Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryby paletki - prawdziwe francuskie pieski

Radosław Ratajszczak
Paletki ze względu na kształt ciała nazywane są również dyskowcami
Paletki ze względu na kształt ciała nazywane są również dyskowcami Tomasz Hołod
Nie należą do ssaków, ale równie mocno jak one troszczą się o swoje potomstwo. Poza tym paletki to jedyne ryby, które mają silnie rozwinięty instynkt rodzicielski i karmią swoje dzieci.

Dbają już o ikrę, której - w przeciwieństwie do innych ryb - nie porzucają po złożeniu. Starannie wybierają bezpieczne miejsca, gdzie ją składają i wachlują ciałem wodę, aby zapewnić dopływ świeżej. Gdy istnieje zagrożenie ze strony drapieżników, potrafią przetrzymać ją nawet w pysku. Doglądają też ikrę, usuwając te jej części, które okazały się być niezapłodnione lub spleśniałe. Gdy potomstwo przyjdzie na świat, zarówno matka, jak i ojciec wytwarzają śluz, który oblepia ich ciało. To nic innego, jak cenna, odżywcza substancja, która jest pożywieniem dla młodych paletek do 3.-4. tygodnia życia. Potem się usamodzielniają. Małe przychodzą na świat co kilka tygodni. Jednorazowo po 40-100 sztuk. Ryby te są monogamiczne. W parach żyją latami, a w razie śmierci partnera trudno im stworzyć nowy związek.

W naturalnym środowisku paletki zamieszkują dorzecza Amazonki. Do Europy dotarły dopiero przed II wojną światową. Dziś ich hodowla rozpowszechniona jest zwłaszcza w Azji - przede wszystkim ze względu na piękne barwy i ciekawy kształt. A jest on specyficzny, niemal okrągły i z tego powodu nazywane są nawet dyskowcami. Są wyższe niż dłuższe - a ich średnia długość wynosi 30 cm. Najczęściej spotykane paletki są koloru brązowego, zielonego, niebieskiego i czerwonego. Ale akwaryści, którym uda się wyhodować ryby o najoryginalniejszych barwach (np. białe), mogą liczyć na zarobek rzędu kilku tysięcy dolarów. Stąd, jak wspomnieliśmy, ich chów jest bardzo popularny - bo opłacalny. Mimo że hodowla do łatwych nie należy. Jeśli chodzi o pożywienie, to typowe francuskie pieski. W naturalnym środowisku żywią się planktonem, w pozostałych przypadkach trzeba im podawać specjalną karmę, m.in. na bazie wołowych serc. Jeśli pożywnie im nie przypasuje, potrafią się obrazić i głodować na znak protestu. Poza tym bywają chorowite. W naszym ogrodzie mieszka 17 paletek, można je podziwiać w Akwarium Amazonki. Serdecznie Państwa zapraszamy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto