Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapodzioby - skromnie upierzone australijskie gęsi we wrocławskim zoo

Opowiada Stanisław Urbaniak, kierownik ptaszarni we wrocławskim zoo
Kapodziób (cereopsis novaehollandiae) to gatunek objęty całkowitą ochroną od 1939 roku
Kapodziób (cereopsis novaehollandiae) to gatunek objęty całkowitą ochroną od 1939 roku zoo Wrocław
Kapodzioby mają krótkie i masywne dzioby, niemal całkowicie przykryte zielonkawo-żółtą woskówką. Samce i samice ubarwione są tak samo.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Widoczne na zdjęciu ptaki to kapodzioby. Są to australijskie gęsi o jasnopopielatym upierzeniu, osiągające masę nawet 6 kilogramów. Mają silne różowo-czerwone nogi, których palce i błony pławne są czarne, co sprawia, że wyglądają jakby ciągle były ubłocone.

Ptaki żyją na wyspach przy południowych krańcach Australii. Występują często w grupach rodzinnych i stadach dochodzących nawet do stu osobników. Starają się unikać ludzi i większą część życia spędzają na wiecznie zielonych pastwiskach nad brzegami jezior i rozlewisk. Niechętnie pływają, ale bardzo dobrze fruwają. Są bardzo hałaśliwe i wojowniczo nastawione. Gniazdują przeważnie na ziemi. Samica wysiaduje przez ok. 40 dni od 4 do 6 jaj. W tym czasie samiec troszczy się o jej bezpieczeństwo.

Przeczytaj też: Kama - ostatnia taka antylopa we wrocławskim zoo

Australijscy hodowcy owiec bardzo nie lubią tych ptaków, bowiem mocno zanieczyszczają one pastwiska odchodami o drażniącym zapachu. Już w XVIII wieku łowiono te ptaki w dużych ilościach dla ich smacznego mięsa i wybierano jaja z gniazd, które traktowano jako przysmak.

Do lat trzydziestych ubiegłego wieku kapodzioby były masowo zabijane - szczególnie przed świętami, podczas których były później podawane jako tradycyjna potrawa. W 1939 roku zostały one objęte całkowitą ochroną. W naszym zoo gatunek ten jest eksponowany od 2007 roku. Od naszej pary doczekaliśmy się już młodych, które po odchowaniu przez rodziców trafiły do ogrodów zoologicznych w Polsce i Holandii.

Nasze kapodzioby można podziwiać od wiosny do późnej jesieni na wybiegu australijskim, gdzie przebywają wspólnie z walabiami i emu. Aktualnie nasza para przebywa na zimowisku, gdzie zbudowała gniazdo, a samica wytrwale wysiaduje 5 jaj.

Zobacz też:
Zimowi przybysze we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto