Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrz kamuflażu zwany wędkarzem

Radosław Ratajszczak
Wędkarze łowią swój posiłek na wędkę, która mają zawieszoną nad głową
Wędkarze łowią swój posiłek na wędkę, która mają zawieszoną nad głową Piotr Warczak
Co można powiedzieć o rybie, która wcale nie jest do ryby podobna? Zachowuje się jak kameleon i wymyśliła wędkowanie setki lat przed człowiekiem. Na pewno jest to niezwykłe stworzenie morskie. Ryba wędkarz, jak sama nazwa wskazuje, poluje na inne rybki. Nie goni ich jednak. Do łapania pokarmu służy wędkarzowi przynęta wystająca z pierwszej płetwy grzbietowej.

Można powiedzieć, że łowi je na wędkę. Jest to przezroczysty woreczek wypełniony robakami. Ryba zawiesza go nad głową i czeka na swoją ofiarę. Kiedy inna rybka podpływa i zaczyna go skubać, wędkarz szybko ją połyka. Może zjeść rybę nawet o 30 procent większą od swojego ciała. Po uczcie zwierzę może schować woreczek. Jak jest głodne, ponownie go wyciąga.

To stworzenie jest niezwykłe również z innych powodów. Nie ma łusek i nie pływa. Jego płetwy przypominają bardziej ręce zakończone 8-10 palcami. Ryba odpycha się nimi od dna, skał i raf. Palcami przytrzymuje się również podczas silniejszych prądów.

Rybę wędkarza trudno odnaleźć wśród raf i porostów. Potrafi wtopić się w otoczenie tak bardzo, że można jej nie zauważyć. Ma bowiem niesłychaną zdolność do zmiany ubarwienia. Wygląda jak kulka w różnych kolorach. Może być biała, żółta, czarna, niebieska, w kropki i w paski. Do wrocławskiego zoo niedawno przyjechały rybki wędkarze. Na początku były żółte. Teraz niektóre trudno już rozpoznać, tak zmienił się ich kolor. Mają czerwone kropki na ciele. Wędkarze wtapiają się w otoczenie - zwykle przemiany trwają miesiącami, ale zdarza się, że ryby po kilku dniach w nowym otoczeniu zaczną się do niego upodabniać.

Ryby te rozmnażają się, produkując bardzo dużo ikry. Po wykluciu małe przypominają swoim kształtem inne ryby. Dopiero gdy zaczynają dorastać, przybierają barwy otoczenia i zmieniają się w kulkę. Dorosłe osobniki różnią się wielkością w zależności od płci. Samiec ma zaledwie 3 centymetry, a samica aż 20 cm długości.

Na wolności żyje wśród raf koralowych . Zamieszkuje dna akwenów, głównie wśród raf. Żyje nawet na głębokości dwóch kilometrów pod wodą. Zwykle całe swoje życie spędza na jednym metrze kwadratowym, chyba że prąd wody przeniesie go dalej.

Wędkarza można spotkać u wschodnich wybrzeży Oceanu Indyjskiego oraz Zachodniego Pacyfiku. Występuje na Mauritiusie i Malediwach oraz w okolicach wybrzeży Indonezji, Singapuru, Filipin, Papui-Nowej Gwinei oraz Wysp Salomona i Nowej Kaledonii. Ze względu na swoje umiejętności zmian wyglądu jest cenioną rybą w akwariach. Dożywa w nich nawet do 10 lat.

We wrocławskim zoo wędkarze możemy oglądać od dwóch tygodni. Jest to jeden z nielicznych ogrodów zoologicznych na świecie i zarazem jedyny w Polsce, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć te niesamowite stworzenia.

Notowała MGE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto