Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaniedbane dzielnice stają się perełką Jeleniej Góry

Violetta Pietrzak
Ul. Złotnicza wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu
Ul. Złotnicza wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu Violetta Pietrzak
Jelenia Góra pięknieje, bo wspólnoty mieszkaniowe coraz chętniej sięgają po unijne środki, dzięki którym są w stanie wyremontować swoje domy.

- Naprawdę opłacało się zaryzykować, bo teraz mamy piękny budynek - cieszy się Krystyna Kuśnierewska ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Kilińskiego 24. Wszyscy mieli obawy, czy tak duży remont przy wspólnocie liczącej zaledwie pięć rodzin jest dobrym pomysłem.

- Ale teraz, mając już doświadczenie, mogę z czystym sumieniem powiedzieć innym, którzy się zastanawiają, że warto - dodaje pani Krystyna.
W jej budynku wyremontowano elewację, całość została ocieplona, a także odgrzybiona. Teraz żadnemu z mieszkańców nie powinna już dokuczać wilgoć.
Całość remontu kosztowała tu około 170 tysięcy złotych. Ponad połowę kosztów sfinansuje Unia Europejska.

Po unijne środki sięgnęło wielu innych mieszkańców, między innymi z domów przy ulicy Flisaków czy Złotniczej. Wyremontowano też budynki socjalne i komunalne przy ul. Weigla, Lwóweckiej i Powstańców Śląskich.

- Te dotacje naprawdę bardzo się przydają i na pewno sporo osób chciałoby po raz drugi skorzystać z takiej okazji - uważa Lucyna Januszewska, zastępca dyrektora w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Rewitalizacja zabytkowych kamienic w Jeleniej Górze, których urok ginął pod odrapanym do niedawna tynkiem, zachęca też mieszkańców do tego, aby sami zadbali o otoczenie.

- Widzę, że ludzie przy okazji tych wielkich remontów robią też takie naprawy, które sami są w stanie wykonać - mówi Januszewska.
W domu przy ul. Kilińskiego mieszkańcy zamontowali domofon, a także posadzili wokół żywopłot.

- Teraz w końcu jakoś to wygląda, bo wcześniej to był dramat. Wszystko szare i brudne - przyznaje 36-letni Kamil Skorupa z Jeleniej Góry, chwalący remonty przy ul. Złotniczej.

Skąd pieniądze
Pieniądze na remont zabytkowych kamienic są związane z programem rewitalizacji zaniedbanych części Jeleniej Góry.
Miasto przystąpiło do niego w 2008 r. Ma się zakończyć w 2013 r. Na całość projektu przeznaczono nieco ponad 5,5 mln złotych, z czego ponad 3 miliony były do wykorzystania właśnie na remonty kamienic. Program ma poprawić warunki życia, szczególnie w tych miejscach, które od lat były postrachem miasta. Oprócz remontów obejmuje on również cykl działań społecznych, by zachęcić ludzi do dbania o teren wokół siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto