Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szympans - błyskotliwa małpa z cholerycznym charakterem

Radosła Ratajszczak
Szympansy są podobne do ludzi - w okazywaniu czułości też
Szympansy są podobne do ludzi - w okazywaniu czułości też Fot. Archiwum zoo
W porównaniu do stoickich orangutanów i będących wegetarianami goryli, szympansy to prawdziwi cholerycy wśród naczelnych.

Orangutan pół roku może spędzić przy śrubce, by ją w końcu odkręcić. Szympans jeśli nie uda mu się problemu rozwiązać od razu, nie będzie się głowił nad nim przez kolejne miesiące. Ale mimo braku cierpliwości, są to niezwykle inteligentne małpy i uznaje się je za najbardziej podobne do człowieka.

Ich najbardziej unikalną cechą w świecie zwierząt jest fakt, że potrafią skojarzyć zależności między poszczególnymi czynnościami i planować swoją pracę. Doskonale świadczy o tym technika, jaką wypracowały, by wydobywać z kopców i mrowisk mrówki i termity, które są ich przysmakiem. Szympansy wyciągają je za pomocą cienkiej i mocnej gałązki.

Ale termity to niejedyne białko w ich diecie. Szympansy, jako jedne z niewielu małp, są mięsożerne i w swoim naturalnym środowisku polują na małe antylopy, młode świnie rzeczne, a nawet na inne małpy. Warto wiedzieć, że są to nieprawdopodobnie silne małpy. A ponieważ żyją na drzewach i nieustannie się wspinają, mają bardzo silne mięśnie ramion i swoim uchwytem spokojnie mogłyby konkurować nawet z najsilniejszym człowiekiem.

Szympansy żyją w rodzinnych stadach, którym przewodzą dominujący samiec i samica. Jednak, żeby zostać osobnikiem alfa wśród tych małp, potrzebna jest nie tyle siła, co inteligencja. Poprzez wzajemną pielęgnację, dzielenie się jedzeniem, a nawet ochronę, szympansy potrafią zawierać koalicje, które zapewniają im najwyższą pozycję w stadzie. Drogą do osiągnięcia przewodnictwa może być też, tak jak w przypadku ludzi, nepotyzm. Przykładowo syn dominującej samicy, wspierany przez nią i nierzadko swoje rodzeństwo, ma spore szanse na zostanie szefem samców.

Swoje metody manipulacji mają też samice. Mniejsze od samców, do osiągnięcia swoich celów wykorzystują urodę. Co ciekawe, ich najbardziej atrakcyjną cechą w oczach samców są pośladki, które w okresie godowym stają się bardzo krągłe i przybierają czerwoną barwę.
Opr. ABU

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto