Podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli - nowe perspektywy

Artykuł sponsorowany
Zgodnie z Rozporządzeniem MENiS w sprawie standardów kształcenia nauczyciele powinni znać w stopniu zaawansowanym minimum jeden język obcy. Zmieniające się potrzeby oświaty wymagają doskonalenia umiejętności i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli. Modernizacji wymaga szkolnictwo na terenach wiejskich.

Diagnoza systemu edukacji na Dolnym Śląsku – kilka liczb:

Według danych GUS 2009/2010 na Dolnym Śląsku pracuje ok. 33 tys. nauczycieli ( w tym 26 tysięcy pań). 20% nauczycieli pracuje na terenach wiejskich. Funkcjonuje 1145 placówek wychowania przedszkolnego (4718 nauczycieli). 17,7 tys. uczniów objętych jest kształceniem specjalnym, w tym 12,6% w szkołach ogólnodostępnych. Zmniejsza się liczba placówek oświatowych i miejsc pracy. W 2012 r. samorządy zlikwidowały ok. 300 szkół, w tym 119 na wsiach (Gazeta Prawna, II 2012). Według danych ZNP min. 20 powiatów i gmin Dolnego Śląska ma na swoim terenie szkoły, które mogą przestać działać. Likwidacja szkoły, to likwidacja etatów nauczycielskich!

Zgodnie z Rozporządzeniem MENiS w sprawie standardów kształcenia nauczyciele powinni znać w stopniu zaawansowanym minimum jeden język obcy. Zmieniające się potrzeby oświaty wymagają doskonalenia umiejętności i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli. Modernizacji wymaga szkolnictwo na terenach wiejskich.
Obserwuje się tendencję by wszystkie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych kształcić w szkołach ogólnodostępnych, zgodnie z ustawą z 1991 r. o systemie oświaty (Kuratorium Oświaty). Wymaga to od nauczycieli modyfikacji organizacji nauki, metod pracy i zindywidualizowanego procesu edukacyjnego.

Zauważa się, że nauczyciele zagrożeni są syndromem wypalenia zawodowego wskutek dużego obciążenia psychicznego, obniżenia prestiżu społecznego i autorytetu zawodu. Dotyczy to szczególnie kobiet – wśród nauczycieli 80% to kobiety (statystyczny nauczyciel to 40-letnia kobieta – Gazeta Prawna 2009). Dodatkowo kobiety dotyka zjawisko dyskryminacji, tzw. „szklanych ruchomych schodów”.

Tymczasem:
- zaledwie 7,1% nauczycieli podnosiło swoje kompetencje w okresie ostatnich 3 lat, ale ponad 62% wyraziło taką chęć, zwłaszcza w krótkich formach nauczania (Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych Sp. z o.o.);
- zaledwie 25% nauczycieli zna języki obce (Gazeta Prawna, VIII 2012);
- szczególnie niekorzystne tendencje występują na terenach wiejskich:
nauczyciele mianowani – 34,2% na wsi, 65,8% w miastach,
nauczyciele dyplomowani – 32,3% na wsi , 67,7% w miastach,
w 12% szkół wiejskich brakuje wykwalifikowanych pracowników;
- przestrzenne zróżnicowanie edukacji przedszkolnej:
35,5% na wsiach, 66,2% w miastach,
dzieci wiejskie charakteryzuje niższy poziom rozwoju społecznego niż dzieci miejskie, zatem na terenach wiejskich istnieje szczególna potrzebna wysokiej jakości edukacji w tym zakresie. Więcej
Zauważa się niedostateczne wsparcie nauczycieli wiejskich w osiąganiu wysokich standardów kształcenia, dostosowanych do wymogów rynku pracy i polityki edukacyjnej.

Dlatego:

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości (SRP) odpowiedziało na ogłoszenie konkursów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.4 Wysoko kwalifikowane kadry systemu oświaty przygotowując projekty doskonalące nauczycieli w krótkich formach, tj. szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje.
Do chwili obecnej SRP zakończyło realizację 2 projektów skierowanych do nauczycieli. Projekt pt. „Wykształcony Nauczyciel 3” będzie realizowany do 30.06.2013 r. Kolejne projekty skierowane do nauczycieli będą realizowane od 1.01.2013 do 31.12.2014 („Wykształcony Nauczyciel 4”) i od 1.07.2013 r. do 3.12.2014 r. („Wykształcony Nauczyciel 5”).

Oferta kursów:


Wykształcony Nauczyciel 3

Wymogi kwalifikacyjne: nauczyciele kształcenia zawodowego oraz nauczyciele zatrudnieni na obszarach wiejskich.
Kursy:
Kurs „Wspieranie rozwoju dzieci na etapie edukacji przedszkolnej” – 60h x 1 grupa x 15 osób
Kurs „Praca z uczniem niepełnosprawnym w klasie ogólnodostępnej” – 60h x 4 grupy x 15 osób
Kurs „Organizacja usług cateringowych i techniki carvingu” – 80h (w tym 20h w zajęć praktycznych) x 2 grupy x 15 osób
W ramach każdego kursu przewidziano 4h grupowego doradztwa psychologicznego dla pań.
Uczestnikom zapewniamy materiały szkoleniowe (książki, skrypty, ćwiczenia) oraz doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę trenerów i psychologów.

Zostały ostatnie miejsca! Rekrutacja trwa do końca lutego!

Wykształcony Nauczyciel 4

Wymogi kwalifikacyjne:
wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w szkołach na obszarach wiejskich, którzy nie byli, nie są i nie będą objęci wsparciem w ramach projektów realizowanych w Działaniu 9.4 w trybie systemowym oraz wyłonionych w trybie konkursowym w latach 2008-2011.
Kursy:
Kurs języka angielskiego zakończony egzaminem ACE (uprawniający do nauczania języka angielskiego) – 120h x 2 grupy x 10 osób
Kurs języka angielskiego zakończony egzaminem TOEIC – 120h x 14 grup x 10 osób
Kurs „Edukacja przedszkolna” – 60h x 4 grupy x 12 osób
Kurs „Edukacja wczesnoszkolna klas I-III” – 60h x 4 grupy x 12 osób
Kurs „Praca z uczniem niepełnosprawnym w klasie ogólnodostępnej” – 60h x 2 grupy x 12 osób
W ramach każdego kursu przewidziano 4h grupowego doradztwa psychologicznego dla pań
Uczestnikom zapewniamy materiały szkoleniowe (książki, skrypty, ćwiczenia) oraz doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę trenerów i psychologów.

Rekrutacja rozpoczęta!

Wykształcony Nauczyciel 5


Wymogi kwalifikacyjne:
wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w szkołach na obszarach wiejskich, którzy nie byli, nie są i nie będą objęci wsparciem w ramach projektów realizowanych w Działaniu 9.4 w trybie systemowym oraz wyłonionych w trybie konkursowym w latach 2008-2011.
Kursy:
Kurs języka angielskiego zakończony egzaminem ACE (uprawniający do nauczania języka angielskiego) – 120h x 1 grupa x 10 osób
Kurs języka angielskiego zakończony egzaminem TOEIC – 120h x 10 grup x 10 osób
Kurs „Edukacja przedszkolna” – 60h x 2 grupy x 12 osób
Kurs „Edukacja wczesnoszkolna klas I-III” – 60h x 2 grupy x 12 osób
Kurs „Praca z uczniem niepełnosprawnym w klasie ogólnodostępnej” – 60h x 1 grupa x 12 osób
W ramach każdego kursu przewidziano 4h grupowego doradztwa psychologicznego dla pań
W ramach każdego kursu zapewniamy materiały szkoleniowe (książki, skrypty, ćwiczenia) oraz doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę trenerów i psychologów.
Rekrutacja rozpocznie się w lipcu 2013 r.

Informacje uzupełniające:
Postępowanie rekrutacyjne w ramach każdego projektu odbywa się drogą mailową, telefoniczną lub bezpośrednio w biurze Projektu w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Przedsiębiorczości.


Z tej oferty nie można zrezygnować, bo dzięki niej uzyskacie Państwo:
możliwość podniesienia kwalifikacji,
możliwość dostosowania się do wymogów rynku pracy,
możliwość samorozwoju,
większe bezpieczeństwo (stabilności) zatrudnienia,
możliwość awansu zawodowego,
zmniejszenie poczucia wypalenia zawodowego,
wzrost pewności siebie,
wzrost motywacji do pracy,
wzrost chęci dalszego samodoskonalenia.

O nas:
Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości jest organizacją non-profit, istniejącą od 1995 r., posiadającą osobowość prawną i działającą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 07.04.1989r. – prawo o stowarzyszeniach oraz o postanowienia Statutu.

Cele statutowe Stowarzyszenia:
1.Wsparcie rozwoju kadr i innowacyjności przedsiębiorstw w regionie oraz poprawa jakości kapitału ludzkiego poprzez rozwijanie kompetencji i kwalifikacji pracowników.
2.Działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub organizacje jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz jednostki organizacyjne.
3.Promocja i działania na rzecz podnoszenia poziomu i wzrostu potencjału adaptacyjnego zasobów ludzkich oraz na rzecz dopasowywania zasobów pracy do sytuacji na rynku pracy.

Cele Stowarzyszenie są realizowane przez usługi szkoleniowe, doradcze i informacyjne.

Do chwili obecnej Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości zrealizowało 27 projektów finansowanych ze środków europejskich i budżetu państwa.

Dane kontaktowe:
Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości
53-335 Wrocław
ul. Trwała 7, lok. 32
tel./fax: 71/7837670; 71/7837671
[email protected]

Więcej o nas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto