18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anakonda - silny dusiciel

Radosław Ratajszczak
Są cztery gatunki anakond - niestety, o dwóch prawie nic nie wiemy
Są cztery gatunki anakond - niestety, o dwóch prawie nic nie wiemy Tomasz Hołod
Anakonda ma bardzo silne zęby, łapie nimi przeciwnika, a następnie go topi

Opowieści o groźnych anakondach jest wiele. Filmy przygodowe przedstawiają je jako 20-metrowe potwory, które czają się na ludzi. Prawda jest jednak trochę inna.
Najdłuższy złapany i zmierzony gad miał 9 metrów długości. Anakondy należą do gatunku dusicieli. W przeciwieństwie do innych węży żyją w wodzie. Dorosłe osobniki nie wspinają się na drzewa, bo są za ciężkie. Ważą nawet 200 kilogramów. W wodzie są jednak groźnym przeciwnikiem, a pomaga im maskujące ubarwienie.

Wyróżniamy cztery gatunki tych węży. Dwa z nich są słabo odkryte i żyją tylko w kilku miejscach wzdłuż Amazonki. Pozostałe dwa różnią się między sobą zarówno miejscem występowania, jak i ubarwieniem. Żółta anakonda, zwana południową, występuje w Ameryce Południowej (w Argentynie, Urugwaju, Brazylii, Paragwaju i Boliwii). Ma żółte ubarwienie z czarnymi, okrągłymi plamami. Osiąga około 3,5 metra długości i jest coraz częściej hodowana w terrariach, gdzie rośnie do 3 metrów. Anakondę zieloną, nazywaną też olbrzymią, można spotkać w dorzeczu Amazonki i Orinoko oraz na wyspie Trynidad. Należy do największych gatunków. Samice średnio mają 4-4,5 metra długości i ważą około 60-70 kg. Samce są krótsze i szczuplejsze, mierzą około 2,5-3 metrów.

Te piękne zwierzęta mają bardzo długie i ostre zęby. Ich ofiarami są zwykle inne wodne zwierzęta, które często mają śliską skórę. U węża wykształciły się więc silne zęby, umożliwiające łapanie i przytrzymywanie schwytanej ofiary. Dorosłe osobniki zjadają ryby, kapibary, tapiry, krokodyle i kajmany. Anakondy, jak pozostałe dusiciele, po złapaniu ofiary mocnymi zębami, owijają się wokół jej ciała. Śmierć następuje zwykle przez utopienie.

Z reguły węże są bardzo leniwe i większość czasu spędzają zagrzebane w mule. Potrafią jednak szybko pływać - z prędkością do 20 km/godz. - i pozostawać w zanurzeniu nawet 20 minut. Jest to możliwe dzięki nietypowej konstrukcji głowy węża, która trochę przypomina żabę. Nozdrza i oczy są wysoko osadzone na głowie. Najpierw z wody wynurzają się więc oczy węża, by mógł obserwować otoczenie.

Anakondy należą do gadów jajożyworodnych. Jaja są w ciele matki. Młodych zwykle jest od 70 do 80. Po pierwszym zrzuceniu neonatalnej wylinki stają się w pełni samodzielne. Niestety, często padają ofiarą krokodyli.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym w latach 70. doszło do jednego z pierwszych rozmnożeń tych zwierząt w warunkach hodowlanych. Obecnie możemy oglądać u nas po dwie anakondy żółte i zielone. Są jeszcze niewielkich rozmiarów. Mają po około 1,5 metra długości.

Notowała MGE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto