Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju

Artur Szałkowski
- Sztukateria ma nową iluminację - mówi Mirosław Hołda z działu technicznego teatru
- Sztukateria ma nową iluminację - mówi Mirosław Hołda z działu technicznego teatru Dariusz Gdesz
Miłośnicy i stali bywalcy Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju już mogą podziwiać końcowy efekt jego remontu kapitalnego. Rozpoczęte w ubiegłym roku i zakończone niedawno prace konserwatorskie barokowego wystroju sali głównej były inwestycją o wartości prawie 900 tysięcy złotych.

Fundusze pochodziły z budżetu gminy Szczawno-Zdrój oraz z uzyskanej przez miasto dotacji w wysokości prawie 630 tys. zł. Dofinansowanie uzyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

Najbardziej żmudnym i czasochłonnym elementem inwestycji były prace ekipy konserwatorów z Krakowa nad bogatą sztukaterią sali widowiskowej teatru.
- Renowacja była skomplikowana ze względu na niewłaściwą konserwację sztukaterii, którą wykonano w latach 1972-1994 - wyjaśnia Jerzy Wieczorek, dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju.

- Wówczas do remontu obiektów zatrudniano nieposiadających doświadczenia studentów. Pracowali oni tylko w okresie wakacji.Ekipa konserwatorów z Krakowa musiała najpierw oczyścić i uzupełnić wszystkie ubytki bogatych zdobień ścian i sufitu sali widowiskowej. Na końcu wykonała ich złocenia. Elementy sztukaterii były pokrywane specjalnym rodzajem kleju, na który nakładano płatki prawdziwego złota. Miały one wymiary zbliżone do pudełka zapałek i grubość około jednej dziesiątej części milimetra.

Płatki złota trzeba było nakładać z niezwykłą precyzją, by zapobiec ich rozerwaniu. Po nałożeniu trzeba je było również wygładzać, by idealnie przywierały do powierzchni ozdabianego elementu. Łącznie do ozdobienia sztukaterii w sali widowiskowej teatru zużyto około 1 kg drogocennego kruszcu. W ramach prac remontowo-konserwatorskich wymieniona została również instalacja elektryczna. W żyrandolu oraz kinkietach sali widowiskowej zainstalowano nowoczesne energooszczędne żarówki, które są kompatybilne z systemem rozjaśniania i przyciemniania światła. Elektryk odnowił również, nieczynny od ponad pół wieku, system oświetleniowy najbardziej efektownych elementów sztukaterii. Remont sali widowiskowej zakończył trwającą od ponad roku inwestycję. Teatr nie tylko odzyskał dawny blask, ale stał się również w pełni bezpieczny.

Przed trzema laty Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu rozważała jego zamknięcie, bo nie miał systemu przeciwpożarowego. - W teatrze został już zainstalowany system przeciwpożarowy. Trwa jego odbiór - mówi Jerzy Wieczorek.

- Za pośrednictwem nadajnika radiowego będzie on połączony ze strażą pożarną. Pieniądze na tę część inwestycji władze Szczawna-Zdroju pozyskały w 2009 roku z budżetu województwa dolnośląskiego. Miasto dostało wówczas 1,2 miliona złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup i montaż systemu przeciwpożarowego oraz zakup i wymianę okien, docieplenie budynku, naprawę parkietu w sali głównej teatru i pokrycia sceny specjalną wykładziną.
Dotacja wystarczyła również na kupno nowych foteli dla widzów. Z ich zakupem wstrzymano się jednak do czasu zakończenia prac renowacyjnych barokowego wystroju stropu i ścian sali głównej. Prawdopodobnie pojawią się w teatrze jeszcze w tym roku.

Teatr Zdrojowy w Szczawnie--Zdroju zbudowano w 1896 roku, po rozebraniu pod koniec XIX wieku teatru szczawieńskiego. Był on położony na obrzeżach uzdrowiska. Główna sala widowiskowa szczawieńskiego teatru ma 19 metrów długości, 13 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Na piętrze mieszczą się wysunięte balkony trzech lóż. Jest to jedna z największych tego typu sal w województwie dolnośląskim.

Efekt kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym będzie można podziwiać na żywo już dziś. O godz. 19 rozpocznie się koncert "Przeboje operetkowe i musicalowe", w wykonaniu artystów scen wrocławskich. Bilety wstępu w cenie 15 zł. Natomiast 6 września w teatrze odbędzie się koncert "Oczy czornyje". Będzie to wieczór pieśni i romansów rosyjskich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto