Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jerry Springer - The Opera" w Teatrze Capitol

AS
Według Sunday Times to „Błyskotliwie skandaliczna, skandalicznie błyskotliwa sztuka; szokujące i nieodparcie śmieszne arcydzieło”. Jego premiera w reżyserii Jana Klaty będzie miała miejsce na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Teatr Muzyczny Capitol wystawi „Jerry Springer – The Opera”, brytyjski musical autorstwa Richarda Thomasa i Stewarta Lee, oparty na znanym, skandalizującym telewizyjnym show. Będzie to polska prapremiera tego musicalu, libretto przełożył Michał Juzoń, reżyseruje Jan Klata.

„Jerry Springer – The Opera” jako jedyny musical w historii otrzymał cztery Nagrody Laurence’a Oliviera (najwyższe wyróżnienie w teatrze brytyjskim, odpowiednik broadwayowskich nagród Tony), w tym dla najlepszego musicalu.

Główną postacią spektaklu jest słynny gospodarz telewizyjnego programu, Jerry Springer. Jego show, emitowany w amerykańskiej telewizji od 20 lat, początkowo dotyczył kontrowersyjnych społecznie tematów, ale po paru latach skupił się głównie na tematach erotycznych, eksplorując egzotyczne upodobania seksualne, w tym całą gamę skomplikowanych zdrad partnerskich. Zaproszeni goście konfrontowani są na żywo ze swoimi partnerami, co znacząco podnosi temperaturę show. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy goście i obecni w studio widzowie programu wyzywają się wzajemnie, biją czy obnażają. Program Jerry’ego Springera jest niezwykle popularny, wyprzedzał nawet słynny show Oprah Winfrey. W USA stał się niekwestionowanym fenomenem kulturowym. W Polsce można go oglądać w TV Puls.

Fabuła musicalu rozgrywa się najpierw na planie telewizyjnego show, a w drugim akcie, po zabójstwie głównego bohatera, razem z nim przenosi się do piekła. Jako goście „piekielnej” wersji show na scenie pojawiają się postacie biblijne: Jezus, Szatan, Matka Boska, Bóg. Bluźnierstwa, wulgarny język i szokujące sceny spowodowały, że przed emisją spektaklu w BBC „Jerry Springer - The Opera” stał się przedmiotem ogromnych kontrowersji. Stacja otrzymała tysiące skarg, wniesiono też pozew sądowy, który zresztą został odrzucony przez sąd magistracki, a decyzję tę podtrzymał sąd wyższej instancji.

Ofcom (Office of Communication) brytyjski organ kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji, którego zadaniem jest m.in. ochrona odbiorców przed szkodliwym działaniem mediów, zajął w sprawie emisji musicalu w BBC jednoznaczne stanowisko, podkreślając, że wolność wypowiedzi jest szczególnie ważna w kontekście prac artystycznych, przekonań, filozofii. Ofcom zwrócił uwagę, że mimo dużej ilości wulgaryzmów oraz ekstremalnie szokujących sytuacji scenicznych, wartość artystyczna spektaklu jest wyższej miary niż którekolwiek z uchybień względem przyjętych norm przyzwoitości.

Sceny szczególnie rażące, związane z postaciami biblijnymi, mają miejsce w drugim akcie, będącym w całości sekwencją snu Jerry’ego Springera, a zatem wytworem jego sennej wyobraźni, i następują po licznych, wyraźnych informacjach i ostrzeżeniach dla widzów.

Spektakl, choć bez wątpienia szokujący, pomyślany jest jasno i przejrzyście jako komentarz na temat fenomenu dzisiejszej telewizji, traktat o relatywizmie moralnym, skłaniający do przemyśleń i dyskusji o miejscu religii – i mediów – w życiu współczesnego człowieka.

JERRY SPRINGER – THE OPERA

MUZYKA: Richard Thomas
LIBRETTO I TEKSTY PIOSENEK: Stewart Lee i Richard Thomas

REŻYSERIA: Jan Klata
TŁUMACZENIE: Michał Juzoń
CHOREOGRAFIA: Maćko Prusak
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Mirek Kaczmarek
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: Magdalena Śniadecka-Skrzypek

OBSADA
JERRY: Wiesław Cichy (gościnnie)
JONATHAN / SZATAN: Konrad Imiela
STEVE: Bartosz Picher
DRUGI OCHRONIARZ: Dariusz Juzyszyn (gościnnie)
DWIGHT / BÓG: Tomasz Sztonyk
PEACHES / BABY JANE: Bogna Woźniak-Joostberens
TREMONT / ANIOŁ GABRIEL: Janusz Radek (gościnnie)
IRENE / MARIA / WALKIRIA: Barbara Kubiak
ZANDRA: Elżbieta Kłosińska
MONTEL / JEZUS: Tomasz Jedz (gościnnie)
ANDREA / ANIOŁ MICHAŁ: Magdalena Wojnarowska
CHUCKY / ADAM: Cezary Studniak
SHAWNTEL / EWA: Emose Uhunmwangho

PUBLICZNOŚĆ W TV, PUBLICZNOŚĆ W PIEKLE, PIELĘGNIARKI, KU KLUX KLAN ITP.:
Justyna Antoniak, Mariola Augustyn (gościnnie), Elżbieta Kłosińska, Kamila Pieńkoś (gościnnie), Ewa Szlempo, Magdalena Śniadecka–Skrzypek, Karolina Wasilewska (gościnnie), Justyna Woźniak (gościnnie), Wojciech Dereń (gościnnie), Krzysztof Dziuba (gościnnie), Adrian Kąca, Tomasz Leszczyński, Mirosław Owczarek, Radosław Ungur (gościnnie), Łukasz Wójcik, Michał Zborowski (gościnnie)

Źródło: materiały prasowe

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Jerry Springer - The Opera" w Teatrze Capitol - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto