Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy podatników czekają jakieś zmiany w związku z rozliczaniem 1% podatku?

Redakcja
źródło: NGO.pl
Przeczytaj poniższy artykuł!

Jak informuje portal NGO.pl, w porównaniu z poprzednimi latami jest kilka zmian. Nadal możemy to zrobić papierowo, wpisując do swojego PIT-a numer KRS wybranej OPP. Od 15 lutego można też skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT. Jedno jest pewne – wciąż to podatnik decyduje, której OPP chce przekazać swój 1% podatku.

Najprostszym sposobem na rozliczenie roczne jest usługa e-PIT (https://www.podatki.gov.pl), gdzie podatnicy znajdą wypełnione zeznanie za 2018 rok . Mogą je weryfikować i uzupełniać. Ale mogą też nie zrobić nic i nie zostaną za to ukarani. Dla chętnych jest nadal możliwość wysłania do urzędu skarbowego PIT-a papierowego. Podobnie jak w ubiegłych latach emeryci i renciści mogą korzystać z PIT-OP. Tak w największym skrócie przedstawiają się zasady rozliczeń podatkowych w 2019 roku.

Jak przekazać 1% korzystając z usługi e-PIT?
W przypadku usługi e-PIT jest różnie, w zależności od tego, czy w poprzednim roku zdecydowaliśmy się na przekazanie 1%.
W przypadku podatnika, który w roku ubiegłym nie przekazywał 1%, pola dotyczące 1% będą puste. Twój e-PIT nie wskaże OPP za takiego podatnika – musi on to zrobić sam. Oczywiście Twój e-PIT oferuje mu pełną swobodę we wskazaniu OPP, celu szczegółowego i zdecydowaniu czy chce przekazać swoje dane wspieranej organizacji. Jest szansa, że kształt usługi Twój e-PIT skłoni podatnika, który nigdy nie korzystał z 1%, do zainteresowania tą możliwością. Pole, w którym wybieramy organizację pożytku znajdzie się zaraz obok najważniejszych danych podatnika i trudno będzie nie zwrócić na nie uwagi.

Nadal dostępne formy papierowe
Nie wszyscy podatnicy, którzy chcą wprowadzać w swoich rozliczeniach zmiany, muszą korzystać z formy elektronicznej. Urzędy skarbowe nadal przyjmować będą rozliczenia papierowe. „Tradycjonaliści” korzystają z podobnego formularza jak w latach ubiegłych i mogą oczywiście uwzględnić w swoim rozliczeniu 1%.
Możliwość wysłania papierowej deklaracji pozostaje też w przypadku PIT-OP. Przypomnijmy, że jest to specjalny PIT dla emerytów i rencistów (dla osób rozliczanych przez organy rentowe), który umożliwia im wskazywanie organizacji pożytku i przekazanie 1%, bez konieczności rozliczania podatku. Ten „wyspecjalizowany” PIT, opracowany tylko z myślą o ułatwieniach w przekazywaniu 1%, pojawił się 2 lata temu. Przy rozliczeniach za 2017 r. z PIT-OP skorzystało ponad 100 tys. uprawnionych.

Bez względu na formę rozliczenia warto pamiętać o 1%!
Organizacji, którym możemy przekazać 1% jest ponad 8 tysięcy. Możemy wybrać wśród nich te, które działają blisko nas, czy te, które zajmują się ważnymi dla nas tematami. Dzięki naszej decyzji o wsparciu będą mogły więcej zdziałać. Może się wydawać, że nasz 1% to niewiele, ale łączne sumy są z roku na rok coraz większe – w zeszłym roku na rzecz OPP przekazaliśmy 760 milionów złotych.
Wygodną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego i więcej praktycznych informacji można znaleźć na http://pozytek.ngo.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto