18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć o profesorach lwowskich

Paweł Kuś
Stojąca na Politechnice Wrocławskiej skarbona, do której można wrzucać darowizny pieniężne
Stojąca na Politechnice Wrocławskiej skarbona, do której można wrzucać darowizny pieniężne Piotr Wojnarowicz
Już w połowie 2011 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie powstanie pomnik ku czci pomordowanych w 1941 r. profesorów lwowskich. Na ten cel Wrocław przeznaczył 900 tys. złotych. Jest to jednak kwota niewystarczająca.

O tym przedsięwzięciu dużo się będzie mówiło podczas Forum w Krzyżowej. Jego uczestnicy zostaną szczegółowo poinformowani o tej inicjatywie, będzie można również wykupić cegiełki na budowę pomnika. Wrocław ma szczególne związki z przedwojennym Lwowem i Galicją Wschodnią. Mimo tego, że lwowiacy stanowili mniejszą część powojennej populacji miasta, charakter i duch Wrocław zawdzięcza właśnie im. To oni odbudowali akademicki Wrocław z powojennych gruzów.

- Wystarczy wymienić Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, czy twórców odrodzonej Politechniki Wrocławskiej - mówi Dariusz Mącarz z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskie-go, prowadzącego akcję budowy pomnika.Należy dodać, że Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które czuje tak silny związek emocjonalny z dziedzictwem Lwowa. Przypomina o tym pomnik Fredry, mury Ossolineum i rotunda, w której znajduje się Panorama Racławicka. - Dlatego w hołdzie akademikom lwowskim, dotkliwie dotkniętym polityką eksterminacji elit polskich, Wrocław chce postawić pomnik na Wzgórzach Wuleckich, będących miejscem kaźni profesorów - mówi Mącarz.

Znany jest już wygląd pomnika. Wykonał go zwycięzca konkursu - prof. Aleksander Śliwa z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego projekt to monumentalna brama, zbudowana z bloków granitowych z wyrytym na każdym z nich numerem przykazania, za którą rzeźbiarz umieścił ścianę. W niej znajduje się kolejne przejście, z przybitą nad nim kartką, jakby wyrwaną z notesu, z napisanym ręcznie, po niemiecku, rozkazem ,,rozstrzelać". Ciekawostką jest fakt, że jeden z bloków, z rzymską cyfrą V, jest wysunięty trochę w prawo, co grozi zawaleniem całej konstrukcji. - Artysta mówi wprost, że mord łamie V przykazanie - ,,Nie zabijaj". Brama symbolizuje także cywilizację, która zostanie zniszczona, jeżeli zostanie złamane prawo dekalogu - mówi Mącarz.

Wartość całego projektu wyniesie około 1,5 miliona złotych. Wrocław przeznaczył na ten cel 900 tys. zł. Brakująca kwota musi zostać zebrana społecznie.

Wspomóż budowę pomnika

Darowizny na rzecz budowy pomnika można wpłacać na konta: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Nordea Bank Polska SA, rachunek w zł: 73 1440 1185 0000 0000 0676 4592, rachunek w euro: 41 1440 1185 0000 0000 1024 3394, rachunek w USD: 85 1440 1185 0000 0000 1024 3475, tytułem: "budowa pomnika pomordowanych profesorów lwowskich".

Skarbony, do których można wrzucać darowizny pieniężne, można znaleźć w holu głównym Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27), w Panoramie Racławickiej (ul. Purkyniego 11), na Uniwersytecie Wrocławskim (pl. Uniwersytecki 1, przy wejściu do Oratorium Marianum), w Akademickim Szpitalu Klinicznym (ul. Borowska 213). Można też kupować cegiełki o nominałach 20, 50 i 100 złotych. Są one dostępne w Kolegium Europy Wschodniej (pl. bp. Nankiera 17), Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (ul. Szewska 37) i Panoramie Racławickiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto