Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, Idaho i Montana, USA

Tomasz Zawadzki
Yellowstone
Yellowstone Daniel Mayer
Ludzie pojawili się w Yellowstone już ponad 11 tys. lat temu.

Wiele grup Indian stawiało tu swoje domy, obierało je jako tereny łowieckie i szlaki transportowe. Jednak już w 1872 roku Yellowstone stało się pierwszym parkiem narodowym na świecie. Powstała nowa koncepcja ochrony przyrody dla dobra i przyjemności przyszłych pokoleń.

Par Narodowy Yellowstone rozciąga się na obszarze 8983 km kw. pełnych jezior, kanionów, rzek i pasm górskich. Największą atrakcją turystyczną jest Kaldera Yellowstone, największy superwulkan na kontynencie. W ciągu ostatnich dwóch milionów lat wybuchł kilka razy i nadal uważa się go za aktywny. Lawa i skały z erupcji wulkanicznych pokrywają w różnym stopniu większą część parku. Część naukowców sugeruje, że kolejny wybuch mógłby doprowadzić do zniszczenia dużej części USA, ochłodzenia klimatu na całym świecie i śmierci ok. 5 miliardów ludzi. Źródłem zachwytów jest także Jezioro Yellowstone, będące drugim najwyżej położonym akwenem na świecie (na wysokości 2376 m.n.p.m.). Prawdopodobnie tereny parku są ostatnim dużym ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej, który pozostał w niemal nienaruszonym stanie. Dlatego też jest doskonałym miejscem na rozwój życia roślinnego i zwierzęcego.

W Yellowstone jest największym i najbardziej znanym ośrodkiem megafauny w Stanach Zjednoczonych. Udokumentowano tu setki gatunków ssaków, ptaków, ryb i gadów, z których najbardziej znane są niedźwiedzie grizzly, wilki szare łosie oraz rysie kanadyjskie. Jest to także jedyne miejsce w USA, gdzie na wolności przetrwała populacja dzikich bizonów. Zasoby flory są może mniej charakterystyczne, ale równie ważne. Występuje tu około 1350 gatunków roślin. Największym zagrożeniem dla nich są ogromne pożary - w 1998 roku spłonęła ponad 1/3 powierzchni obszaru chronionego. Szczęśliwie, dotknął on w znacznej mierze jedynie zewnętrznej warstwy parku, więc dosyć szybko natura zaczęła go odtwarzać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto