Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walcząc o względy samic, przybierają intensywne kolory

Radosłąw Ratajszczak
We wrocławskim zoo żyje jedna dorosła para, która ma 22 młodych
We wrocławskim zoo żyje jedna dorosła para, która ma 22 młodych fot. Piotr Warczak
Legwanik lazurowy, zwany też błękitnym, upodobał sobie Meksyk i nie występuje nigdzie indziej. Jest to bardzo mało znany gatunek. Zamieszkuje głównie tereny skaliste i suche, lubi sąsiedztwo drzew. Charakteryzuje go niski stopień zagrożenia wymarciem. Może osiągnąć nawet do 40-45 cm długości, dożywa zazwyczaj 12 lat. Wyróżnia się pięknym ubarwieniem o błękitnym odcieniu. Pochodzi z rodziny frynosomowatych.

Legwanik może się pochwalić imponującą zwinnością i szybkością. Nad ranem, kiedy w jego ojczyźnie jest chłodno, jest ospały. Kiedy jednak wyjdzie na skały, które stopniowo nagrzewają się w słońcu, robi się coraz bardziej aktywny.

W skład jego diety wchodzą przede wszystkim bezkręgowce, poluje na wszystkie latające owady. Dzięki swoim gimnastycznym zdolnościom jest w stanie złapać owada w trakcie lotu. Przyciśnięty głodem, nie gardzi jednak roślinami, a w szczególności kwiatami. Samce są wyraźnie większe od samic i zbudowane bardziej masywnie. Gody legwaników zaczynają się na przełomie wiosny i lata. Wtedy to samce przybierają mocno intensywny, niebiesko--czarny kolor z wyraźnymi pomarańczowymi przebarwieniami.

Powód jest bardzo prosty- w ten sposób zalotnicy starają się zwrócić na siebie uwagę samiczek. Kiedy dwa samce znajdą się na jednym terytorium, na tym zazwyczaj się nie kończy. Zamiast prężyć muskuły, konkurenci o względy pobliskich samic prezentują sobie nawzajem podgardla, które są żółtopomarańczowe. Zwycięża ten, którego barwy podgardla są bardziej intensywne. Przegrany musi niezwłocznie uciekać z terytorium tirumfatora.

Gatunek ten jest rzadko spotykany w hodowli. We wrocławskim zoo mieszka jedna dorosła para. Połączyło ją gorące uczucie, dlatego dwa i pół miesiąca temu samica zniosła 22 jaja. Ze wszystkich wykluły się maluchy, było to pierwsze przyjście na świat legwaników lazurowych w Polsce.

Młody legwanik lazurowy w dniu narodzin mierzy ok. 6,5 cm i waży 0,77 g. Dorosłe okazy mieszkają w terrarium w ga-dziarni, a młode trzymane są na razie na zapleczu - trafią na ekspozycję, gdy tylko trochę podrosną.

Dorosłe osobniki w ogrodzie zoologicznym karmi się zwykle szarańczą, świerszczami, dre-wnojadami i różnymi suplementami. Z kolei w skład diety młodych legwaników wchodzą takie rarytasy, jak: żuczki hawajskie, świerszcze, kwiaty mniszka lekarskiego czy stokrotki oraz owoce.

Marta Fabiszewska-Jerzmańska, opiekunka zwierząt w gadziarni
Notował: AGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto