Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoopsycholog radzi: Kontroluj własność

Marcin Wierzba
Mikołaj Nowacki
Wielokrotnie pisałem o tym, że psy nie rodzą się z wiedzą o tym, co stanowi dla ludzi wartość materialną czy sentymentalną, a tym bardziej nie podzielają naszych teorii etycznych.

Jak wszystkie zwierzęta robią to, co jest dla nich opłacalne, a nie robią tego, co nie przynosi im korzyści lub przynosi straty. One NAPRAWDĘ nie wiedzą, dlaczego pozwalamy im na zjadanie starego kapcia, a wściekamy się na nie za zniszczenie porządnego i drogiego buta z najnowszej kolekcji mody. Nie robią tego złośliwie. Dla psa but to but i już!

Żeby Twój pies nie niszczył Twoich ulubionych rzeczy ani nie warczał na Ciebie, gdy podchodzisz do fotela, na którym właśnie wypoczywa (TWOJEGO fotela, który tylko został udostępniony psu), należy się nauczyć kontrolowania zasobów. Pies tak samo jak dziecko potrzebuje żyć w świecie bezpiecznym. Jednym z warunków tego bezpieczeństwa jest niezmienność ustalonych reguł. Trzeba je ustalić wspólnie z resztą rodziny i to najlepiej przed przywiezieniem psa do domu.
Trzeba też ich konsekwentnie przestrzegać. W ten sposób i ludzie, i ich pies będą żyć "długo i szczęśliwie".

Pojęcie "zasobu" (rekwizytu środowiskowego) jest bardzo szerokie. Zasobem jest przestrzeń, jedzenie, kryjówka, zabawki, uwaga ze strony właściciela i inne. Psy zostały udomowione wiele tysięcy lat temu (w plejstocenie). Czy jest możliwe, by tyle ludzkich pokoleń tolerowało psią dominację i podporządkowało swoje życie spełnianiu psich kaprysów?! Psy wcale nie chcą nad nami dominować, one tylko wykorzystują okazje, które im stwarzamy, by uzyskać specjalne przywileje w ludzkiej rodzinie. Przyznawanie takich odbywa się często nieświadomie i wynika z uczłowieczania (antropomorfizacji) zwierzęcia. Jeśli więc Twój pies inicjuje Twoje zachowania (np. podejdzie do Ciebie - jest głaskany, przyniesie piłkę - aportuje ją, bo mu ją rzucasz, zastuka miską o podłogę - wypełniasz miskę jedzeniem, zaszczeka - zaraz jesteś przy nim itd.) to proszę, nie dziw się, że Twój pies będzie się buntował , gdy któregoś razu nie zareagujesz na jego prośby (manipulacje). Zastanów się, czy chcesz być służącym swojego psa.

Jaką informację dajesz swojemu psu, gdy przeskakujesz przez niego, gdy położy się na drodze od pokoju do kuchni? Co rozumie pies, gdy bierzesz go na ręce, gdy tylko zaszczeka na widok czegoś, czego się przestraszy? Dlaczego Twój pies, któremu uzupełniasz miskę, gdy tylko ją wyliże do dna, nie reaguje na smakołyki podczas treningu posłuszeństwa? Dlaczego pies, któremu rozrzucisz po domu wszelkie możliwe zabawki, nie reaguje na zabawkę wyciągniętą z kieszeni na spacerze?

Dlaczego pies "pakuje" Ci się do łóżka, nawet gdy chcesz spać z człowiekiem? Dlaczego Twój pies warczy na Ciebie, gdy podchodzisz do jego miski? Dlaczego Twój pies wita Twoich gości pierwszy? Dlaczego Twój pies naraża Cię na skargi sąsiadów oraz reprymendy ze strony straży miejskiej i policji? Psy nie popełniają błędów, błędy popełniają ich właściciele. Kontroluj swoją przestrzeń i zasoby, jeśli chcesz mieć psa "dobrego mieszkańca miasta". Wprowadzenie spójnych i klarownych zasad współdziałania z psem jest objawem rozsądnej miłości, a nie okrucieństwa względem zwierząt.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto