Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2010: Uczniowie już nie boją się matematyki

Anna Gabińska, Jerzy Wójcik
Uczniowie I LO w Jeleniej Górze byli wczoraj skupieni przed egzaminem z polskiego. Dziś koncentracji też nie zabraknie
Uczniowie I LO w Jeleniej Górze byli wczoraj skupieni przed egzaminem z polskiego. Dziś koncentracji też nie zabraknie fot. dariusz gdesz
Wtorek, godz. 8.52, drzwi wejściowe do IX LO przy ul. Skargi we Wrocławiu. Za chwilę zacznie się matura z języka polskiego. W drzwiach pojawia się trzecioklasistka Agata Pawińska. - Stres jest, ale nauczyciele dobrze nas przygotowywali. Będzie dobrze - kiwa do nas ręką i wbiega po schodach.

Na trzecim piętrze, w sali 52, już pełno. Patron szkoły, wieszcz Juliusz Słowacki, ogarnia wszystkich opiekuńczym spojrzeniem z portretu wiszącego nad komisją egzaminacyjną.

- Spokojnie by zdał teraz matematykę, choć wielkim poetą był - zapewnia Izabela Koziej, dyrektor IX LO. - Grywał na giełdzie, więc miał pojęcie o królowej nauk.

W "dziewiątce" wszystkich maturzystów jest 336. Obowiązkowo muszą zdać (na 30 proc. co najmniej) trzy egzaminy pisemne: polski, matematykę i język obcy (większość wybiera angielski). Ale w zależności od studiów, jakie wybiorą, mogą dobrać sobie aż 6 przedmiotów dodatkowych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Z tych 336 osób 98 zapisało się na rozszerzony polski i 131 - na taką matematykę. W XII LO przy pl. Orląt Lwowskich na 260 zdających szerszą wersję polskiego pisały 93 osoby, a matematykę - 146.

- Młodzież na początku nie była zachwycona koniecznością zdawania matematyki, ale z czasem okrzepła i pogodziła się - tłumaczy dyrektor Koziej.

We Wrocławiu po próbnej matematyce nawet humaniści przestali się bać. - Jesteśmy klasą humanistyczną, a nasza średnia wyniosła 77 proc. - opowiada Marta Wołowiec, uczennica kl. IIIa w XIII LO przy ul. Hauke-Bosaka. Marta zamierza zostać menedżerem albo dziennikarką, na pewno nie wybiera się na politechnikę, ale uważa, że każdy powinien umieć policzyć procent z jakiejś liczby.
Zdaniem nauczycieli matematyki tegoroczni maturzyści powinni zachować spokój i skupić się na liczeniu. - Rozwiązanie 25 zadań z próbnej matury zajęło mi 12 minut - zdradza nam matematyk i dyrektor Studium Kształcenia Podstawowego Politechniki Wrocławskiej, doc. dr Janusz Górniak. - Można uczciwie powiedzieć, że egzamin z matematyki nie jest trudny i właściwie, jeśli ktoś rozumiał matematykę w liceum, nie będzie miał z nim najmniejszego problemu.

Jednocześnie przestrzega, żeby nie lekceważyć zadań. Jego zdaniem na początek uczeń powinien solidnie zrobić 8-10 zadań i mieć pewność odpowiedzi, a dopiero później brać się za następne. - Nie piszcie na hura i nie przeskakujcie z zadania na zadanie, tylko koncentrujcie się na treści i róbcie zadania do końca - radzi maturzystom nasz ekspert.

O tym, że matematyka jest potrzebna w życiu, od lutego przekonują nas słynni ludzie występujący w telewizyjnych reklamach społecznych. Marta Sziłajtis-Obiegło, która w wieku 23 lat samotnie opłynęła świat, opowiada, jak obliczyć, ile minut można bezpiecznie spać na jachcie. Znakomita lekkoatletka Monika Pyrek tłumaczy, jak z punktu widzenia matematyki możliwe jest skakanie ponad 5 m o tyczce.
Znajomość matematyki pomaga znaleźć dobrą pracę. W Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu na 18,5 tys. zarejestrowanych bezrobotnych tylko 35 osób to inżynierowie informatycy. Inżynier budowlany z uprawnieniami jest rozchwytywany.

- Na specjalistów pracodawcy czyhają już pod drzwiami uczelni, takiej jak Politechnika Wrocławska - komentuje Beata Tymciów, zastępująca kierownika pośrednictwa pracy w PUP.

Uwaga, maturzyści. W czwartek opublikujemy rozwiązania zadań maturalnych z matematyki. Sprawdźcie, jak Wam poszło

Namawialiśmy Was do liczenia

Od października nasza redakcja przekonywała Was, że matematykę warto lubić.
Przez ponad pół roku udowadnialiśmy, że matematyka jest wszystkim potrzebna. Przy spłacaniu kredytu, kupowaniu na promocjach czy planowaniu domowego budżetu. Z jednej strony ostrzegaliśmy przed reklamami, których twórcy, stosując różne sztuczki, próbują nas oszukać. By się nie dać nabrać, trzeba umieć policzyć samemu. Z drugiej strony pokazywaliśmy wrocławian zafascynowanych tą dziedziną wiedzy: naukowców, licealistów, a nawet gimnazjalistów i uczniów podstawówek, którzy zrozumieli, że bez matematyki ani rusz. Przez cały ten czas drukowaliśmy zadania przygotowywane dla Was przez Michała Śliwińskiego, nauczyciela matematyki z III LO przy ul. Składowej. Co tydzień dziesiątki czytelników przysyłały nam odpowiedzi i miłe słowa.
Dziękujemy i cieszymy się, że wspólnie przekonywaliśmy się do matmy. Poprawne rozwiązanie naszego ostatniego zadania przesłał Jerzy Ślusarski z Wrocławia. Dodajmy, że po raz kolejny otrzyma od nas nagrodę. Jako jeden z nielicznych przesyłał odpowiedzi na wszystkie nasze zadania.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto