Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy filmy 3D są zdrowe dla oka?

Bartłomiej Markuszewski
Lek. med. Bartłomiej Markuszewski
Lek. med. Bartłomiej Markuszewski
Po seansie nie wsiadaj od razu za kierownicę!

RADZI
Lek. med. Bartłomiej Markuszewski
Wrocławskie Centrum Okulistyczne
ul. Sienkiewicza 33A

Technologie 3D i 5D dają możliwość oglądania obrazów przestrzennych. Oznacza to, że część wyświetlanych na ekranie elementów widzianych jest przed ekranem, a część poza nim. Efekt ten uzyskiwany jest na różne sposoby, na przykład poprzez założenie okularów migawkowych z częstotliwością zasłaniania obrazu (około 60 razy na sekundę). Takie okulary muszą być zsynchronizowane z ekranem. Innym sposobem, już nowszym, jest założenie okularów polaryzacyjnych, w których jedno oko widzi połowę wyświetlanych poziomych linii, a drugie oko dopełnia obraz.

Technologie widzenia stereoskopowego znane są z lat 1940-1950. Natomiast 40-50 lat później zidentyfikowany został problem konfliktu między konwergencją a zjawiskiem akomodacji. W obrazie tworzonym na płaskiej przestrzeni odległość punktu ogniskowania jest cały czas taka sama. W obrazie 3D lub 5D bodziec akomodacji i bodziec konwergencji nie współpracują ze sobą.

Rozważań o negatywnych skutkach telewizji 3D i 5D jest dużo, lecz z powodu względnie nowego rozpowszechnienia tych technologii nie ma badań udowadniających szkodliwe działanie w długoterminowej obserwacji. Aby zachować bezpieczeństwo rozwoju młodego organu wzroku, oglądanie telewizji 3D powinno być ograniczone. U osoby dorosłej oglądanie filmu przestrzennego nie będzie miało jednorazowo wielkiego wpływu na widzenie. Wrażliwsi mogą odczuwać ból głowy lub mieć objawy choroby lokomocyjnej. Te osoby powinny powstrzymać się od oglądania obrazów telewizyjnych w technologii 3D lub 5D. Po seansie w kinie powinniśmy odczekać około 15 minut przed prowadzeniem auta.

***
Za telewizor 3D i migoczące gogle do telewizora zapłacimy sporo. Najtańsze, zasilane bateriami modele kosztują około 300 złotych. Za bardziej wyrafinowane wersje, z wbudowanym akumulatorem ładowanym z USB, producenci żądają już 400-500 złotych. W podobnie wysokiej cenie oferowane są wersje okularów przeznaczone dla dzieci. Posiadacze telewizorów Philips muszą kupić cały zestaw do oglądania 3D, na który składają się dwie pary okularów i nadajnik sterujący ich pracą - koszt zestawu to aż 900 złotych.

Same telewizory też nie są tanie. W zależności od marki zapłacimy:
* Panasonic TX-P42VT20E - 5199 zł
* Samsung UE40C7000 - 4599 zł
* LG 42LX6500 - 4299 zł
* Philips 40PFL9705H - 7900 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto