Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia za granicą

AP
Coraz więcej polskich maturzystów decyduje się na naukę na zagranicznych uczelniach, widząc w gruntownym wykształceniu szansę na zrobienie kariery na światowym rynku pracy.

Coraz więcej polskich maturzystów decyduje się na naukę na zagranicznych uczelniach, widząc w gruntownym wykształceniu szansę na zrobienie kariery na światowym rynku pracy.
Podjęcie studiów za granicą nie oznacza dziś już tylko czasowej nauki w ramach unijnych programów wymiany międzyuczelnianej.

Wzrasta liczba młodych Polaków ubiegających się o miejsce na wyższych uczelniach na całym świecie. Warunek, jaki muszą spełniać kandydaci, to posiadanie świadectwa dojrzałości i dobra znajomość języka obcego. Aby rozpocząć studia, muszą zdać egzamin wstępny i egzamin językowy. Osoby posiadające międzynarodową maturę mogą wybrać szkoły, które honorują ten dokument, i zostać przyjęte bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego.

Wolimy Stary Kontynent
Zagraniczne studia gwarantują komfort nauki, dostępność nowych technologii i dają możliwość samodzielnego doboru zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Z danych Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej wynika, że najatrakcyjniejszym miejscem do studiowania dla Polaków są obecnie kraje europejskie. Najwięcej osób podejmuje naukę w Niemczech, Francji i Włoszech.

Niezbędny certyfikat
Aby zostać studentem uczelni za granicą, często trzeba też mieć określony certyfikat językowy. Analogicznie do wzrostu zainteresowania studiami w innych krajach rośnie więc liczba osób podejmujących naukę na kursach przygotowujących do egzaminów językowych. - Co roku egzaminy językowe zdaje o około 30 proc. osób więcej - twierdzi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. studiów w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua. - Poza egzaminami TELC i LCCI, przeprowadzamy egzaminy organizowane w naszych placówkach, m.in. przez British Council, Instytut Goethego, Instytut Włoski, Instytut Francuski czy Instytut Cervantesa.

Erasmus najpopularniejszy
Najpopularniejsze wśród studentów są roczne wymiany stypendialne w ramach programu Erasmus, z których od jego powstania w roku akademickim 1998/1999 do 2008 roku skorzystało 53,5 tys. osób. Liczba stypendystów co roku systematycznie wzrasta.
Podobnie dzieje się w przypadku podejmowania kształcenia na zagranicznych uczelniach wyższych na podstawie umów międzyrządowych. Osoby studiujące za granicą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dyplom zagranicznej uczelni stanowi mocny punkt w CV. Dokładna statystyka nie jest znana, ponieważ wiele osób samodzielnie załatwia formalności

.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto