Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubią brutalne zaloty, chodzą jak kury, molestują seksualnie i żyją w trójkątach

Stanisław Urbaniak, kierownik ptaszarni
Największe dziwactwa wazy wykazują w okresie godowym
Największe dziwactwa wazy wykazują w okresie godowym Piotr Warczak
Papuga waza, zwana też papuzicą dużą, różni się mocno od innych papug... Żyje tylko na Madagaskarze i okolicznych wysepkach (Komory, Seszele), tworząc kilkunastu- lub nawet kilkudziesięciosobowe grupy społeczne. Widywano nawet grupy stu lub dwustu osobników.

SPRAWDŹ, CO SŁYCHAĆ WE WROCŁAWSKIM ZOO

Waza zazwyczaj przesiaduje w koronach drzew, rzadko schodząc na ziemię. Jest bardzo ciepłolubna, nie występuje na wysokości większej niż tysiąc metrów nad poziomem morza. Przez ciągłe karczowanie lasów naturalne środowisko papugi wazy bezustannie się kurczy, dlatego grozi jej wymarcie. Może dorastać nawet do 50 cm i dożywa wieku 20-30 lat. Charakteryzuje ją bardzo skromne, jak na papugę, ubarwienie pierza, które jest szarobrunatne i przygaszone. Goście ogrodu, widząc je, często pytają, dlaczego trzymamy w Pawilonie Madagaskaru gołębie. Do jej jadłospisu wchodzą głównie nasiona i owoce. Często buszuje w uprawach, dlatego nie cieszy się zbyt wielką sympatią sadowników. Kolejną cechą papug waz jest ich mała lękliwość: w naturalnych warunkach człowiek może się do nich zbliżyć nawet na odległość kilku metrów. Znane są ze swojej hałaśliwości i bardzo donośnego głosu.

Największym dziwactwem papugi te wykazują się jednak w trakcie okresu godowego, który przypada na przełomie listopada i grudnia. To samice są stroną aktywniejszą w zachowaniach godowych, inicjując zaloty. Zdarzają się przypadki molestowania seksualnego, kiedy samica brutalnie atakuje samca i właściwie zmusza go do aktu płciowego. U tego gatunku zaobserwowano też łączenie się w trójkąty, w których samica cieszy się względami dwóch samców naraz.

Jak na tak duże papugi okres wylęgu jaj trwa u nich bardzo krótko, bo tylko 15 dni. Młode wykluwają się zupełnie gołe, po jakimś czasie porastając od razu pierzem - z pominięciem pokrywania się puchem. Jeżeli dorosłe wazy schodzą już na ziemię, kolejny raz dają się poznać od nietypowej strony. Nie paradują w pozycji wyprostowanej, lecz zadzierają do góry głowę i ogon, czym upodabniają się w sposobie chodzenia do bażanta albo kury.
We wrocławskim ogrodzie mamy cztery sztuki papug waz - dwa samce i dwie samice. Najstarsza samica ma 16 lat i je z ręki, pozostała trójka ma po trzy lata i jest bardziej nieufna.

W niewoli mnożą się dość rzadko, dlatego na razie uważnie obserwujemy ich zachowanie wobec siebie. Zobaczymy, która przypadnie drugiej do gustu. Są niesforne, ciągle trzeba im dawać gałęzie klonu czy drzew owocowych do zabawy.

Do jedzenia dostają mieszanki ziaren, orzechy i owoce - papaję, mango, banany, czereśnie, wiśnie czy zieleninę, np. mlecz.

Zobacz także: Nowi mieszkańcy we wrocławskim zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto