Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zgorzelcu powstaje piękne i nowoczesne centrum kulturalno-konferencyjne

Paulina Gadomska
Projekt Centrum  wykonany przez Ruairio O'Briena. Robi wrażenie
Projekt Centrum wykonany przez Ruairio O'Briena. Robi wrażenie MI
Nikt chyba do końca nie wierzył, że to właśnie w Zgorzelcu ma szansę powstać Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec/Goerlitz "MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN". - Będzie można zatankować tam kulturę i wzbogacić ją - mówi dr Albrecht Goetze.

Centrum ma być kolejną budową mostów pomiędzy polską i niemiecką kulturą i edukacją. Młodzież oraz artyści będą mieli niepowtarzalną szansę, aby w profesjonalnych warunkach pogłębiać swoją wiedzę historyczną, umiejętności artystyczne i poznawać dorobek rówieśników z innych krajów.

Z założenia w kompleksie zaplanowano m.in. budowę sali teatralno-widowiskowej dla 200 widzów, salę konferencyjną, bazę noclegową, studio nagrań, sale wystawiennicze, Izbę Pamięci, bibliotekę, sale do prowadzenia warsztatów artystycznych, archiwum,pomieszczenia do zabezpieczenia prac badawczo-archeologicznych, pomieszczenia biurowe, magazynowe i parking. Całość zostanie umieszczona w nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez Ruairio O'Briena.

- Bez samorządów o wspólnym mianowniku Zgorzelec, projekt ten nie miałby szansy na zrealizowanie- komentuje dr Goetze. Gmina, miasto i powiat Zgorzelec wraz z Goerlitz stają się centrum, gdzie popularyzowana będzie twórczość Oliviera Messiaena, gdzie szczególną uwagę zwraca się na pracę młodzieży, ale i historię związaną z obozem jenieckim Stalag VIIIa. Jest to miejsce szczególne, ponieważ łączy pamięć martyrologii żołnierzy tu osadzonych z mistyczną głębią muzyki skomponowanej tu przez francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena.

Szacuje się, że przez tutejszy obóz przewinęło się ponad 120 tys. jeńców. Liczba śmiertelnych ofiar przekroczyła 10 tysięcy. Jednym z jeńców, który trafił tu po kapitulacji Francji był uzdolniony kompozytor służący w oddziałach pomocniczych. Messiaen, bo o nim mowa, w obozie ukończył dzieło, które później uznane zostało za jedno z najwybitniejszych osiągnięć muzyki XX wieku.

Projekt Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec/Goerlitz "MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN" obejmuje dwa etapy- budowę wyspy Pamięci i wyspy Nadziei. I etap obejmuje okres od 2012 roku do roku 2014.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto