Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławiowi należał się tytuł stolicy kultury

Marta Wróbel
Mimo protestów konkurencji, to Wrocław jednogłośnie rekomendowano 21 czerwca do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Teraz powstał specjalny raport, w którym eksperci dokonujący wyboru stolicy wyjaśnili, dlaczego na ten tytuł zasłużyliśmy.

"Przekonujący program, dobry pomysł na odnowę obszarów miejskich przez kulturę, energetyczne i kosmopolityczne przywództwo miasta" - tak chwali Wrocław trzynastoosobowa międzynarodowa komisja selekcyjna złożona z ludzi kultury.

Jedenastostronicowy dokument można przeczytać w całości . Trzy strony raportu poświęcone są naszemu miastu.

"Wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlał cele i kryteria stolicy kultury i ma najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów" - napisali członkowie komisji.
W dokumencie zwrócili też uwagę na starania o ESK 2016 czterech innych miast, z którymi wygraliśmy w konkursie. Lublin docenili za "wolę miasta najwyższym standardom", Katowice - za "łączenie przemysłowości z kulturą", Warszawa ujęła ich "zasobami kulturalnymi", a Gdańsk - tym, że "kulturą dąży do społeczeństwa obywatelskiego".

W raporcie znalazły się też pożyteczne informacje. Rada Ministrów Unii Europejskiej prawdopodobnie w maju przyszłego roku formalnie wyznaczy Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury. A w 2013 r. ustali skład siedmioosobowej komisji monitorującej, która będzie wizytować nasze miasto i oceniać, czy wywiązujemy się z obietnic zawartych w aplikacji "Przestrzenie dla piękna".

Według dokumentu autorstwa prof. Adama Chmielewskiego i jego zespołu, w samym tylko 2016 r. w mieście ma się odbyć 150 dodatkowych imprez. W tym koncerty, II Kongres Intelektualistów, wystawa dzieł Pabla Picassa, Olimpiady: Teatralna i Literacka.

Przypomnijmy, zwycięstwo Wrocławia w konkursie wzbudziło protesty, szczególnie w Lublinie i Katowicach. Po tym, jak kilka dni przed 21 czerwca (czyli terminem ogłoszenia decyzji w sprawie stolicy) minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał z unijnej rezerwy po 50 mln zł na rozbudowę Opery Wrocławskiej i na remont Pawilonu Czterech Kopuł, odezwały się głosy (w tym m.in. katowiczanina, dziennikarza Kamila Durczoka) o faworyzowaniu Wrocławia. Oponenci nie zauważyli jednak, że w tym samym czasie Zdrojewski przyznał pieniądze także inwestycjom w innych miastach ubiegających się wtedy o ESK.

W 2016 r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będziemy dzielić z hiszpańskim San Sebastian.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto