MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wykończenie mieszkania "pod klucz" już za 400 zł za metr

Bartosz Turek, Robert Latuszek/Home Broker
Polskapresse
Kupione od dewelopera mieszkanie można wykończyć samodzielnie, zlecić to wyspecjalizowanej firmie lub powierzyć kwestię wykończenia deweloperowi. Najniższe stawki za wykończenie zaczynają się od niecałych 400 zł za m kw. Które rozwiązanie jest najtańsze i najszybsze? Dziś Home Broker postara się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj także: Zanim wybierzesz mieszkanie, sprawdź, co kryje się pod pojęciem "standard deweloperski"

Kończące się dopłaty do kredytów w ramach programu „Rodzina na swoim” i żywa konkurencja cenowa pomiędzy deweloperami powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zakup nowego lokum. W większości przypadków mieszkania są w Polsce sprzedawane w stanie niewykończonym, a więc deweloperskim. Zaledwie bowiem w przypadku kilku procent deweloperów przebadanych przez Home Broker firmy sprzedają wyłącznie wykończone mieszkania. Znacznie częściej przynajmniej część sprzedawanych lokali jest sprzedawana jako wykończona lub wykończenie można zamówić u dewelopera. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne dla nabywcy, że jedna firma jest odpowiedzialna za wykonanie i wykończenie mieszkania. Pomijając nawet kwestie organizacyjne, zamawiając wykończenie u dewelopera nabywca może sfinansować zakup mieszkania wraz z wykończeniem jednym kredytem hipotecznym posiadając przy okazji cały przedmiot umowy objęty wspólną rękojmią. Zgodnie z danymi zebranymi przez Home Broker w przypadku 58 proc. inwestycji wykończenie może zaproponować deweloper za dodatkową opłatą. Co warto zauważyć jest to wynik o blisko połowę lepszy niż przed rokiem. Co jednak mogą zrobić pozostali nabywcy? Rozwiązania są właściwie trzy:

1. samodzielnie lub nawet w salonie sprzedaży dewelopera można znaleźć namiary na firmę, która kompleksowo zajmie się wykończeniem oferując wystandaryzowane pakiety wykończeniowe lub kompleksową usługę począwszy od pomocy architekta po urządzenie i wyposażenie lokalu,

2. prace wykończeniowe można zorganizować i nadzorować samemu wynajmując odpowiednią ekipę lub ekipy,
3. mieszkanie można też oczywiście wykończyć samodzielnie lub ze wsparciem rodziny i przyjaciół.

Home Broker postara się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje każde z tych rozwiązań i jak długo może trwać wykończenie mieszkania przy każdym z tych rozwiązań.

Deweloper wykończy tanio

Na początek warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez firmy deweloperskie. W ich przypadku wykończenie mieszkania w standardzie popularnym wiąże się z kosztem na przeciętnym poziomie 518 zł w przeliczeniu na metr lokalu. Przeważnie w tej cenie oczekiwać można płytek, paneli, malowania ścian i białego montażu. Na tym tle wyróżnia się firma Bouygues Immobilier, która nawet w najtańszym pakiecie wykończeniowym (od 499 zł za metr) oferuje położenie na podłodze nie paneli, ale drewnianego parkietu. W tym miejscu warto też zauważyć, że kupując mieszkanie u tego dewelopera do końca października można otrzymać wykończenie w cenie, o ile kawalerka będzie kosztowała przynajmniej 195 tys. zł, 2-pok. 295 tys. zł, a 3-pok. 375 tys. zł. Niestety ograniczona jest pula mieszkań objętych promocją.

Przeważnie decydując się na zakup pakietu wykończeniowego u dewelopera można zaoszczędzić duża czasu, ale wyboru wszystkich elementów wykończenia należy dokonać z ograniczonego katalogu dostępnego w biurze sprzedaży. Tego ograniczenia nie ma Dolcan. W tej firmie nabywca może wybierać ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku, ale do wydania ma określoną kwotę.

Czytaj także: Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Na uwagę zasługuje też oferta firmy J.W. Construction. Podstawowe wykończenie „pod klucz” kosztuje tam od 370 zł w przeliczeniu na metr. - Największą popularnością wśród klientów cieszy się jednak program wykończenia wnętrz w opcji z wyposażeniem kuchni i sprzętem AGD. Taki pakiet w cenie od 560 zł zapewnia projekt aranżacji, wszelkie prace wykończeniowe oraz materiały – podkreśla Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Handlowego J.W. Construction Holding S.A.

...i szybko

Zaletą korzystania z możliwości wykończenia przez dewelopera ma też jeszcze jeden atut – czas oczekiwania na dokończenie prac. Na odbiór kluczy do mieszkania wykończonego trzeba czekać przeciętnie 43 dni, czyli niecałe 1,5 miesiąca. Ekipy wykończeniowe mogą bowiem czasem rozpocząć prace przed oddaniem lokalu do użytkowania. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz” czekać się będzie w: TRUST S.A., Damaro Construction, PBG Erigo, Dolcan, PWD i EKOLAN. W firmach tych będzie to trwało do miesiąca. Ponadto deweloper Bouygues Immobilier deklaruje, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim.

Wciąż jednak relatywnie często deweloper nawet za dodatkową opłatą nie chce wziąć na siebie wykończenia mieszkania. Często poleca jednak wtedy usługi sprawdzonych firm wykończeniowych. Można się tego spodziewać w biurze sprzedaży Echo Investment, Mota-Engil, Sabe Investments czy Virke.

Wykończenie i wyposażenie bez wizyt w marketach budowlanych

Gdy wybór padnie na firmę kompleksowo zajmującą się wykańczaniem, wtedy też nabywca może zaoszczędzić sporo czasu. Nie musi bowiem samodzielnie nadzorować ekip wykończeniowych, a ponadto korzystając z oferowanych przez takie firmy pakietów wykończeniowych można pominąć wiele wizyt w marketach budowlanych, a płytki, panele i elementy białego montażu wystarczy wybrać z katalogów w siedzibie takich firm jak: redNet, Internity czy DekorProjekt (urzadzamypodklucz.pl). Ile to kosztuje? Wszystko oczywiście zależy od jakości zastosowanych materiałów i zakresu prac. Najtańszy pakiet „pod klucz” w firmie redNet kosztuje 640 zł (brutto) w przeliczeniu na metr, a najdroższy 1340 zł za m kw. Jak zawsze stawki te można próbować negocjować. Podobnie jest w firmie DekorProjekt, która wykańcza „pod klucz” w trzech standardach wycenionych na od 650 do 1400 zł (brutto) w przeliczeniu na metr. Co więcej firma ta może się zająć nie tylko wykończeniem, ale też wyposażeniem kupionego lokum. Za meble w łazience i przedpokoju, oprawy oświetleniowe i zabudowę kuchenną wraz z wyposażeniem (dla mieszkań powyżej 65 m kw. zmywarka w cenie) trzeba zapłacić od 450 do 700 zł w przeliczeniu na metr. Dodatkowe wyposażenie w pokojach to wydatek rzędu od 300 do 500 zł w przeliczeniu na metr. – Spora oszczędność czasu powoduje, że coraz więcej osób chce korzystać z kompleksowej usługi wykończenia i wyposażenia mieszkania – mówi Anna Sadowska, Prezes Zarządu DekorProjekt Sp. z o.o. Dodaje ponadto, że jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób mających mało czasu, inwestorów, którzy kupują mieszkania na wynajem i zależy im, żeby jak najszybciej lokal przystosować do wynajmu lub po prostu osób ceniących sobie jakość i gwarancję na wykonane prace.

Czytaj także: "Dziura w ziemi" kontra wykończone mieszkanie - zalety i wady

Najpopularniejsze – zorganizuj wszystko sam

Kolejnym rozwiązaniem - i, co nie wykluczone, najbardziej popularnym - jest samodzielny wybór wszystkich elementów wykończenia i wyposażenia oraz wynajęcie i nadzorowanie specjalistów, którzy zajmą się położeniem podłóg, kafelków czy hydrauliką. Wbrew pozorom niekoniecznie musi to być rozwiązanie tańsze niż wyżej przytoczone rozwiązania.
Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 27,7 tys. zł netto gdy prace zlecone zostaną ekipom wykończeniowym. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

1) nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
2) położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
3) położenie glazury w kuchni i łazience,
4) instalacja gniazd i włączników elektrycznych,
5) zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
6) zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami.

Stawka za metr wychodzi więc na poziomie 598 zł brutto, o ile możliwe byłoby zastosowanie 8-proc. stawki VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami.

Czas potrzebny na wykończenie mieszkania zakładający organizację całego procesu jest trudny do oszacowania i zależny od tego, jak dużo wolnego czasu posiada nabywca. Praktyka pokazuje jednak, że właścicielom trudno uporać się z całym zadaniem w mniej niż trzy miesiące od otrzymania kluczy do nowego lokum.

Czytaj także: Budowa czy kupno domu - co się bardziej opłaca?

...i najtańsze – zrób to sam

Jeszcze bardziej czasochłonne może być wykończenie mieszkania własnym sumptem. Czas potrzebny na wykończenie całego mieszkania może być nawet kilkukrotnie dłuższy niż w przypadku korzystania z usług profesjonalnych ekip. Bezsprzecznym atutem takiego rozwiązania jest jednak oszczędność. Zgodnie z szacunkami Home Broker na materiały wykończeniowe w przypadku 50 metrowego mieszkania można wydać zaledwie 18,7 tys. zł (netto). W przeliczeniu na metr stawka byłaby więc na poziomie 374 zł (netto). Jeśli osoba samodzielnie wykańczająca mieszkanie skorzystałaby z częściowego zwrotu VAT, wtedy materiały wykończeniowe w przeliczeniu na metr kosztowałyby rzeczywiście 404 zł w przeliczeniu na metr (brutto, VAT 8%). Należy jednak w tej kalkulacji uwzględnić fakt, że w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu, co mogłoby znacznie podnieść koszt. W praktyce trudno też spodziewać się, żeby nabywca mieszkania potrafił poradzić sobie ze wszystkimi pracami samodzielnie. Wynajęcie fachowej pomocy może więc okazać się niezbędne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto