Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci - wynalazcy z Wrocławia

Kamil Wołoszyn
Pojedynki robotów to także inicjatywa studentów
Pojedynki robotów to także inicjatywa studentów Paweł Relikowski
Co roku wrocławskie uczelnie opuszczają setki absolwentów, którzy poza wykształceniem wyższym mogą się już pochwalić osiągnięciami naukowymi.

Działające przy Instytucie Informatyki, Automatyki i Robotyki Koło Naukowe KoNaR powstało w 2003 roku. Pierwszym zrealizowanym projektem były zawody Minisumo. Koło specjalizuje się bowiem w konstruowaniu robotów.

Każdy semestr zimowy rozpoczyna się od warsztatów rekrutacyjnych, na których studenci realizują swoje pierwsze projekty. Te z nich, które okażą się wystarczająco zaawansowane i sprawne, gwarantują przyjęcie do koła. Tak przygodę z KoNaRem rozpoczął m.in. Adrian Szymański.

- Zbudowaliśmy naszego pierwszego robota śledzącego linię. Nazwaliśmy go "Krzysio", a imię zaczerpnęliśmy od profesora Krzysztofa Tchonia - mówi Adrian Szymański, obecny prezes KoNaRu. - 15 kwietnia weźmiemy udział w zawodach RoboGames w San Francisco. Dotąd członkowie koła byli gośćmi m.in. festiwali robotów: Robotic Challenge, Robotic Arena, T-BOT, ROBRAT, Sumo Challenge, Istrobot i CybAiRBot.

Do najpopularniejszych projektów koła zalicza się konstrukcja o sympatycznym imieniu Roman. To, co wyróżnia tego robota, to zdolność wyrażania ludzkich emocji takich jak: gniew, radość, smutek czy lęk. Szybko stał się maskotką uczelni i trafił na okładki kalendarzy akademickich.

Koło Naukowe MOS (Micro-systems Oriented Society) zrzesza osoby chcące rozwijać umiejętności w zakresie elektroniki. Według Krzysztofa Skurzyńskiego, prezesa koła, członkiem może zostać każdy student uczelni, który ma chęć do nauki i pracy.

- Priorytetem jest ciągłe rozwijanie umiejętności. Często przychodzą do nas osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z elektroniką - mówi. - Naszą pasją jest technika mikroprocesorowa oraz elektronika analogowa i cyfrowa. Zajmujemy się przede wszystkim projektowaniem oraz wykonywaniem urządzeń elektronicznych opartych na najnowszych rozwiązaniach.

Najbardziej znanym dziełem członków koła jest opracowany przez nich system oświetlania budynków znany jako Projekt P.I.W.O. Light Show. Zdobył sławę nie tylko we Wrocławiu, ale także za granicą. Pokazy odbywały się już w większości dużych miast Polski oraz poza granicami kraju, jak np. w Czechach. To prawdopodobnie jedyny mobilny system oświetleniowy na świecie!

- Możemy się także pochwalić mniejszymi, ale równie ważnymi i udanymi projektami. Jednym z nich jest Big Binary Clock (BBC), czyli zegar binarny zamontowany w oknach budynku C-13 przy ulicy Wyspiańskiego we Wrocławiu - dodaje Skurzyński. - Jest jeszcze MOS Voyager, czyli sterowany z komputera przez łącze bluetooth robot zwiadowczy, projekt nagrodzony na zawodach Robotic Arena.

Nie tylko politechnika może się pochwalić takimi sukcesami.

6 marca w Hanowerze odbył się konkurs SAP InnoJam 2013. Wojciech Bogdał, Kacper Dąbrowski, Anna Nitefor i Damian Oleksy z Uniwersytetu Ekonomicznego zdobyli pierwsze miejsce za stworzenie prototypu rozwiązania informatycznego problemu biznesowego. W nagrodę zostali zaproszenie na prestiżowy konkurs InnoJam, który odbył się w Las Vegas.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto