Dyrektor Monika Janiszyn o sytuacji epidemicznej w SP3. Będzie doniesienie do prokuratury?

Beata Hadas-Haustein
– Nauczycielka, u której stwierdzono pierwszy w naszej szkole przypadek COWID-19 nie zgłaszała żadnych niepokojących objawów, ostatni raz w szkole była 5 października i nie poinformowała szkoły o fakcie podejrzenia u siebie COVID-19, informację o tym, że jest zarażona otrzymałam 12 października od Państwowego Powiatowego Inspektora Epidemiologicznego w Kępnie – poinformowała dyrektor ZSP Monika Janiszyn
– Nauczycielka, u której stwierdzono pierwszy w naszej szkole przypadek COWID-19 nie zgłaszała żadnych niepokojących objawów, ostatni raz w szkole była 5 października i nie poinformowała szkoły o fakcie podejrzenia u siebie COVID-19, informację o tym, że jest zarażona otrzymałam 12 października od Państwowego Powiatowego Inspektora Epidemiologicznego w Kępnie – poinformowała dyrektor ZSP Monika Janiszyn Fot. Screenshot z fp na FB Syców Oficjalny Profil
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sycowie Monika Janiszyn twierdzi, że szkoła stanęła na wysokości zadania w sytuacji, gdy u pracowników placówki stwierdzono zakażenie koronawirusem. Przekonuje, że nauczycielka, u której stwierdzono covid-19, nie informowała dyrekcji o swoim stanie zdrowia. Innego zdania są niektórzy rodzice. Otrzymaliśmy wczoraj wieczorem oświadczenie, iż do prokuratury zostanie złożone zawiadomienie „w związku z zaniechaniami, jakich dopuściła się dyrektor SP 3 w Sycowie". Poniżej publikujemy w całości i w oryginale obydwa oświadczenia.

Dyrektor Monika Janiszyn odpowiada na nasze zapytania

Dzień dobry,
W odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sycowie w okresie epidemii pragnę poinformować, iż na terenie placówki zostały wdrożone procedury dotyczące zachowania reżimu sanitarnego. Zostały wprowadzone strefy dla poszczególnych klas, dysponujemy wystarczającą ilością sal lekcyjnych, aby każda klasa przez cały czas przebywa w jednej sali lekcyjnej bez konieczności przemieszczania się. Został wprowadzony ścisły harmonogram dezynfekcji pomieszczeń szkolnych, który jest bardzo restrykcyjnie przestrzegany, dezynfekcja jest odnotowywań w księdze dezynfekcji z podpisem osoby, która ją przeprowadzała. Jeśli chodzi o funkcjonowanie świetlicy szkolnej to działa ona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu, że nasza szkoła dysponuje dużą ilością sal uczniowie korzystający ze świetlicy są rozmieszczeni w trzech różnych salach, w okresie, kiedy były sprzyjające warunki atmosferyczne uczniowie przebywali zgodnie z zaleceniami na świeżym powietrzu.

Tutaj przeczytasz pytania do dyrektor szkoły

Nauczycielka, u której stwierdzono pierwszy w naszej szkole przypadek COWID-19 nie zgłaszała żadnych niepokojących objawów, ostatni raz w szkole była 5 października i nie poinformowała szkoły o fakcie podejrzenia u siebie COVID-19, informację o tym, że jest zarażona otrzymałam 12 października od Państwowego Powiatowego Inspektora Epidemiologicznego w Kępnie. Od razu po otrzymaniu tej informacji rozpoczęłam działania zgodnie z obowiązującymi procedurami, powiadomiłam organ prowadzący szkołę, Państwową Powiatową Stację Epidemiologiczną w Oleśnicy, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz rodziców uczniów i nauczycieli. Po tych działaniach została podjęta decyzja o objęci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sycowie nadzorem epidemiologicznym. Zarówno nauczyciele jaki i uczniowie byli na bieżąco informowani o sytuacji w szkole. Nieprawdą jest, iż nie informowałam rodziców i uczniów o sytuacji epidemiologicznej w placówce, dowodem tego jest korespondencja w dzienniku elektronicznym. Kolejna zarażona nauczyciela przyszła do pracy z objawami chorobowymi dnia 14 października, miała tego dnia kontakt z dużą ilością uczniów oraz z nauczycielami. W dniu 17 października o godz. 20.30 nauczycielka poinformowała mnie o uzyskanym pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19. Natychmiast rano 18 października rozpoczęłam działania w tej sprawie, poinformowałam organ prowadzący szkołę, konsultowałam się z Państwową Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Oleśnicy, powiadomiłam także Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Po podjęciu decyzji o przejściu na zadany tryb nauki w SP3 natychmiast poinformowałam o tym fakcie rodziców uczniów oraz nauczycieli, informacja pojawiła się także na internetowej stronie szkoły. Obecnie szkoła znajduje się na zdalny system nauki od 19.10 do 23.10. Decyzja ta ma ustrzec uczniów ich rodziców oraz nauczycieli przed zarażeniem się COVID -19.

W szkole uczy się obecnie 227 uczniów, kiedyś w tym budynku uczyło się 600 uczniów, dlatego nie ma mowy o tłoku i przeludnieniu. Szafki starszych uczniów mieszczą się na obszernym holu i nie zabierają przestrzeni młodszym uczniom.

W obecnym roku szkolnym po raz pierwszy klasom edukacji wczesnoszkolnej został zaproponowany wachlarz różnorodnych zajęć pozalekcyjnych w ramach zajęć rozwijających kreatywność są to: zajęcia teatralne, koło plastyczne, koło informatyczne, zajęcia z kodowania i programowania, zajęcia z języka angielskiego, koło szachowe. Każdy uczeń może wybrać dwa interesujące go zajęcia. Do tej pory uczniowie w ogóle nie mieli dostępu do takich zięć, mogli jedynie uczestniczyć w zajęciach rozwijających kreatywność prowadzonych przez wychowawcę w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

Na terenie szkoły znajdują się oddzielne toalety dla uczniów klas młodszych tj. I-III oraz inne dla uczniów klas IV-VII, zawsze w okolicy toalet znajduje się dyżurujący nauczyciel pilnujący bezpieczeństwa uczniów oraz porządku.

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej mają swobodny dostęp do placu zabaw i chętnie z niego korzystają, przedszkolaki wychodzą na plac zabaw w czasie, kiedy uczniowie są na lekcjach.

W sali lekcyjnej nauczyciel nie ma obowiązku noszenia maseczki.

Wyjazd uczniów naszej szkoły konsultowałam z Państwowa Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Oleśnicy. Była to impreza na świeżym powietrzu i po tym wydarzeniu nie zostały zgłoszone żadne przypadki zachorowania na COVID-19 oraz na inne choroby. Rodzice i uczniowie dostrzegli w tej uroczystości wielką wartość, ponieważ po raz pierwszy od trzech lat w projekcie realizowanym przez szkołę wzięli udział wszyscy jej uczniowie, nie tylko wybrana grupka kilku uczniów.

Zawsze odpowiadam na wszystkie wiadomości, które otrzymuję od rodziców i nauczycieli. Dowodem tego jest bogata korespondencja w dzienniku elektronicznym, gdzie żadna docierająca do mnie informacja nie została bez odpowiedzi. Pozostaję do dyspozycji rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Rodzice uczniów wyszli z inicjatywa dystrybucji na terenie szkoły kanapek i zdrowych przekąsek tj. sałatki, owoce, jogurty. Decyzję o sprzedaży kanapek konsultowałam z Państwową Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Oleśnicy. Prowadziłam z rodzicami w tej sprawie otwartą dyskusję za pośrednictwem dziennika elektronicznego, gdzie wszyscy rodzice mogli wyrazić swoje zdanie. Zdecydowana większość rodziców oraz uczniów wyraziła chęć alternatywy dla funkcjonującego już w szkole automatu z przekąskami.
Monika Janiszyn

Oświadczenie w sprawie doniesienia do prokuratury

W związku z artykułem „Drugi przypadek koronawirusa w Szkole Podstawowej nr 3 w Sycowie" opublikowanym w dniu 19.10.2020 r. na portalu sycow.naszemiasto.pl i po zapoznaniu się z jego treścią informujemy, iż podjęliśmy kroki prawne, aby złożyć zawiadomienie do prokuratury w związku z zaniechaniami, jakich dopuściła się dyrektor SP 3 w Sycowie. W chwili obecnej prawnicy przygotowują stosowne zawiadomienie.
Rodzice

Wiadomości o Sycowie i regionie na Facebooku. Polub nas

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Dodaj ogłoszenie