Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak z koronawirusem radzi sobie Malsch - partnerskie dla Sycowa miasto? (GALERIA, FILMY)

Beata Hadas
Fot. Christian Haustein
W naszej partnerskiej gminie Malsch w Badenii-Wirtembergii, położonej u podnóża gór Schwarzwaldu, zamieszkałej przez 14,5 tys. mieszkańców, zanotowano 20 osób zakażonych wirusem covid-19. Od 2 kwietnia Niemcy w Malsch notują wyzdrowienia. Do dziś gmina ta zanotowała 11 ozdrowieńców. O sytuacji na bieżąco informuje w profesjonalnie przygotowanych filmach burmistrz Malsch Elmar Himmel (zobacz niżej).

Badenia, obok Bawarii i Nadrenii, jest landem, w którym notuje się wysoką zachorowalność na koronawirusa. Jak informują zaprzyjaźnieni mieszkańcy Malsch, w gminie mimo to nie ma paniki, ludzie przestrzegają reguł, w mieście nie widać policji, w kilku dyskontach mieszkańcy jak zawsze robią zakupy - tam nie obowiązują obostrzenia takie jak u nas, poza obowiązkiem dezynfekcji rąk i zachowania dystansu 1,5 metra. Tylko w małych sklepikach ludzie robią zakupy pojedynczo, ale w Malsch tych sklepików jest dużo, dużo mniej niż w Sycowie. To właśnie w Malsch o wejściu w życie obostrzeń informowała przez megafony Ochotnicza Straż Pożarna, zanim to uczyniono u nas (zobacz niżej film).

Łączna liczba ofiar śmiertelnych w Republice Federalnej Niemiec to 1 158.
Liczba zarejestrowanych zakażeń w RFN wynosi ponad 85 tysięcy.

Najwięcej zakażeń zidentyfikowano w Bawarii, łącznie 21 908 przypadków. Wysoki poziom infekcji utrzymuje się także w dwóch gęsto zaludnionych zachodnich landach: Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie odnotowano 17 885 przypadków oraz właśnie w Badenii-Wirtembergii – 17 014 przypadków.

Jednak, jak informuje Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha w Berlinie, epidemia w Niemczech spowalnia.

Warto dodać, że w tym tygodniu w Niemczech ruszył nabór wniosków o udzielenie przez rząd federalny bezzwrotnej pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom. Wniosek liczy trzy strony i wystarczy podać w nim podstawowe dane dotyczące firmy, m.in. liczbę zatrudnionych osób. Pomoc już ruszyła, o czym informują nas Polacy prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech. Wynosi ona od 5 do 15 tysięcy Euro!

KLIK! OTO PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANA STRONA, JAKĄ PROWADZI MALSCH, BY NA BIEŻĄCO INFORMOWAĆ O EPIDEMII

Oto jakie obostrzenia obowiązują m.in. w Malsch:

17 marca 2020 roku kraj związkowy Badenia Wirtembergia wydał rozporządzenie rządu odnośnie działań zapobiegających infekcjom w walce przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusaSARS-Cov-2. Rozporządzenie aktualizowano 28 marca br.

Jakie obostrzenia obowiązują naszych przyjaciół z partnerskiej miejscowości? To przede wszystkim zamknięte placówki oświatowe i nauka nie tyle zdalna, co na podstawie podręczników i książek, z wykorzystaniem rozmaitych pomocy naukowych. Opieka w związku z sytuacją nadzwyczajną (brak możliwości pozostania w domu z dzieckiem) zapewniana jest przez personel dotychczasowej placówki edukacyjnej dziecka w możliwie małych grupach. Wyjątki od tej zasady są dozwolone jedynie w przypadkach obiektywnej niemożności. Podczas wspólnego spożywania posiłków w przypadku opieki w związku z sytuacją nadzwyczajną placówka musi zadbać o to, by: rozmieszczenie miejsc do siedzenia zapewniało zachowanie odległości między stolikami wynoszącej co najmniej 1,5 metra oraz miejsca stojące były rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między osobami wynosiła co najmniej 1,5 metra.

W rozporządzeniu jest mowa o tym, że zwolnione z zakazu działalności, czyli stanowią infrastrukturę krytyczną, są instytucje takie jak:
1. sektory zaopatrzenia w energię, wodę, żywność, technologia informacyjna i telekomunikacja, opieka zdrowotna, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, transport
2. cała infrastruktura opieki medycznej i pielęgniarskiej, w tym obszary wsparcia niezbędne do utrzymania tej opieki, opieka nad osobami starszymi i usługi opieki ambulatoryjnej, również w zakresie wykraczającym poza definicję sektora zdrowia
2a. placówki ambulatoryjne i ośrodki pomocy osobom bezdomnym, a także komunalne i społeczne placówki psychiatryczne i usługodawcy objęci umową o świadczenie opieki, a także placówki ambulatoryjne oraz poradnie odwykowe i uzależnień
3. rząd i administracja, parlament, instytucje sądownicze, zakłady penitencjarne i ośrodki przetrzymywania więźniów przewidzianych do deportacji oraz niezbędne służby publiczne
4. policja i straż pożarna (również ochotnicza) oraz oddziały służb ratowniczych i alarmowych, w tym ochrona ludności, jak również jednostki i biura Bundeswehry, które bezpośrednio lub pośrednio pełnią służbę w związku z epidemią wywołaną koronawirusem,
5. prasa i media
6. pracownicy transportu publicznego i przedsiębiorstwa pasażerskiego transportu kolejowego a także pracownicy lokalnych firm autobusowych, pod warunkiem, że są zatrudnieni w ramach regularnych kursów
7. zakłady zajmujące się utrzymaniem i konserwacją dróg
8. usługi pogrzebowe.

Pobyt w miejscach publicznych jest dozwolony w Malsch tylko w pojedynkę, z inną osobą nie mieszkającą w gospodarstwie domowym lub w kręgu członków własnej rodziny. Od innych osób przebywających w miejscach publicznych należy w miarę możliwości zachować minimalną odległość 1,5 metra. Zaleca się wyjścia jedynie do lekarza, apteki, w celu dokonania niezbędnych dla codziennego życia zakupów oraz pozwala się na spacery po świeżym powietrzu czy wyjścia z psem. Jak zaznacza burmistrz Malsch Elmar Himmel, zaleca się pozostawanie w domach. – Potrzebujemy oczywiście kontaktów z ludźmi, ale solidarnie powinniśmy pozostawać w domu i ograniczyć życie do życia prywatnego, do kontaktów wyłącznie z osobami bliskimi - podkreślił. - Jest wiele możliwości kontaktowania się ze znajomymi - poprzez telefon czy wideoczaty. - Ta sytuacja wywołuje u niektórych osób niepokój. Ja też nie jestem wolny od obaw. Martwię się o siebie, moją córkę, moich rodziców - powiedział i dodał, że mieszkańcy muszą solidarnie przetrwać ten czas, stosując się do reguł, a wtedy ryzyko zakażeń będzie zminimalizowane. Podziękował też wszystkim, szczególnie osobom z gminnego sztabu kryzysowego oraz strażakom, za pomoc w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się covid-19.

Poza miejscami publicznymi zabrania się w Niemczech przeprowadzania imprez i wszelkiego rodzaju innych zgromadzeń, jeżeli bierze w nich udział więcej niż pięć osób, z zastrzeżeniem prawa do samoorganizacji Landtagu i władz lokalnych. Wyjątek stanowią imprezy i inne zgromadzenia, jeżeli ich uczestnicy: są spokrewnieni w linii prostej, jak na przykład rodzice, dziadkowie, dzieci i wnuki lub członkowie wspólnego gospodarstwa domowego, jak i ich małżonkowie, partnerzy i partnerki życiowe lub współlokatorzy. Zakaz, o którym mowa, ma zastosowanie w przypadku spotkań w klubach, innych obiektach sportowych i rekreacyjnych oraz publicznych i prywatnych pozaszkolnych placówkach oświatowych.

Sądy i prokuratura działają!
Wyjątki od zakazu dotyczą imprez, zgromadzeń i innych spotkań, jeżeli są one niezbędne do: utrzymania działalności gospodarczej, bezpieczeństwa i porządku publicznego lub świadczenia podstawowych usług w interesie ogólnym czy też usług użyteczności publicznej, lub funkcjonowania placówek, o ile nie jest ono zabronione przez rozporządzenie. Wyjątki obowiązują w szczególności wydarzenia, zgromadzenia i inne spotkania odbywające się w sądach, prokuraturach i w kancelariach notarialnych Badenii-Wirtembergii. Ponadto obowiązują one w przypadku wydarzeń organizowanych w ramach opieki medycznej, takich jak oddawanie krwi, jeżeli podjęte zostaną odpowiednie środki w celu ochrony przed zakażeniami.

Generalnie zabrania się imprez i wszelkiego rodzaju innych zgromadzeń w kościołach, meczetach, synagogach i innych wspólnotach wyznaniowych.

Podróżowanie
Zabrania się w Badenii-Wirtembergii przejazdów i podróży z określonej w klasyfikacji RKI strefy ryzyka za granicą na lub przez terytorium kraju związkowego Badenii-Wirtembergii, z wyjątkiem przejazdów do miejsca pracy, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub zatrudnienia, miejsca zamieszkania lub do miejsca przeznaczenia lub miejsca wyjazdu dostawy towarów, oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach z powodów prywatnych (np. przypadku śmierci w rodzinie). Dozwolone są tylko takie przejazdy, które po należytym rozważeniu uznane zostaną za uzasadnione, aby możliwie szybko i bezpiecznie dotrzeć do miejsca pracy, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub zatrudnienia, miejsca zamieszkania lub do miejsca przeznaczenia lub miejsca wyjazdu dostawy towarów. Przerwy w przejazdach, w szczególności w celach zrobienia zakupów lub rekreacyjnych, są zabronione. W przypadku przejazdów do miejsca pracy, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub zatrudnienia, należy mieć przy sobie wypełnione i podpisane zaświadczenie policji federalnej o konieczności codziennych dojazdów lub wypełnione zaświadczenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia uprawniające do wjazdu na teren Republiki Federalnej Niemiec w celu wykonywania zawodu.

Feuerwehr Malsch przypomina o zaleceniu pozostania w domach:

Do 19 kwietnia 2020 roku obowiązuje zakaz działalności obejmujący:
1. wszelkiego rodzaju placówki kulturalne, w szczególności muzea, teatry, teatry na wolnym powietrzu,
2. wszelkiego rodzaju placówki oświatowe, w szczególności uczelnie wyższe, placówki kształcenia ustawicznego, ośrodki kształcenia dorosłych, szkoły muzyczne i młodzieżowe szkoły artystyczne,
3. kina,
4. baseny otwarte i kryte, baseny termalne i rekreacyjne, sauny,
5. wszystkie publiczne i prywatne ośrodki i obiekty sportowe, w szczególności siłownie, szkoły tańca, oraz temu podobne placówki,
6. młodzieżowe domy kultury,
7. biblioteki publiczne,
8. miejsca rozrywki, w szególności salony gier, kasyna, ajencje bukmacherskie,
9. miejsca uprawiania prostytucji, domy publiczne i temu podobne placówki,
10. restauracje i temu podobne lokale, jak lodziarnie, bary, bary szisza, kluby, dyskoteki i puby,
11. targi, wystawy, parki rozrywki i zoologiczne oraz podmioty prowadzące działalność rekreacyjną (także na świeżym powietrzu), targi specjalistyczne i temu podobne obiekty,
12. wszystkie inne punkty sprzedaży detalicznej, w szczególności outlety,
13. publiczne place zabaw i boiska do piłki nożnej,
14. zakłady fryzjerskie, pracownie tatuażu/piercingu, gabinety masażu, gabinety kosmetyczne, salony pielęgnacji paznokci, salony kosmetyczne pielęgnacji stóp i solaria,
15. obiekty noclegowe, pola kempingowe i pola namiotowe; zakwaterowanie może nastąpić wyjątkowo w przypadkach, gdy jest ono uzasadnione służbowo, urzędowo lub, w szczególnych przypadkach, prywatnie
16. obsługa autokarów w transporcie turystycznym.

Zakaz odwiedzin obowiązuje w ośrodkach dla osób potrzebujących opieki i wsparcia lub niepełnosprawnych, jak również wspólnoty mieszkańców korzystające z opieki ambulatoryjnej, za które odpowiedzialny jest jeden świadczeniodawca zgodnie z ustawą o działalności mieszkaniowej, partycypacji w życiu społecznym i opiece pielęgniarskiej. Ośrodki te mogą zezwolić na odwiedziny, jeżeli możliwe jest podjęcie odpowiednich środków w celu ochrony przed zakażeniem.

Wykroczenia
Wykroczenie w rozumieniu ustawy o ochronie przed zakażeniami popełnia każdy, kto umyślnie lub przez zaniedbanie
1. przebywa w miejscach publicznych w większej grupie, wbrew zaleceniu: pobyt w miejscach publicznych jest dozwolony tylko w pojedynkę, z inną osobą nie mieszkającą w gospodarstwie domowym lub w kręgu członków własnej rodziny. Od innych osób przebywających w miejscach publicznych należy w miarę możliwości zachować minimalną odległość 1,5 metra,
2. uczestniczy w imprezie lub innym zgromadzeniu więcej niż pięciu osób jednocześnie,
3. nie spełnia wymogów dotyczących ochrony przed zakażeniami,
4. odbywa podróże i wyjazdy, z wyłączeniem wspomnianych wyżej wyjątków,
5. nie posiada przy sobie zaświadczenia o konieczności codziennych dojazdów lub zaświadczenia kraju związkowego Badenia-Wirtemberga uprawniającego do wjazdu na teren Republiki Federalnej Niemiec w celu wykonywania zawodu,
6. sprzedaje zabronione części asortymentu,
7. prowadzi placówkę, której prowadzenie jest zabronione lub wchodzi do takiej placówki,
8. nie podejmuje działań w celu zapewnienia zachowania minimalnej odległości 1,5 metra między osobami,
9. oferuje usługi opieki i wsparcia w okresie poprzedzającym opiekę i związane z opieką pielęgniarską.

Rozporządzenie wydane w Stuttgarcie obowiązuje do 15 czerwca.

Jak Państwo zauważyliście, nie ma w nim mowy o zakazie wchodzenia do lasu, dlatego zapraszamy Państwa do wirtualnego spaceru po uroczych zakątkach lasów u podnóża Schwarzwaldu z widokiem na naszą partnerską miejscowość Malsch. Wróć do galerii wyżej.

WYWIAD Z BURMISTRZEM MALSCH ELMAREM HIMMELEM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto