MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy cykl w kinie DCF

Tomasz Pawlak
Tomasz Pawlak
Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy 
cykl w kinie DCF.
Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy cykl w kinie DCF. Tomasz Pawlak Polska Press
Zapraszamy serdecznie na inaugurację nowego cyklu filmowego, która odbędzie się już w nadchodzący poniedziałek, 20 maja, o godzinie 18:30, w kinie DCF. Tym razem wspólnie z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych mamy przyjemność rozpocząć serię wydarzeń, upamiętniających 70. rocznicę powstania WFF.

Spis treści

Podczas cyklu "Z duchem czasów: 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu" pragniemy zaprezentować widzom niezapomniane dzieła filmowe zrealizowane na Dolnym Śląsku. Te arcydzieła będą zestawione z nowoczesnymi produkcjami krótkometrażowymi, tworząc wyjątkową mozaikę kinematografii tego regionu.

Harmonogram spotkań:

  • 20 maja godz. 18.30 - Socrealizm na wesoło
  • 17 czerwca godz. 18.30  - Z ziemi włoskiej do Polski
  • 16 września godz. 18.30 - Wszystkie bunty naszej młodzieży
  • 18 listopada godz. 18.30  - Dojrzewanie na ekranie
  • 9 grudnia godz. 18.30 - Polacy na Zachodzie

Spotkania z ekspertami, twórcami filmowymi

W ramach naszego wydarzenia nie tylko będziecie mieli okazję delektować się filmowymi arcydziełami, ale także spotkać się z ekspertami, twórcami filmowymi – zarówno tymi z przeszłości, jak i współczesnymi mistrzami kina. Nie możemy się doczekać, abyście dołączyli do nas na tym niezwykłym kinowym spotkaniu.

Na inauguracyjnym poniedziałkowym spotkaniu, które nosi tytuł "Socrealizm na wesoło", zaprezentujemy film "Sukienki" Tadeusza Łysiaka oraz komedię "Irena do domu" w reżyserii Jana Fethke'a. Po projekcjach filmowych odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział Agata Gabiś - historyczka architektury oraz Henryk Tase - były pracownik WFF we Wrocławiu, znany jako elektryk i oświetlacz. Spotkanie będzie prowadził Adam Kruk. 

70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy
cykl w kinie DCF. Tomasz Pawlak Polska Press

Zbliżając się do obchodów 70-lecia powstania Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, chcielibyśmy zanurzyć się w bogatej historii tego miejsca, które było ośrodkiem dla wielu wyjątkowych produkcji filmowych. Czy zdajesz sobie sprawę, że aż 25% polskich filmów powstałych w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miało swoje korzenie właśnie tutaj?

Oczywiście, klasyki kinematografii polskiej, takie jak filmy Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa czy Sylwestra Chęcińskiego, są dobrze znane, lecz czy zastanawiałeś się kiedyś nad mniej znanymi, ale równie fascynującymi produkcjami zrealizowanymi we Wrocławiu? Jakie historie kryją się za tymi filmami, które wciąż mogą nas zaskakiwać i poruszać?

W ramach naszego jubileuszowego cyklu filmowego, który zatytułowaliśmy "Z duchem czasów: 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu", pragniemy przybliżyć widzom najciekawsze dzieła stworzone na Dolnym Śląsku. Przyjrzymy się klasycznym produkcjom wyprodukowanym pod auspicjami WFF, zestawiając je ze współczesnymi krótkometrażowymi filmami, aby ukazać różnorodność i ciągłość w rozwoju sztuki filmowej.

Cykl "Z duchem czasów" nie tylko zaskoczy prezentacją nieoczywistego polskiego kina, ale również stworzy przestrzeń do spotkań z ekspertami, twórcami filmowymi – zarówno tymi z przeszłości, jak i współczesnymi. Naszym celem jest poszerzanie kontekstu i dyskusja nad aktualnością propozycji filmowych sprzed lat, aby lepiej zrozumieć ich znaczenie w dzisiejszym kontekście.

70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy
cykl w kinie DCF. Tomasz Pawlak Polska Press
Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy 
cykl w kinie DCF.

Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocł...

20 maja o godzinie 18:30 - Socrealizm na wesoło

  • „Sukienka”, reż. Tadeusz Łysiak, 30 min, 2020
  • „Irena do domu”, reż. Jan Fethke, 90 min, 1955

„Irena do domu” to jedno z pierwszych dzieł filmowych powstałych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a zarazem jedna z najbardziej udanych komedii socrealistycznych w Polsce. Obecnie nieco zapomniany film opowiada historię małżeństwa Majewskich, które próbuje dostosować się do nowych realiów polskiego życia. Gdy Zygmunt (Adolf Dymsza) pracuje w fabryce, Irena (Lidia Wysocka) w tajemnicy przed mężem uczęszcza na kurs nauki jazdy. Jej droga do emancypacji, zgodna z ówczesnym nurtem politycznym, pełna jest zarówno trudności, jak i humoru. Przed filmem „Irena do domu” zaprezentujemy krótkometrażową produkcję „Sukienka”, która również porusza temat kobiecych pragnień i motoryzacji, choć w zupełnie innych okolicznościach. Ten podwójny seans stanowić będzie okazję do refleksji nad zmianami w sytuacji kobiet w Polsce przez ostatnie 65 lat.

Goście spotkania:

  • Agata Gabiś - historyk architektury, autorka książki "Całe morze budowania. Wrocławska architektury 1956-1970"
  • Henryk Tas - były pracownik WFF we Wrocławiu, elektryk, oświetlacz.
  • Prowadzenie wieczoru: Adam Kruk

Bilety w cenie: 11 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto