Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co sprawdzić w samochodzie przed podróżą?

Leopold Pantol
Fot. Michał Worsztynowicz
Mimo że przed wyjazdem na urlop samochodem dużo lepiej jest sprawdzić jego stan techniczny w autoryzowanym serwisie lub warsztacie samochodowym, to wiele rzeczy możemy skontrolować w nim sami.

1. Sprawdźmy stan ogumienia - ważne jest dla naszego bezpieczeństwa, by opony miały dostatecznie dużą grubość bieżnika.

2. Oświetlenie pojazdu powinno być kompletne i łatwo można je ocenić samemu. Najtrudniej sprawdzić światła stopu i biegu wstecznego. Na szczęście zawsze możemy podjechać tyłem do ściany i sprawdzić wyżej wymienione lampy albo poprosić kogoś o pomoc.

3. Musimy sprawdzić poziom wszystkich płynów związanych z eksploatacją auta.

4. Warto jest też ocenić stan naszego koła zapasowego, upewniając się przy tym, czy mamy: podnośnik, klucz do kół, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy (a przy felgach aluminiowych dodatkowy klucz do felg) - są to niezbędne elementy potrzebne do bezpiecznej wymiany koła w trasie. Przydaje się czasem dodatkowa rurka, by przedłużyć ramię klucza. Wynika to z faktu przykręcania kół przez wulkanizację w sposób pneumatyczny, co utrudnia odkręcenie. Koło zapasowe jest obowiązkowo wymagane tylko w niektórych krajach, ale warto je mieć zawsze. W większości państw Europy można się poruszać na oponach, których bieżnik ma minimum 1,6 mm. Jeśli jednak zależy nam na bezpiecznej jeździe, to nie ruszajmy w drogę na oponach, których bieżnik ma mniej niż 4 mm. Tylko taki gwarantuje odpowiednią przyczepność naszego samochodu.

5. Zainteresujmy się datą ważności gaśnicy, gdyż policja, jak i straż pożarna mogą nam za brak legalizacji wystawić mandat.

6. Do podstawowego wyposażenia samochodu powinna należeć również skompletowana apteczka samochodowa. Mimo że nie jest niezbędna według przepisów, to warto mieć ją w swoim pojeździe.

7. Jeśli chcemy wyjechać w podróż ze sprawną klimatyzacją, musimy odwiedzić stację serwisową. Podobnie jest, jeśli chodzi o wymianę oleju w bardziej skomputeryzowanych samochodach.

8. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, warto sprawdzić aktualne przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Nie narazimy się wtedy na dodatkowe koszty związane z płaceniem mandatów. Bo nieznajomość prawa nie jest tłumaczeniem dla drogówki.

9. W Polsce przepisy wymagają od kierowców posiadania trójkąta odblaskowego (w niektórych krajach trzeba mieć aż dwa) i gaśnicę. Warto też posiadać apteczkę, najlepiej z parą gumowych rękawiczek. Zakładając je do tamowania krwi poszkodowanego, unikniemy ryzyka zakażenia się. Warto też mieć ze sobą komplet zapasowych żarówek (obowiązkowy jest tylko w niektórych krajach). Pamiętajmy, by wymieniać żarówki po dwie, bo zazwyczaj przepalenie się jednej (np. w jednym reflektorze) zapowiada rychłą awarię drugiej.

10. Zawsze może się przydać scyzoryk, para rękawic roboczych i pasek klinowy (który dość łatwo wymienić samemu, a nie da się go niczym zastąpić) oraz mały pojemnik oleju silnikowego (pamiętajmy, by był taki sam jak ten, który mamy w misce olejowej). Przy wyprawach w gorące lub górzyste krainy warto wziąć ze sobą butelkę wody destylowanej, by w razie potrzeby móc dolać niezbędny płyn do układu chłodzenia. Jeśli jednak nie zapakowaliśmy takiej wody, a w pobliżu nie ma żadnej stacji benzynowej, możemy uzupełnić zbiornik zwykłą wodą z kranu, pamiętając jednak, że po takiej "dolewce" trzeba będzie wymienić cały płyn w układzie. Koszt wymiany będzie znacznie mniejszy niż naprawa silnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto