Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga część wspomnień Romana Ćwiękały, który odbył podróż życia na Filipiny

Dawid Samulski

Magandang araw Filipinos (Dzień dobry Filipiny)

Kiedy już wiedziałem, że będę na Filipinach, postanowiłem zasięgnąć więcej informacji o tym kraju. Byłem zdziwiony, że poznałem wiele faktów dotąd mi nie znanych, że tak dużo ciekawych informacji o tym kraju było mi dane przeczytać. Filipiny to naprawdę raj na ziemi, kraj niezwykle gościnny, słynący z zamiłowania do zabawy. Fiesta trwa tu przed 365 dni w roku. Jest to też fiesta krajobrazów i przyrody, wspaniałe rafy koralowe – najpiękniejsze w świecie, skaliste góry, liczne jaskinie, tarasy ryżowe, podziemne rzeki, rajskie plaże o każdym kolorze piasku. Filipiny nie bez powodu uważane są za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie.
Filipiny odkrył w 1521 r. Ferdynand Magellan, który, niestety, miesiąc później, 27 kwietnia, zginął z rąk tubylców na wyspie Mactan w cieśninie Cebu. W II połowie XVI w. Filipiny podbił Filip II Habsburg. Przez prawie 300 lat nastąpiła prawie całkowita chrystianizacja. Obecnie katolicyzm wyznaje tam aż 81,5% Filipińczyków. Inne wyznania to: protestantyzm (10,8%), islam (5,5%), religie plemienne (1,5%), buddyzm (0,09%). Pod koniec XIX w. kontrolę na Filipinami przejęły Stany Zjednoczone. W czasie II wojny światowej Filipiny były pod okupacją japońską, a niepodległość uzyskały w 1946 r. Cały archipelag filipiński składa się z 7104 wysp i wysepek, z czego zamieszkałych jest 880. Liczba ludności przekracza 104 mln, co daje średnią gęstość zaludnienia 348 osób na 1 m kw. Powierzchnia to około 300 tys. km kw. Linia brzegowa ma aż 36 289 km. Klimat równikowy jest wybitnie wilgotny i gorący. Średnia temperatura w styczniu wynosi 26 st. C, a w sierpniu 28. Uprawia się tutaj głównie ryż, tytoń, kukurydzę, palmy kokosowe, banany, mango, papaje itp. Królem owoców jest durian, niezwykły w smaku, przeciwrakowy (miałem okazję próbować). U Filipińczyków jest przekonanie, że jeśli niewiasta chce mieć dziecko, to powinna jeść często durian. Jest też duża różnorodność owoców morza. Język filipiński oparty jest na tzw. tagalogu, mieszanki hiszpańskiego, angielskiego i miejscowego. Jest to język oficjalny. Oprócz angielskiego, na Filipinach, używa się również 82 języków i dialektów lokalnych. Jest to republika rządzona obecnie przez prezydenta i szefa rządu jednocześnie Rodrigo Duterte. Ciekawostek jest mnóstwo, więc wymienię tylko kilka. Główną walutą jest peso (1 zł polski = 14,24 peso). Przeciętny Filipińczyk zarabia 12 200 peso (856 zł). Każdy ma dwa nazwiska – po ojcu i po matce. Największym przysmakiem, a zarazem afrodyzjakiem jest zupa ugotowana z byczych jąder, a także balut, czyli zalężone kacze jajo. Nie próbowałem, bo i też nie miałem takiej potrzeby. O innych fascynujących i superciekawych rzeczach już za tydzień.

Roman Ćwiękała jest muzykiem, satyrykiem i artystą kabaretowym w jednym. Założył znany kabaret Kociuba, do niedawna prowadził zespół obrzędowy Zawadiacy z Zawady.

Przypominamy, że w sprzedaży jest książka o Romanie Ćwiękale „JAM JEST WAŚĆ”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto