18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Haflingery były używane przez armię, teraz chętnie bawią się z dziećmi

Radosław Ratajszczak
Dwa źrebaki Armin i Niko we wrocławskim zoo chętnie się ze sobą bawią
Dwa źrebaki Armin i Niko we wrocławskim zoo chętnie się ze sobą bawią Fot. Piotr Warczak
Koń haflinger to jeden z najstarszych gatunków tych zwierząt. Powstał dzięki skrzyżowaniu czterech ras koni. Wyhodowany na wysokogórskich terenach Austrii w Tyrolu, blisko granicy z Włochami. Głównym ośrodkiem hodowlanym była dolina Sarn wokół wsi Hafling, od której koń otrzymał nazwę.

Zwierzęta te są zaliczane do grupy kucy, bo są stosunkowo prymitywne. Jednak są znacznie od nich wyższe. Mają wysokość w kłębie około 140-150 centymetrów.
Haflingery mają bardzo charakterystyczne ubarwienie. Na nosie mają białą plamę, przypominającą strzałkę. Sierść jest beżowa, kolor ma nawet specjalną nazwę palomino. Uroku temu zwierzęciu dodaje słomiana, obfita grzywa i taki sam ogon. Tylko tak wyglądające konie uważane są za przedstawicieli czystej krwi, wywodzących się z Austrii.

Konie tej rasy mają zwykle niewielką głowę. Oczy są duże, a uszy małe i ruchliwe. Szyja u haflingera jest bardzo silna. Grzbiet ma prosty i szeroki, a łopatki długie i skośne.

Zostały wyhodowane z myślą o poruszaniu się w terenach górskich i dzięki krótkim i silnym nogom doskonale się sprawdzają w tych terenach. Używane przez górali jako zwierzęta juczne. Przez lata były wykorzystywane w austriackiej armii, dopiero po I wojnie światowej zamieniono je na samochody. Wtedy podupadła hodowla tych zwierząt. Był nawet moment, kiedy gatunek był zagrożony. Jednak hodowla rozwinęła się na nowo. Konie zaczęły być wykorzystywane przy gospodarstwie, potem, ze względu na ich łagodność, do pracy z dziećmi.

Są końmi przeznaczonymi dla wytrawnych jeźdźców, którzy cenią stabilny charakter wierzchowca, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Grzbiet konia jest bardzo dobrze dopasowany do pracy z siodłem.

Ciąża u haflingerów, tak jak u większości koni, trwa około 11 miesięcy. Zwykle rodzi się jedno małe. Bardzo rzadko zdarzają się bliźniaki. Młode konie bardzo szybko dorastają. Już po kilku tygodniach są w pełni samodzielne.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest aż pięć tych koni, w tym dwoje źrebiąt. Ogier ma na imię Silver (srebrny). Pochodzi w linii prostej od koni z Ebbs w Austrii. Tam też jest Światowy Związek Hodowców Haflingerów.

Dwie klacze nazywają się Nike i Arla. Obydwie w tym roku zostały mamami. Małe źrebaki nazywają się od imion mam: Niko i Armin. Można je oglądać na Farmie Końskiej niedaleko Dziecińca.

Bracia bardzo chętnie się bawią, dużo czasu spędzają razem. Dorosłe osobniki też lubią sobie pobiegać na wybiegu.

Notowała MGE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto