Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sierpnice

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
  Sierpnice (Sierpnica) leżą w Górach Sowich, na płd. wsch. od Głuszycy, bardzo blisko podziemnego kompleksu Osówka. Przejeżdżając przez wieś nie widzi się kościoła stojącego na wschodnim ...





 
Sierpnice (Sierpnica) leżą w Górach Sowich, na płd. wsch. od Głuszycy, bardzo blisko podziemnego kompleksu Osówka. Przejeżdżając przez wieś nie widzi się kościoła stojącego na wschodnim krańcu osady.

Po wojnach husyckich wieś była opuszczona aż do XVI w., kiedy to po odkryciu rud srebra, żelaza i ołowiu zasiedlono ją ponownie. W połowie XIX w. działały tu kopalnie węgla, mieszkało 1218 osób, a miejscowość była gęsto zabudowaną łańcuchówką. W czasie II wojny światowej w okolicy były ciężkie obozy pracy (budowa podziemnych korytarzy – m.in. kompleksu Osówka; zginęło tu blisko 40 tys. więźniów). Dziś wieś ma zabudowę bardzo rozproszoną na długości 2,5 km, zasiedla ją około 100 mieszkańców.
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej zbudowali w latach 1548-64 ewangelicy. Jednym z pierwszych proboszczów (w latach 1594-1611) był tu Polak: Szymon Skryba. Od 1654 r. jest to już świątynia katolicka. Prostokątna nawa 15,25 x 7,85 m ma dobudowaną z boku zakrystię. W latach 1784-85 rozebrano dawną wieżę i w jej miejscu wzniesiono nową, kamienną, dziś dominującą w bryle świątyni. Wieńczy ją ładny, drewniany, cebulasty hełm z sześcioboczną latarnią. Wymieniono wówczas także strop nad nawą. Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1930-33. Powstały wtedy z obu boków nawy drewniane zadaszenia umożliwiające schronienie się, tzw. soboty. Nazwa ta wywodzi się stąd, że kiedyś ci, którzy przybywali z daleka na święta patronów świątyni (odpusty), często już w sobotę nocowali pod tymi daszkami, oczekując niedzielnej mszy. Takich zadaszeń nie ma nigdzie więcej w polskich Sudetach. Dodają one budowli uroku i spełniają jeszcze jedną funkcję dodatkową – odprowadzają wodę deszczową daleko od dolnej partii ścian. Kościół ma dwuspadowy dach z okienkami i jest kryty gontem.
Wewnątrz za skromnym ołtarzem na ścianie resztki dawnej polichromii o motywach maureski. W drzwiach do zakrystii i na ambonę tzw. szkło gomółkowe. Warto zwrócić uwagę na drewnianą chrzcielnicę z 1642 r. Jej sześcioboczny korpus stoi na trzech nóżkach. Część płycin na balustradzie empory jest zdobiona, poniżej malowany motyw roślinny. Na wieży dzwon z roku 1580. Kilka tablic nagrobnych z lat 1700-1790, w tym jedna na zewnątrz w ścianie wieży.
Kościół stoi na cmentarzu i jest filią parafii w Głuszycy. Msza św. w niedzielę o godz. 10.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto