Muzeum Narodowe zaprasza na jubileusz. Jest "w sile wieków"

Małgorzata Matuszewska
Z Muzeum Narodowym kojarzy się winobluszcz, rosnący na elewacji budynku. Kolorowy liść stanie się znakiem identyfikacji Narodowego
Z Muzeum Narodowym kojarzy się winobluszcz, rosnący na elewacji budynku. Kolorowy liść stanie się znakiem identyfikacji Narodowego Tomasz Hołod
Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowuje się do obchodów 70. urodzin. Z mnóstwem pięknych atrakcji.

Ma 70 lat i zdecydowało, że wbrew przesądom będzie świętować w piątek, trzynastego lipca. W decyzji zapewne pomogły piękne czarne koty, goszczące akurat w szacownym muzeum na wystawie prac dzieci z pracowni malarstwa, rysunku i grafiki MDK Fabryczna.
Muzeum Narodowe ma się czym chwalić, a nawet pękać z dumy. W zeszłym roku wszystkie oddziały odwiedziło ponad 605 tysięcy osób, a od 2012 do końca 2017 roku było 2 mln 989 tys. 612 widzów. – To najwyższa frekwencja od narodzin – cieszy się Piotr Oszczanowski, dyrektor Narodowego. – Nasze Muzeum jest wśród 10 najchętniej odwiedzanych w Polsce – dodaje. Warto wspomnieć, że zaszczytne miejsce ma wśród takich sław, jak Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Muzeum Narodowe z nagrodami

W kolejną dekadę Muzeum wkracza z nagrodami. Na III Przeglądzie Muzeum Widzialne 2017 zostało wyróżnione pierwszą nagrodą za nową identyfikację. Także pierwszą nagrodę dostało za promującą Panoramę Racławicką kampanię „Rok kościuszkowski”. Grupa Projektor została wyróżniona za wydawnictwo „Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945-1981”. – Rośnie skala atrakcyjności tego Muzeum – podkreśla Piotr Oszczanowski. Nikt z pracowników nie spoczywa na laurach. Już 31 stycznia zaproszą na pierwszą prezentację czternastu dzieł Magdaleny Abakanowicz, niedawno zmarłej wybitnej artystki. Muzeum kupiło je dzięki wsparciu MKiDN, za 2 mln 40 tys. zł.
Już 23 stycznia zostanie otwarta wystawa „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki. Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku”, a na niej grafiki i rysunki europejskie powstałe od 2 połowy XVIII w. do lat 30. XX w. ilustrujące bajki, zabawki, a także m.in. serwetki z motywami baśniowymi. Piotr Oszczanowski przygotowuje pierwszą wystawę pod swoją kuratelą. To „Manieryzm wrocławski. Sztuka około 1600 roku”, pierwsza w historii monograficzna wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi. Na razie tajemniczo zapowiadana jest ekspozycja w Pawilonie Czterech Kopuł. Od 30 września będzie tam gościć „Sztuka najwyższego lotu” – prezentacja twórczości jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych artystów europejskich. Na urodziny Narodowe wzbogaci się o wystawy stałe: „Cudo-twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Ceramika i szkło XX i XXI w.” (otwarcie w 70. rocznicę) i „Sztukę polską 20-lecia międzywojennego” (otwarcie 24 września). 13 lipca zostanie powołane Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego. Hasłem obchodów urodzin jest fraza „W sile wieków. 70 lat Muzeum Narodowego”, nowym znakiem identyfikacji kolorowy liść winobluszczu, z którego Muzeum przy pl. Powstańców Warszawy słynie od wielu lat.

Muzeum Narodowe: jubileuszowe plany

W Muzeum Narodowym przy pl. Powstańców Warszawy planowanych jest wiele atrakcji. wśród nich: wystawy stałe. To:
Cudo–twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Ceramika i szkło XX i XXI w.
Otwarcie planowane jest 13 lipca. w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W roku jubileuszowym Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzy piątą wystawę stałą. Na muzealnym poddaszu zagoszczą arcydzieła rzemiosła artystycznego. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zabytki powstałe od czasów starożytnych po współczesne i porównać, jak rozwijały się rękodzieło i sztuki dekoracyjne w kulturze zachodniej i orientalnej. Ekspozycja podzielona zostanie na kilka części tematycznych. Jedna z nich to:
”Opowieść, którą zaczniemy od sposobów komunikowania się człowieka, następnie pokażemy przedmioty niezbędne do zaspokajania głodu i pragnienia, zaspokajania potrzeby nakrycia ciała oraz stworzenia wygodnego i bezpiecznego domu – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, jedna z kuratorek wystawy. – W końcowej części poświecimy uwagę pracy, rozrywce i odpoczynkowi oraz ich zaprzeczeniu – prowadzeniu wojen".

Sztuka polska 20-lecia międzywojennego
otwarcie: 24 września.
Kameralna prezentacja malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki z okresu 1918–1939 ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pokazane zostaną prace najwybitniejszych artystów polskich czynnych w okresie międzywojennym. Prezentacja ta stanie się wartościowym dopełnieniem wystawy Sztuka polska XVII–XIX w. Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawy czasowe:
Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki. Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku
Wystawa od 23 stycznia do 18 marca.
Grafiki i rysunki europejskie powstałe od 2 połowy XVIII w. do lat 30. XX w. ilustrujące najbardziej znane bajki pokazane zostaną na pierwszej w 2018 r. wystawie czasowej przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również zabytkowe zabawki, serwetki z motywami baśniowymi, dowiedzieć się, do czego służyły latarnie magiczne a nawet zagrać w jedną z dawnych gier planszowych. Ekspozycja skierowana jest do dzieci i dorosłych.

Manieryzm wrocławski. Sztuka około 1600 r.
Wystawa od 27 lutego do 13 maja.
Będzie to pierwsza w historii monograficzna wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi – fascynującemu okresowi w sztuce stolicy Śląska, który nadal pozostaje mało rozpoznany. Lata około 1600 r. i początek XVII w. to czas wielkiego rozkwitu miasta i sztuki w nim powstającej. – Wtedy we Wrocławiu tworzą tak utalentowani artyści, jak Gerhard Hendrik z Amsterdamu, Georg Hayer, Jacob Walther, Johann Thwenger oraz cała plejada znakomitych tutejszych złotników – wyjaśnia Piotr Oszczanowski, kurator wystawy. To okres, w którym swoją artystyczną dojrzałość osiągają najwybitniejsi twórcy wrocławskiego manieryzmu: Bartłomiej Strobel młodszy, David Heidenreich, Caspar Pfister czy też Fabian Nitsch. Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie będą (po raz pierwszy od czasów wojny zaprezentowane obok siebie) prace pochodzące z kościoła Trójcy Świętej w Żórawinie. Są to kreacje światowej sławy manierystów: Bartholomaeusa Sprangera obraz „Chrzest Chrystusa” oraz Adriaena de Vries rzeźba „Chrystus przy kolumnie biczowania”. Wystawa z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Kolekcja sfragistyczna barona Hugona von Saurma-Jeltscha
Od 6 marca do 29 lipca.
Na wystawie zaprezentowane zostaną śląskie i europejskie pieczęcie woskowe, papierowe i lakowe, rysunki średniowiecznych pieczęci książąt śląskich przygotowane na potrzeby wydawnicze oraz egzemplarz Wappenbuch der schlesischen Städte und Städtel wraz z lakowymi pieczęciami miast śląskich.

„Żyj słodka nadziejo”. Szkło patriotyczne
Od 10 kwietnia do 3 czerwca.
Kilkanaście rytowanych i szlifowanych pucharów i szklanic upamiętniających walki Polaków o niepodległość można będzie zobaczyć na tej wystawie. Pokazane zostaną naczynia z wizerunkami Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, Napoleona Bonaparte. Zabytki powstały w hutach czeskich i polskich, a zdobili je najznamienitsi artyści szkła. Wystawa z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sztuka druku. Europejskie oficyny wydawnicze w starych drukach Biblioteki Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Od 15 maja do 15 lipca.
Pokazane zostaną starodruki renomowanych i niezwykle zasłużonych wydawnictw europejskich. Akcent położony zostanie na wydawców i ich wydawnictwa, których wkład w kulturę europejską jest tak samo ważny, jak autorów książek. Wśród wystawionych dzieł znajdą się rzadkie i niezwykle cenne wczesne druki Antona Kobergera z Norymbergi, Petera Schoeffera z Moguncji (niezwykle cenne mszały wrocławskie z końca XV w.) i Hansa Luffta z Wittenbergi (drukarza reformacji).

Sztuka Wicekrólestwa Peru
Od 5 czerwca do 2 września.
Wystawa realizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
Sztuka Wicekrólestwa Peru jest próbą syntezy dwóch tradycji kulturowych, która na kontynencie południowoamerykańskim zaistniała w wyniku połączenia wpływów dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć aż 81 dzieł należących do dziedzictwa kulturowego Peru.
Prezentowane zabytki pochodzą z Colección Barbosa-Stern.

Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku
Od 26 czerwca do 16 września.
Pierwsza tak obszerna ekspozycja mebli używanych w sypialniach. Dziewiętnasty wiek przyniósł rewolucję w projektowaniu łóżek i urządzaniu sypialni. W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wtedy tak radykalne zmiany – pojawiły się meble umożliwiające odpoczynek w pozycji leżącej, powstały szerokie łoża małżeńskie, zaczęto produkować funkcjonalne zestawy mebli przeznaczonych do sypialni. Właśnie w tym okresie sypialnia stała się pomieszczeniem prywatnym.

Skarb średzki
Od 2 października do 30 grudnia.
Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX w. przez ostatnie trzy miesiące roku można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający zobaczą m.in. wyjątkowej klasy koronę wykonaną w XIV w., zaponę oraz złote zawieszki z końca XII w. W roku 2018 przypada 30. rocznica odkrycia skarbu i z tej okazji Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprezentuje słynne precjoza w nowej atrakcyjnej aranżacji. Znalezisko to zostanie po raz pierwszy wystawione w pełnym swoim zasobie, w jakim znane jest nam dzisiaj i przechowywane jest w zbiorach muzealnych. Zostanie również wydana publikacja naukowa na temat skarbu podsumowująca projekt badawczy dotyczący aspektów technologicznych tych bezcennych zabytków.

Migracje
Od 9 października do 30 grudnia.
Pokaz dzieł malarstwa, rzeźby, złotnictwa powstałych na terenie Śląska i na potrzeby tutejszych zleceniodawców w innych ośrodkach europejskich w latach 1440–1520.
W tym okresie na Śląsku prace malarskie, rzeźbiarskie i złotnicze często powstawały za sprawą migrantów i na zlecenie migrantów. Migrowały też same dzieła – jako eksportowe produkty lokalnych pracowni oraz prestiżowe importy spoza granic regionu. – Zjawisko to nie narodziło się dopiero w latach 1440–1520, tym niemniej dla tego przedziału czasowego dysponujemy wieloma przekazami źródłowymi oraz zachowanymi dziełami, które pozwalają często wyjątkowo dokładnie wniknąć w istotę wspomnianych migracji, dostrzec ich przebieg, zrozumieć motywacje migranta (artysty, zleceniodawcy) czy wreszcie odczytać intencje, funkcjonowanie i oddziaływanie na widza powstających dzieł – mówi Agnieszka Patała, kuratorka wystawy, zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Polonia” Jana Styki
Od 11 listopada do 30 grudnia.
Pokaz monumentalnego dzieła Jana Styki zorganizowany z okazji rocznicy 100-lecia odzyskana przez Polską niepodległości.

Plakaty z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. z kolekcji prof. Mariana Morelowskiego Od 11 listopada do 30 grudnia.
Wystawa zorganizowania z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Pawilonie Czterech Kopuł przy ul. Wystawowej zostaną otwarte wystawy czasowe:
„Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa”. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady
Wystawa od 22 kwietnia do 29 lipca.
W 2018 r. mija setna rocznica urodzin wybitnego artysty Tadeusza Brzozowskiego, który w latach sześćdziesiątych XX w. należał do artystycznej czołówki Europy. Jako jeden z nielicznych malarzy współczesnych do perfekcji opanował technologiczne tajniki tworzywa, którym posługiwał się równie biegle jak dawni mistrzowie. Wypracował jedyną w swym rodzaju „alchemię koloru”, która — jak pisał Aleksander Wojciechowski — była zjawiskiem wyjątkowym w europejskiej sztuce XX w. Twórczość Tadeusza Brzozowskiego zostanie przedstawiona w kontekście jego inspiracji (sztuka dawna polska i obca, Tadeusz Makowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, etc.), prac jego wybitnych kolegów (Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior), uczniów (Izabella Gustowska) oraz innych artystów, których łączy z nim podobne widzenie świata, człowieka, a niekiedy również nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki formalne (Wojciech Ćwiertniewicz, Piotr Janas, Jakub Julian Ziółkowski).

Sztuka najwyższego lotu. Wydarzenie muzealne roku 2018
Ta tajemnicza ekspozycja zostanie otwarta 30 września, potrwa do 20 stycznia. Jest zapowiadana jako prezentacja twórczości jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych artystów europejskich.

Grupa Krakowska 1932–1937
Od 25 listopada do 31 marca.
„Grupa Krakowska” to jedno z najciekawszych polskich ugrupowań artystycznych XX w. Formalnie zawiązała się w 1932 r., a jej członkami byli studenci krakowskiej ASP. Połączyły ich wspólne przekonania, krytyka akademickich metod nauczania, zainteresowanie europejską i polską sztuka awangardową, a także zaangażowanie polityczne. Trzon grupy tworzyli: Sasza Blonder, Berta Grünberg, Franciszek Jaźwiecki, Maria Jarema, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński i Aleksander Winnicki. Wystawa jest realizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Także w Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) planowane są nowe wystawy czasowe. To:
Raz około Wielkiejnocy
Od 3 marca do 8 kwietnia.
W 1968 r. Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało po raz pierwszy wystawę „Wiosenna plastyka obrzędowa”. W 2018 r. mija 50 lat od przygotowania tej ekspozycji i ten jubileusz będzie okazją do opowiedzenia wrocławianom o historii kolekcji plastyki obrzędowej i twórcach, których prace złożyły się na ten zbiór. Znajdująca się w zbiorach Muzeum Etnograficznego kolekcja liczy 950 eksponatów. Na wystawie można będzie zobaczyć pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą, oklejanki, nalepianki, oraz jajka artystycznie zdobione. Pokazane zostaną także palmy i inne rekwizyty obrzędowości wielkanocnej. W czasie trwania ekspozycji (24 marca) zostanie zorganizowany kiermasz.

Wesela 21
Od 19 maja do 2 września.
Przez pięć lat (2009–2014) Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Efektem badań jest ekspozycja „Wesela 21”. W badaniach uczestniczyła również Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, kuratorka wrocławskiej edycji wystawy. Ekspozycja, która zostanie otwarta w Noc Muzeów, prezentuje reguły ślubno-weselnej przemiany w żonę i męża. Od podjęcia przez parę decyzji, przez labirynt przygotowań, moment ślubu, dzień i noc wesela, aż do powolnego zacierania się wydarzeń w pamięci. Na narrację wystawy składają się relacje uczestników i świadków wydarzeń, materiały filmowe, dźwiękowe i fotograficzne, dowody rzeczowe z miejsca zdarzenia – przedmioty pozyskane od par uczestniczących w badaniach. Oglądając wystawę można też będzie podglądać i podsłuchiwać pracę antropologów.

Słuchaj Przedmieścia!
Od 23 czerwca do 26 sierpnia.
Muzeum Etnograficzne od 2016 r. realizuje projekt „Słuchaj Przedmieścia!”, którego celem jest stworzenie archiwum historii mówionych mieszkańców wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego. Archiwum zostanie po raz pierwszy upublicznione na wystawie jako otwarty do dalszej rozbudowy zbiór, w którym również później zdeponować będzie można własną historię lub rodzinną pamiątkę w formie cyfrowej kopii. Wspomnienia mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostaną zaprezentowane w postaci nagrań audio, które odsłuchać będzie można na wystawie. Prezentację uzupełnią wydruki fotografii z prywatnych archiwów.

Piękno duszy metalu
Od 29 września do 31 stycznia.
Wystawa prac wrocławskiego kowala Ryszarda Mazura powstałych w latach 2016–2018. Pokazane zostaną przedmioty wykonane zarówno tradycyjnymi kowalskimi technikami jak i współczesnymi, przy zastosowaniu nowoczesnych metod obróbki metalu. W założeniu artysty konfrontacja ta ma wykazać wyższość typowych technik kowalskich również w zakresie szybkości i precyzji wytwarzania.

Modelarze pamięci
Od 29 września do 30 grudnia.
Wystawa poświęcona będzie takim zjawiskom z obszaru twórczości nieprofesjonalnej, jak wieloelementowe i ruchome rzeźby oraz amatorsko tworzone makiety domów, gospodarstw i architektury wsi. Prace te łączy przede wszystkim wspólna intencja ich twórców – powstawały po to, by zachować pamięć o najbliższym otoczeniu, sposobie pracy, zwyczajach dawnej wsi. Pochodzące z różnych części Polski obiekty pozwolą na ukazanie regionalnego i środowiskowego zróżnicowania tematyki poruszanej przez ludowych rzeźbiarzy i twórców makiet. Prezentację uzupełnią fotografie archiwalne, film dokumentalny oraz nagrania z archiwum Radia Wrocław.

Dlaczego Marcin Prokop odszedł z TVN?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3