Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pies zafiksowany, czyli jak nauczyć słuchania swojego pana

Marcin Wierzba
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Pies, który został nauczony przynajmniej kilku komend, prędzej czy później będzie się chciał pochwalić tym, co umie. Najchętniej zrobi to, by dostać coś, czego w danej chwili bardzo chce! Można to zaobserwować w wielu sytuacjach, choćby rodzinnego grillowania. Pies, który robi to bez polecenia, jest zafiksowany i trzeba go zignorować, by nie popsuć efektów treningu.

Psy wiedzą, jak manipulować właścicielami. Niektóre siadają przed swoim panem/panią, robią maślane oczy i dostają to, czego chcą (a mogą chcieć wielu rzeczy, od jedzenia po kontakt wzrokowy). Inne siadają, kładą się, kręcą w kółko, podają łapy. Jeśli działa, będą to robić często.

To zwierzęta inteligentne, które domagają się wzmocnień. Wzmocnieniem jest każda reakcja człowieka, powodująca, że zwierzę będzie powtarzało wyuczone zachowanie chętniej i częściej. Wzmocnieniem pozytywnym jest każda forma nagrody (głaskanie, chwalenie, smakołyk, rzut piłki, zwrócenie uwagi), a negatywnym - wycofanie bodźca nieprzyjemnego, czyli kary (np. odzyskanie kontaktu z właścicielem po izolacji z powodu jakiegoś przewinienia). Jeżeli mój pies szczeka, skacze lub wykonuje komendy, których mu nie wydałem, kiedy w jego misce pojawia się pokarm, powinienem udać, że tego wszystkiego nie widzę. Gdy się uspokoi, wydaję mu komendę i, jeśli ją perfekcyjnie wykona, daję mu nagrodę. To ja inicjuję zachowanie mojego psa.

Pies, który pokazuje, co potrafi, by dostać to, czego chce, działa według zasady nalotu dywanowego - może się uda trafić w ważny cel, czyli stosuje metodę prób i błędów. Być może coś, co robi, poskutkuje wydaniem nagrody lub wycofaniem kary. Pies, który precyzyjnie wykonuje polecenia, działa jak snajper- dokładnie trafia w cel. Jeśli trafia w komendę, dostaje nagrodę, jeśli nie trafia - nie dostaje. By uczynić z psa snajpera, należy być konsekwentnym. Nagradzaj psa za prawidłowe wykonanie komendy lub serii komend.

Jeśli wymyślisz, że ma wykonać serię czynności, by dostać nagrodę, nie zmieniaj planu (na nagrodę zasługuje sekwencja siad - łapa - do nogi, a nie siad - leżeć - głos - do nogi). Jeśli pies nie reaguje precyzyjnie na wydane polecenie, wycofuj nagrodę i zaczynaj od początku po chwili przerwy, sygnalizuj popełnione pomyłki, co nie jest równoznaczne z karą.

Trzeba to robić cierpliwie, do skutku i tylko w odniesieniu do utrwalonych komend. Są na to cztery sposoby:
1. Wydajesz znaną psu komendę - nie reaguje na nią - mówisz: popraw (słowo korygujące) - wykonuje polecenie - jest nagroda.
2. Pada komenda - pies nie reaguje na nią - mówisz: popraw - reaguje - nie dostaje nagrody.
3. Wydajesz komendę - pies nie wykonuje - ignorujesz psa (nie patrzysz na niego, nie dotykasz go i nic nie mówisz)- po upływie 3 minut zaczynasz od początku; jeśli zareaguje od razu, dostaje nagrodę.
4. Pada komenda - pies nie reaguje - izolujesz go w osobnym pomieszczeniu i po 3 minutach zaczynasz od początku (pies wraca, gdy nie szczeka i nie drapie w drzwi). Te sposoby należy stosować zamiennie, by pies nie kojarzył wykonania komendy ze słowem korygującym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto