorem skóry komunikują innym samcom chęć walki o terytorium. Samice z kolei dzięki różnym kolorom, które przybierają, informują, że są chętne do rozmnażania.

Najdziwniejszą częścią ciała kameleona są oczy. Jest to jedyne zwierzę, które jest w stanie ruszać gałkami zupełnie niezależnie. Jednym okiem może obserwować ofiarę z tyłu, drugie może patrzeć na to, co dzieje się z przodu. Jak kameleon wypatrzy już swoją przyszłą zdobycz, zastyga w bezruchu. Szybkim ruchem otwiera paszczę, rozwija błyskawicznie swój lepki, długi język, do którego przykleja się ofiara. Zwierzę nie musi się poruszać, ponieważ jego język jest długości ciała, potrafi mieć do 60 cm. Kameleony polują głównie na owady, ale zdarza się, że ich łupem padną także małe zwierzęta, takie jak ptaki czy myszy.

Są zwykle jajorodne. Samice wtedy schodzą z drzew na ziemię i składają jaja. Najczęściej jest ich około 60. Małe wykluwają się najwcześniej po 60 dniach, ale najdłużej okres inkubacji może trwać nawet 200 dni. W wysokich górach, gdzie podłoże jest zimniejsze, jest kilka gatunków, które są jajożyworodne. Wtedy samica nosi małe w sobie i składa jajka dopiero przed wylęgnięciem.

Młode kameleony są bardzo podobne do dorosłych i bardzo szybko osiągają dojrzałość.

We wrocławskim zoo są trzy gatunki kameleona. Mellery są jednymi z największych, mają zwykle ponad 30 cm. Loupenie są ciut mniejsze. Jemeńskie kameleony są jednymi z nielicznych, które żyją na stepach. Ich ubarwienie jest w kolorze piasku.

Notowała MGE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto