Pracownicy Straży Miejskiej w Wałbrzychu zrywali plakty wyborcze? Jest dochodzenie policji

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Jerzy Langer radny RM Wałbrzycha
Udostępnij:
Łamanie ciszy wyborczej w Wałbrzychu? Czy Straż Miejska w Wałbrzychu zrywała plakaty wyborcze kandydatów na prezydenta RP w czasie ciszy wyborczej? Miejski Radny Jerzy Langer o sprawie zawiadomił policję, a odniósł się do niej nawet wiceminister Maciej Wąsik.

Radny Rady Miejskiej Wałbrzycha Jerzy Langer zaalarmował policję, że Straż Miejska w Wałbrzychu zrywa plakaty jednego z kandydatów na prezydenta. Jak informuje Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, sprawa nie dotyczy jednego kandydata, a kilku różnych.

- Chodzi o zerwanie 39 plakatów wyborczych różnych kandydatów na prezydenta RP. Policjanci zatrzymali do wyjaśnienia trzy osoby. Jedna to strażnik miejski z Wałbrzycha, a dwie kolejne to pracownicy cywilni Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Wyjaśniamy okoliczności tej sprawy, a także to, kto i dlaczego zrywał plakaty wyborcze kandydatów.

Jak tłumaczy Edward Szewczak z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Straż Miejska jest zobowiązana do zdejmowania wszystkich materiałów wieszanych bez zezwolenia na infrastrukturze miejskiej.

- Jeśli chodzi o materiały wyborcze odbywa się to na koszt komitetów. Ale sprawa dotyczy także wszelakich reklam i innych materiałów, które są wywieszane bez naszej zgody - zaznacza Edward Szewczak, rzecznik prezydenta Wałbrzycha.

O łamaniu ciszy wyborczej w Wałbrzychu poinformował także w mediach społecznościowych radny Jerzy Langer:

Do sprawy odniósł się także wicepminister Maciej Wąsik.

**Oświadczenie UM w Wałbrzychu:
"W dniu 15 czerwca 2020 r. w związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi na dzień 28 czerwca 2020 r., Urząd Miejski w Wałbrzychu wystosował informację dla Komitetów Wyborczych i Kandydatów dotyczącą wskazania miejsc przeznaczonych do umieszczania materiałów wyborczych. W informacji tej poinformowano sztaby, że na na terenie Miasta Wałbrzycha zostały wytypowane miejsca do nieodpłatnego umieszczania plakatów i banerów wyborczych przez zarejestrowane Komitety Wyborcze. Ponadto Urząd Miejski w Wałbrzychu, poinformował sztaby, że w niewymienionych w wykazie miejscach na terenie miasta, umieszczanie materiałów wyborczych jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
Wszystkie Komitety Wyborcze oraz Kandydaci zobowiązani są do umieszczania materiałów wyborczych we wskazanych miejscach. Urząd Miejski w Wałbrzych stanowczo nie wyraża zgody na umieszczanie materiałów wyborczych na mieniu gminnym, innym niż wskazanym w wykazie (m.in.: fasady budynków, bramy, ogrodzenia, barierki). Zgodnie z Kodeksem Wyborczym: Art. 110. § 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Wszystkie interwencje wałbrzyskiej Straży Miejskiej są dokumentowane fotograficznie, a materiały Komitetów Wyborczych są usuwane w sposób nie powodujący ich zniszczenia. Komitety Wyborcze są informowane o możliwości odebrania materiałów wyborczych z siedziby Straży Miejskiej. W ostatnich dniach Straż Miejska usuwała banery wyborcze będące własnością 3 komitetów (...)".

**

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie