Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A może studia za granicą?

Martyna Garbacz
Nauka Co roku studenci mają przyznawane inne stypendium z Erasmusa. W ub.r było to 430 euro.

Uczelniane programy współpracy międzynarodowej pozwalają na studiowanie bądź odbycie praktyk za granicą. Szkoły wyższe proponują wiele programów, z Erasmusem na czele, które pozwalają na wyjazd na wymarzoną uczelnię. Trening umiejętności językowych, zapoznanie się z kulturą i metodami nauczania w poszczególnych krajach - to tylko niektóre z korzyści, jakie daje wymiana międzyuczelniana.

LLP Erasmus to program dla uczelni, studentów i pracowników. Wspiera on międzynarodowe wymiany z uczelniami, z którymi wydział danej uczelni zawarł umowy. Student otrzymuje stypendium, które pomaga mu podczas pobytu za granicą, oraz zachowuje prawa na uczelni macierzystej, co dotyczy również otrzymywanych stypendiów.

Pobyt z Erasmusa trwa od 3 miesięcy do roku. Okres ten jest oczywiście zaliczany do czasu studiów. Główne wymogi to status studenta uczelni uczestniczącej w programie, obywatelstwo kraju, który uczestniczy w programie, znajomość języka obcego oraz ukończenie pierwszego roku studiów.
Uczestnicy programu otrzymują stypendium pokrywające część kosztów związanych ze studiowaniem na zagranicznej uczelni.

Ucz się języków
Studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą się również ubiegać o dodatkowe wsparcie finansowe. Może go udzielić uczelnia macierzysta, pod warunkiem, że podjęła decyzję o podwyższeniu stypendium osobom z określonymi problemami zdrowotnymi. Pomóc może też Narodowa Agencja, korzystając ze specjalnego funduszu w budżecie Erasmusa. Wnioski są składane tylko za pośrednictwem uczelni macierzystej.

Na Uniwersytecie Wrocławskim rekrutacja na wyjazdy z programu Erasmus w semestrze zimowym i letnim już trwa i zakończy się 4 marca. Podstawowe kryteria, na podstawie których kwalifikowani są kandydaci, to średnia ocen, motywacja do wyjazdu oraz znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą zajęcia za granicą.

Warunkiem koniecznym jest przejście przez rozmowę kwalifikacyjną z wybranego języka obcego. Zwolnieni z niej będą ci studenci, którzy mają odpowiednie certyfikaty językowe. Ich lista dostępna jest na stronie Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego - www. spnjo.uni.wroc.pl.

Kandydaci muszą dostarczyć certyfikaty do siedziby studium przy pl. Nankiera 2/3. Rekrutacja kandydatów po pozytywnej weryfikacji znajomości języka odbywa się na poszczególnych wydziałach lub w instytutach.

Jeśli ją zaliczymy, trzeba założyć konto na stronie Uniwersytetu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Dane w nim zawarte zostaną wysłane on-line do Biura Współpracy Międzynarodowej, a stamtąd trafią do uczelni zagranicznych. W odpowiedzi poinformują one o dodatkowych formalnościach, jakich należy dopełnić przed wyjazdem oraz warunkach studiowania na uczelni zagranicznej.
Uczelnia może też poprosić o przyznanie stypendium. Wśród krajów, w których można studiować z programu Erasmus na Uniwersytecie Wrocławskim, znajdują się między innymi Austria, Czechy, Francja, Portugalia czy Szwecja.

Uniwersytet Wrocławski prowadzi też nabór na praktyki w roku akademickim 2011/2012 oraz na wakacje w 2012 roku. Czas ich trwania to 3-5 miesięcy.

Nabór ma charakter ciągły, to znaczy, że po skompletowaniu dokumentów i pozytywnym przejściu rekrutacji w instytucie, należy zgłosić się z formularzem do BWM i w miarę wolnych miejsc osoba jest dopisywana do listy wyjeżdżających.

W przypadku braku wolnych miejsc, spełniający kryteria są dopisywani do listy rezerwowej i w sytuacji, gdy zwolni się miejsce, biuro informuje o możliwości wyjazdu.

Dokumenty konieczne, aby zakwalifikować się do wyjazdu, to zgoda na odbycie praktyk od firmy zagranicznej, średnia ocen, potwierdzenie znajomości języka obcego oraz list motywacyjny.

Ciekawe propozycje
Na Politechnice Wrocławskiej spotkanie informacyjne dotyczące wymogów rekrutacyjnych do programów Erasmus i Leonardo da Vinci odbędzie się się 23 lutego o godz. 13 w auli budynku A1. Uczelnia uczestniczy w programie od roku akademickiego 2008/2009. Obecnie studenci mają do wyboru 27 krajów UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Turcja. Wysokość przyznawanego stypendium co roku jest inna, w zeszłym studenci dostawali średnio 430 euro miesięcznie.

Rekrutacja na Uniwersytecie Ekonomicznym zacznie się 7 marca, tego dnia odbędzie się też spotkanie informacyjne dla studentów. Chętni muszą zarejestrować się on-line do 13 marca.
Na Erasmusa wyjechać mogą również studenci Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Współpracuje ona z 53 uczelniami. W zeszłym roku akademickim skorzystało z niego łącznie 31 studentów DSW.
Współpracę międzynarodową rozwija też Wyższa Szkoła Bankowa. Studenci mogą wybierać wśród 34 uczelni partnerskich w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto