Krówka krówce nierówna, czyli jak to z sycowskimi mlecznymi pomadkami było

Beata Hadas-Haustein
W małym sklepiku przy ulicy Kościuszki w Sycowie znaleźliśmy krówki popularne do złudzenia przypominające te nasze słynne mleczne cukierki produkowane przez Wytwórnię Artykułów Spożywczych przy ulicy Kolejowej w Sycowie. Właściciel sklepiku przekonywał, że są to nasze sycowskie krówki, produkowane na takiej samej licencji, tylko przez firmę z Inowrocławia - Inpol Gronikowscy. Niestety, prezes Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej SCh w Sycowie pan Leszek Wolski zdementował tę informację.

Krówki z Inowrocławia do złudzenia przypominają sycowskie. W żółto-brązowym papierku, z wizerunkiem krówki i taką samą nazwą - krówka popularna - mogą rzeczywiście wprowadzić w błąd. Od pana Leszka dowiadujemy się, że w ostatnich latach szedł o to bój z inowrocławską krówką. Otóż niestety sycowska Spółdzielnia nie mogła wyegzekwować zmiany opakowania wprowadzającego w błąd, gdyż była na nim różnica - sycowskiej krowce na papierku towarzyszył cielaczek. Ten szczegół oraz fakt, że były one parę groszy tańsze, sprawił, iż mylono sycowską krówkę z inowrocławską.

Pytamy pana Leszka o licencję, czy spółdzielnia sprzedała ją Inpolowi. – Absolutnie nie – zaznacza prezes. – Nasz obiekt nadal wystawiony jest na sprzedaż razem z licencjami na produkcję zarówno krówek, jak i musztardy sycowskiej. W zasadzie trudno tu mówić o licencji, czy recepturze, bo właściwie produkcja wszystkich krówek opiera się na podobnych składnikach. Natomiast mam wiedzę, że do krówek z Inpolu dodawana jest sól, czego w naszych nie było.

Sycowska Wytwórnia produkowała też słynną musztardę sycowską. Jaki jest jej los? - pytamy przy okazji. – Jeśli sycowianie mają smaka na sycowską musztardę, to polecam produkt Poznańskiej Wytwórni Produktów Spożywczych „Pegaz" – mówi pan Leszek. – Kiedy zaczynałem produkcję musztardy w Sycowie w roku 1982, to właśnie od tej wytwórni uczyłem się, jak ją wytwarzać. W Sycowie widziałem ją na przykład w Chacie Polskiej. A sycowska krówka produkowana była u nas ręcznie od 1984 roku.

Pyszne mleczne krówki ciągutki po 35 latach przeszły niestety do historii, ponieważ sycowska Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa SCh ogłosiła w ubiegłym roku przetarg na sprzedaż Wytwórni Artykułów Spożywczych przy Kolejowej - producenta tych rozsławiających nasze miasto cukierków. Wytwórnię w ruchu produkcyjnym wraz z działkami i kotłownią wstępnie wyceniono na 3,5 mln zł.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Dodaj ogłoszenie