Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu budują centrum pulmonologiczne

Artur Szałkowski
Centrum Pulmonologiczne dla Górników w Wałbrzychu ma być oddane do użytku w 2013 r.
Centrum Pulmonologiczne dla Górników w Wałbrzychu ma być oddane do użytku w 2013 r. fot. Szpital im. sokołowskiego w Wałbrzychu
Przy okazji tegorocznej Barbórki, środowisko byłych wałbrzyskich górników planowało odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Został on wybudowany przed blisko 40 laty przez górników i przede wszystkim dla górników. Do likwidacji miejscowych kopalń lecznica nosiła nawet nazwę Szpital Górniczy w Wałbrzychu.

Uroczystość odsłonięcia tablicy została ostatecznie przeniesiona na 29 lipca i zostanie połączona z wmurowaniem kamienia węgielnego pod Centrum Pulmonologiczne dla Górników w Wałbrzychu. Ma go dokonać minister zdrowia Ewa Kopacz. Centrum powstanie w nowo wybudowanym skrzydle szpitala im. Sokołowskiego, które będzie liczyło cztery kondygnacje.

- Istniejący obecnie w szpitalu, niewielki oddział pulmonologiczny liczy zaledwie 28 łóżek - mówi Grzegorz Zalewski, były górnik i jeden z inicjatorów odsłonięcia pamiątkowej tablicy. - To za mało, biorąc pod uwagę, że w regionie wałbrzyskim mieszka około 20 tysięcy górników i większość z nich boryka się z chorobami płuc. Głównie pylicą i krzemicą.

Budowa centrum pulmonologicznego będzie kosztowała około 25 mln zł. Tylko w 15 procentach inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu szpitala. Pozostałe 85 procent będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Stosowną umowę w tej sprawie szpital zawarł już z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

- Budowa centrum rozpocznie się w czwartym kwartale 2011 roku i potrwa około 20 miesięcy - wyjaśnia Sylwia Grzondziel z działu marketingu wałbrzyskiego szpitala.
Oddział pulmonologii w Wałbrzychu będzie największym i najbardziej nowoczesnym na Dolnym Śląsku. Oprócz byłych górników kopalń węglowych, będą z niego korzystali czynni zawodowo górnicy licznych w regionie kopalń surowców skalnych czy zakładów współpracujących z górnictwem, choćby koksowni.
Oddział pulmonologiczny ma zajmować około 90 procent powierzchni nowego budynku. Będzie w nim 70-90 łóżek. W pozostałej części powstanie nowoczesny oddział leczenia chorób nerek i stacja dializ.

- Zabiegi o utworzenie takich oddziałów w Wałbrzychu trwały około 1,5 roku - tłumaczy Roman Szełemej, p.o. prezydenta Wałbrzycha, który wcześniej był dyrektorem ds. medycznych wałbrzyskiego szpitala. - Zaangażowany był w nie szpital, władze miejskie i przede wszystkim środowisko górnicze.
Budowa nowoczesnego oddziału pulmonologii w Wałbrzychu jest częścią programu pulmonologicznego, który zaakceptował zarząd województwa dolnośląskiego. Pochłonie on około 80 mln zł i obejmie między innymi modernizację ośrodków rehabilitacji pacjentów z chorobami płuc w Sokołowsku oraz Rościszowie.

Jak oceniasz opiekę medyczną, jaką świadczą szpitale w naszym regionie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto