MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II: 16. rocznica śmierci. Co nam zostawił papież? Przypominamy najważniejsze słowa papieża Jana Pawła II do Polaków

asz
Dziś rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypomnij sobie jego najważniejsze słowa kierowane do Polaków.
Dziś rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypomnij sobie jego najważniejsze słowa kierowane do Polaków. Jakub Kolodziej / Polskapresse
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005. Dziś 16. rocznica jego śmierci. Papież-Polak, dziś święty Kościoła katolickiego, zapisał się w historii Kościoła, świata i Polski, ale ma też szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Również dla niego Ojczyzna była wyjątkowo ważna. Jako papież odwiedził Polskę aż 9 razy, za każdym razem kierując do swoich rodaków wyjątkowe przesłania. Przypominamy najważniejsze cytaty Jana Pawła II, które kierował do Polaków.

Od Karola Wojtyły do Jana Pawła II

Zanim Karol Wojtyła został papieżem, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, grywał w przedstawieniach teatralnych i pisał wiersze. Do seminarium wstąpił w 1942 roku, wtedy też zaczął studiować teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku. Ukończył doktorat, napisał też pracę habilitacyjną, jedna Ministerstwo Oświaty odmówiło przyznania mu habilitacji. Jednym z zainteresowań naukowych Wojtyły była teologia moralna i etyka małżeńska.

  • W 1958 roku został biskupem pomocniczym Krakowa. Wtedy też przyjął znane do dziś na całym świecie hasło przewodnie swojej posługi: Totus Tuus.
  • W 1964 roku Karol Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku nominowano go kardynałem. Już wtedy był ważną postacią Episkopatu Polski i autorytetem nie tylko w Polsce.
  • 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II.

Był pierwszym papieżem z Polski, pierwszym po 455 latach papieżem niebędącym Włochem i najmłodszym papieżem od 1864 roku.

Jest autorem wielu encyklik, listów apostolskich, adhortacji, a także książek i wierszy. Charakterystyczną cechą jego pontyfikatu były pielgrzymki, a głoszone przez niego nauki przyczyniły się do transformacji ustrojowej nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych państwach bloku wschodniego.

Swoją aktywność zaczął ograniczać dopiero w ostatnich latach pontyfikatu, gdy zmusił go do tego stan zdrowia. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po 26 latach bycia papieżem.

Co papież-Polak mówił do Polaków? Cytaty Jana Pawła II

Pierwszą pielgrzymkę do Polski Jan Paweł II odbył już w czerwcu 1979, a ostatnią w sierpniu 2002 roku. Łącznie odwiedził Polskę 9 razy, w tym dwukrotnie w 1991 roku. Za każdym razem gromadził wokół siebie tysiące wiernych, a niektóre z jego homilii i przemówień pamiętane są do dzisiaj. Jakie słowa kierował papież Jan Paweł II do Polaków? W galerii przypominamy niektóre z nich.

Co wiesz o Papieżu Polaku? Te ciekawostki o Janie Pawle II cię zaskoczą! QUIZ PAPIESKI
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto