Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Robert Trivers z wykładami we Wrocławiu

Katarzyna Kaczorowska
Jest jednym z najwybitniejszych żyjących biologów zajmujących się ewolucją. W 2007 roku doceniła go Królewska Szwedzka Akademia Nauk, przyznając mu nagrodę Crafoorda, uważaną za biologicznego Nobla. Profesor Robert Trivers z Rutgers University w Stanach Zjednoczonych jutro we Wrocławiu rozpocznie zajęcia w ramach programu Visiting Professors funduszu Scientiae Wratislavienses.

- To absolutne wydarzenie, naukowy hit - przekonuje prof. Bogusław Pawłowski, antropolog z Wrocławia, i zaprasza na spotkanie z gościem zza oceanu. - Niecodziennie można wysłuchać wykładu naukowca z absolutnej światowej czołówki.

Trivers jest twórcą pojęcia altruizmu odwzajemnionego, teorii inwestycji rodzicielskich oraz konfliktu wewnątrz genomu. Co się za tym kryje?

W 1971 roku Robert Trivers wprowadził do nauki teorię, zgo-dnie z którą jesteśmy altruistami i pomagamy komuś tym chętniej, im większa jest szansa na odwzajemnienie pomocy w przyszłości. Trochę zgodnie z filozofią "a nuż się kiedyś przyda", ale któż powie, że to nieracjonalne podejście?

Kolejna teoria Triversa - inwestycji rodzicielskich - mówi o tym, że przedstawiciele płci, która inwestuje więcej w wychowanie potomstwa, są wybredni w doborze partnera i to oni są obiektem zalotów.

I wreszcie - koncepcja samolubnego genu, spopularyzowana przez Richarda Dawkinsa w książce wydanej również w Polsce. Zgodnie z teorią Tri-versa, który do pracy Dawkinsa napisał wstęp, w genomie żywej istoty, a więc właściwym jej zbiorze genów, przetrwają tylko te geny, których skutki służą ich własnym interesom, przy czym dobro organizmu ma tu mniejsze znaczenie, a wyższe poziomy analizy żadnego. Mówiąc obrazowo - kurczak jest dla jajka metodą na wytworzenie większej ilości jajek.

Trivers wykłady rozpocznie jutro - o godzinie 18 w Instytucie Zoologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Sienkiewicza 21 opowie o "oszustwie i samooszukiwaniu się". Weekend - miejmy nadzieję - poświęci na zwiedzanie miasta i poznanie jego akademickiej historii, a w poniedziałek opowie o związku imprintingu genomowego z zaburzeniami rozwoju u dzieci (Katedra Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kuźnicza 35, godz. 15, sala nr 1).

Pod tym samym adresem we wtorek odbędą się warsztaty dotyczące związków doboru naturalnego z rozwojem społecznym (godz. 14), a w środę (znów w Instytucie Zoologii, godz. 18) - wykład "Konflikt genetyczny w ob-rębie genomu osobnika".

Robert Trivers ma 68 lat. Początkowo studiował w Harvardzie matematykę, potem historię - chciał być prawnikiem. Ale po licencjacie, przymierzając się do studiów z psychologii, przeżył załamanie nerwowe. Osobiste doświadczenia zmusiły go do krytycznej oceny poziomu wiedzy psychologicznej - w szpitalu, jak sam wspominał, czytał prace Ludwiga Wittgensteina, filozofa, guru neopozytywizmu. A po udanej terapii w 1978 roku poznał przywódcę Czarnych Panter - Hueya P.
Newtona - walczących o prawa Afroamerykanów. Zaprzyjaźnili się tak bardzo, że Newton został ojcem chrzestnym córki Triversa, a sam Trivers został członkiem Czarnych Panter.

Już choćby dlatego warto pójść na jego wykłady.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto