Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kołatanie serca jest niebezpieczne dla zdrowia?

JG
Fot. Piotr Krzyżanowski
PYTANIE: Ostatnio kilka razy zdarzyło się, że moje serce zaczęło walić jak oszalałe. Potem na chwilę zamarło i znów waliło. Trochę zrobiło mi się słabo, ale po kilku minutach przeszlo. Czy to jest normalne? Czy mam się zgłosić do kardiologa?

- Prawidłowa częstość akcji serca mieści się w granicach od 60 do 90-100 uderzeń na minutę - mówi dr Anna Kit-Bieniecka, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii. - Można ją sobie zbadać samemu, za pomocą zwykłego badanie tętna.

Gdy śpimy, nasze serce bije wolniej; może zwalniać nawet do 40 uderzeń na minutę i jest to zupełnie normalne. Dla odmiany - emocje, stresy, stany niepokoju, wysiłek fizyczny i używki (kawa i herbata) powodują przyspieszenie akcji serca. - Nagły początek i nagły koniec kołatania serca sugeruje napadowy częstoskurcz lub napadowe migotanie przedsionków - tłumaczy dr Anna Kit-Bieniecka.

Jeżeli człowiek nie choruje na serce, a taki objaw u siebie zaobserwuje, może spróbować przerwać go samemu. Powinien wziąć głęboki wdech i starać się jak najdłużej utrzymać powietrze w płucach przy zamkniętej głośni. Jednocześnie trzeba przeć. W języku medycznym nazywa się to próbą Valsalvy. Napadowy częstoskurcz można też przerwać poprzez tzw. odruch nurkowania. Trzeba zanurzyć na chwilę twarz w misce z zimną wodą. Powoduje się w ten sposób chwilowe zwiększenie napięcia nerwu błędnego, które może przerwać częstoskurcz.
- Jeżeli jednak szybkie bicie serca utrzymuje się przez dłuższy czas, powoduje osłabienie, poty, narastającą duszność lub ból w klatce piersiowej, trzeba szybko przewieźć chorego do szpitala - radzi dr Anna Kit-Bieniecka.

Tam lekarze przerwą częstoskurcz metodą farmakologiczną (podadzą lek dożylnie) lub metodą elektryczną, czyli za pomocą tzw. kardiowersji. U osób starszych lub ze stwierdzoną chorobą, na przykład z wadą serca, chorobą wieńcową czy niewydolnością serca - napad szybkiego bicia serca może być bardzo groźny i należy go jak najszybciej przerwać. Nie trzeba więc zwlekać, tylko prędko wezwać karetkę pogotowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto