Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region Jeleniogórski: Rozdają miliony na czystą energię

RS
Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą już korzystać z preferencyjnych kredytów na zakup kolektorów słonecznych. Dofinansowanie wynosi 45 proc. wartości pożyczki. Ich udzielaniem zajmuje się Bank Ochrony Środowiska i banki spółdzielcze. - Zainteresowanie jest bardzo duże – mówi Halina Wróblicka, dyrektor BOŚ w Jeleniej Górze.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył na realizację trzyletniego programu 300 mln zł. Szacuje, że w całej Polsce skorzysta z niego 45 tys. gospodarstw domowych. Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody.

- Jest to niesamowicie wygodne. Mam ciepłą wodę całkowicie za darmo. Zimną czerpię ze studni i podgrzewam ją słońcem – mówi Dariusz Miliński, artysta malarz z Pławnej koło Jeleniej Góry, który zainstalował solary w swojej pracowni i w domu.

W słonecznie dni urządzenie potrafi podgrzać 300 litrów wody do ok. 70 stopni Celsjusza. Działa też zimą, przy słonecznej pogodzie woda ma ok. 40 – 50 stopni.
- Jedynie, gdy nie ma słońca, wodę trzeba dogrzewać w tradycyjny sposób. Ale dzięki kolektorom jest ona o kilkanaście stopni cieplejsza, niż ta czerpana wprost z sieci – tłumaczy Robert Taraska z firmy Solar Sky.

Według specjalistów zakup najprostszej domowej instalacji wraz z jej montażem to wydatek około 10 tys zł. Ta kwota w postaci niższych rachunków za prąd lub gaz, w czteroosobowej rodzinie zwraca się po ok. 6 latach. A dzięki dofinansowaniu ten okres może się jeszcze skrócić. Mogą z niego skorzystać właściciele domów lub wspólnoty mieszkaniowe.

Inną propozycję zawiązaną z dofinansowaniem czystej energii przygotował właśnie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Mogą z niej skorzystać dolnośląscy przedsiębiorcy i samorządy startując w ogłoszonym niedawno konkursie.
- Oferujemy do 50 milionów złotych m.in. na budowę: elektrowni wodnych o mocy poniżej 5 MW, pomp ciepła, urządzeń pozyskujących ciepło z wód geotermalnych oraz instalacji solarnych – mówi Robert Borkacki z WFOŚiGW.

Pożyczkę w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych otrzymają przedsięwzięcia, których wartość wyniesie od 0,5 do maksymalnie 10 mln złotych. Oprocentowanie będzie stałe i wyniesie 3 proc. rocznie.
Wnioski należy składać w siedzibie Funduszu do 6 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto